Skrzynia DCT - oprogramowanie

forum użytkowników modelu Kia XCeed
Krzemyczek
Posty: 115
Rejestracja: 18 maja 2019, 19:02
model samochodu: Sportage 1,6 T-GDI > X-Ceed 1,6 T-GDI
Lokalizacja: Śląsk

Skrzynia DCT - oprogramowanie

Post autor: Krzemyczek »

Cześć.
Temat o skrzyni DCT w X-CEED (204 KM) być może jest niepotrzebny, ponieważ sama skrzynia jest w miarę OK ale... Mamy 2 tryby jazdy - dość skrajne, albo sportowo albo ślamazarnie. No właśnie, kulam się po mieście i często zdarza się sytuacja kiedy prawie się zatrzymujemy (prędkość 1-2 km/h) i oprogramowanie w trybie D wymusza drugi bieg. Efekt - palone sprzęgło. Ktoś tu już napisał, że też tak ma i chyba tak musi być... :) Czy na pewno? Przecież ta sytuacja zdarza się kilka razy dziennie, razy co najmniej 250 dni w roku... Przecież to musi się rozlecieć. Tryb SPORT "zapina" pierwszy bieg poniżej 5 km/h - dlaczego nie robi tego tryb DRIVE? Czy da się to jakoś przeprogramować? Wiem, mam gwarancję itp. ale akurat mamy sprzęgło cierne i jest ono podzespołem eksploatacyjnym i po 30 tysiącach przebiegu jak się rozleci - to raczej będzie mój problem i koszt :evil: .

Warto kruszyć kopię w ASO - jak sądzicie?
Goly335
Posty: 78
Rejestracja: 12 wrz 2018, 23:51

Re: Skrzynia DCT - oprogramowanie

Post autor: Goly335 »

Odpowiem krótko - nie warto i nie zawracaj sobie głowy takimi pierdołami ;)
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Skrzynia DCT - oprogramowanie

Post autor: kon »

Liczysz ,że ASO przygotuje dla ciebie indywidualne oprogramowanie do skrzyni? No shit....
Jedz do jakiegoś przyzwoitego tunera to jest szansa, że ci ogarnie inne punkty zmiany biegów.
Tylko licz się z utratą gwarancji.
Awatar użytkownika
Dezet
Posty: 80
Rejestracja: 10 sie 2020, 13:40
model samochodu: Xceed 1.6 TGDI 7DCT XL
Lokalizacja: WJ

Re: Skrzynia DCT - oprogramowanie

Post autor: Dezet »

Krzemyczek pisze: 15 paź 2020, 22:16 ... i często zdarza się sytuacja kiedy prawie się zatrzymujemy (prędkość 1-2 km/h) i oprogramowanie w trybie D wymusza drugi bieg. Efekt - palone sprzęgło.
Mam tak samo. Niestety, albo radzę sobie łopatkami, albo jadę w korku w trybie sport.
Krzemyczek
Posty: 115
Rejestracja: 18 maja 2019, 19:02
model samochodu: Sportage 1,6 T-GDI > X-Ceed 1,6 T-GDI
Lokalizacja: Śląsk

Re: Skrzynia DCT - oprogramowanie

Post autor: Krzemyczek »

kon pisze: 16 paź 2020, 06:59 Liczysz ,że ASO przygotuje dla ciebie indywidualne oprogramowanie do skrzyni? No shit....
Jedz do jakiegoś przyzwoitego tunera to jest szansa, że ci ogarnie inne punkty zmiany biegów.
Tylko licz się z utratą gwarancji.
Wiem, że na zmianę oprogramowania w ASO nie mam co liczyć. Szczerze? ASO jest tylko do serwisu, a problemy z autem rozwiązuję sam. Jestem skłonny zaryzykować nowy soft u jakiegoś magika - oczywiście tylko w zakresie 1 biegu ale magików brak :!: Może ktoś, coś, kogoś polecić?

Gwarancja? Cokolwiek Ci się stanie ze skrzynią lub sprzęgłem - to usłyszysz, że usterka została spowodowana złym sposobem użytkowania auta. Przerabiałem to w innej marce, a w KIA z tego co widzę, retorykę mają podobną. Uwielbiam teksty - "co się Pan martwisz, przecież masz Pan gwarancję..." :lol:
rah
Posty: 100
Rejestracja: 23 lip 2020, 22:08
model samochodu: KIA XCeed 1.6 T-GDI 204KM 7DCT XL

Re: Skrzynia DCT - oprogramowanie

Post autor: rah »

Jeśli muszę się wlec w korku z niską prędkością także przełączam na tryb sport. W zasadzie na 10 km zmieniam tryb jazdy ze 20-30 razy.
Krzemyczek
Posty: 115
Rejestracja: 18 maja 2019, 19:02
model samochodu: Sportage 1,6 T-GDI > X-Ceed 1,6 T-GDI
Lokalizacja: Śląsk

Re: Skrzynia DCT - oprogramowanie

Post autor: Krzemyczek »

rah pisze: 16 paź 2020, 23:20 Jeśli muszę się wlec w korku z niską prędkością także przełączam na tryb sport. W zasadzie na 10 km zmieniam tryb jazdy ze 20-30 razy.
O kurde, wytrzesz guzik :) Ale sprzęgło będzie całe - w sumie guzik tańszy :lol:
rah
Posty: 100
Rejestracja: 23 lip 2020, 22:08
model samochodu: KIA XCeed 1.6 T-GDI 204KM 7DCT XL

Re: Skrzynia DCT - oprogramowanie

Post autor: rah »

W sumie to też głupie, dlaczego nie może w normalnym trybie do 5 km/h, czyli w takim pełzaniu w wolno przemieszczającym się korku przechodzić na 1 tylko cały czas widać, że ślizga się na 2 biegu? W korkach latem trzeba będzie szczególnie zwrócić uwagę na temperaturę sprzęgła.
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Skrzynia DCT - oprogramowanie

Post autor: kon »

Krzemyczek pisze: 16 paź 2020, 19:11 .....
Gwarancja? Cokolwiek Ci się stanie ze skrzynią lub sprzęgłem - to usłyszysz, że usterka została spowodowana złym sposobem użytkowania auta. ....
Grubo się mylisz. Kia nie ma polityki zwalania winy na klienta.
Kia ma politykę pod tytułem "to nie wada, to jest cecha"
;)
Kobil
Posty: 239
Rejestracja: 07 cze 2019, 12:10
model samochodu: Kia XCeed XL 1.6TGDI 7DCT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Skrzynia DCT - oprogramowanie

Post autor: Kobil »

rah pisze: 17 paź 2020, 10:04 W sumie to też głupie, dlaczego nie może w normalnym trybie do 5 km/h, czyli w takim pełzaniu w wolno przemieszczającym się korku przechodzić na 1 tylko cały czas widać, że ślizga się na 2 biegu? W korkach latem trzeba będzie szczególnie zwrócić uwagę na temperaturę sprzęgła.
Zapewne ma to związek z komfortem. KIA tak zaprogramowała skrzynię DCT by ta symulowała pracę klasycznej skrzyni, czyli płynność i pełzanie. Dlatego sprzęgła tak się zużywają. Jazda w poślizgu na 2 biegu jest płynna a jazda na 1 biegu to szarpanie i brak komfortu. Nawet w materiałach prasowych na temat tej skrzyni można przeczytać iż na rynek EU zaprogramowano ją pod komfort. Na innych rynkach działa pewnie mniej komfortowo ale za to dłużej wytrzymuje. Miałem wcześniej auto z mocnym silnikiem +skrzynia klasyczna i tam auto też zawsze używało 2 biegu w korkach lub do ruszania. Nawet ze skrzyżowania zawsze ruszało z 2 biegu. Pierwszy bieg był używany tylko w trybie sport. Rożnica jest taka iż tam pracował konwerter dla którego nie było to problemem.
Ostatnio zmieniony 17 paź 2020, 11:01 przez Kobil, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”