Odgrzybianie klimatyzacji

forum użytkowników modelu Optima
Sebeq
Posty: 49
Rejestracja: 07 maja 2020, 20:48
model samochodu: Kia Optima 2016 1.7 CRDi xl + tech + panorama

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: Sebeq »

Ja byłem kilka dni temu na przeglądzie gwarancyjnym i namówili mnie na ten pakiet odgrzybiania. Z tego, co gość mówił to skraplacz jest widoczny po wyjęciu filtra kabinowego. Filtr siedzi za schowkiem pod nogami pasażera :)
Kia Optima 2016 1.7 CRDi xl + tech + panorama
hanson
Posty: 4
Rejestracja: 12 kwie 2019, 12:53
model samochodu: Optima 1.6 GDI 180KM

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: hanson »

Do odgrzybiania polecam sprawdzony ozonator:

Ozonator Wenon MF-208

Osobiście odgrzybiam swój układ klimatyzacji/wentylacji raz w roku + ewentualnie dla znajomych. Wszystkie przykre zapachy znikają na momencie. :D
Optima SW (MY19) 1.6 GDI 180KM L
adamr1984
Posty: 53
Rejestracja: 31 sie 2020, 12:26
model samochodu: Optima JF, 1.7 CRDI

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: adamr1984 »

Ozonator to ja mam i stosuję go częściej niż raz w roku ale jednak wyczyszczenie parownika to co innego... Ozon nie zabije wszystkiego jednak.
adamr1984
Posty: 53
Rejestracja: 31 sie 2020, 12:26
model samochodu: Optima JF, 1.7 CRDI

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: adamr1984 »

Po obejrzeniu filmików tak sobie kombinuje czy jakąś inną piankę nie dało rady by się tam wtłoczyć przez rurkę skroplin. Wsadzić jak głęboko się da, uszczelnić odpływ żeby nie łapał powietrza i wtedy wtłoczyć pojemnik. To nie jest odległość kilku metrów przecież więc powinno się udać?
lenox8
Posty: 4
Rejestracja: 22 maja 2021, 21:49
model samochodu: kia optima gt-line sw 2019

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: lenox8 »

odgrzebie troche watek....
Ja znalazlem dojscie bardzo dobre do samego parownika... Trzeba zdjac plastikowa oslone w nogach pasazera i oczom pokaze sie gumowy wezyk odchodzacy na bok i w dol, ktory trzeba zdjac i mamy dostep do parownika przez dosc duzy otwor. trzeba tylko uwazac zeby nie rozerwac wezyka bo jest zabezpieczenie od strony grodzi w formie plastikowego zabka ktory wchodzi w dziurke w tym wezyku (zapobiega przed zsunieciem sie).
adamr1984
Posty: 53
Rejestracja: 31 sie 2020, 12:26
model samochodu: Optima JF, 1.7 CRDI

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: adamr1984 »

lenox8 pisze: 22 maja 2021, 21:54 odgrzebie troche watek....
Ja znalazlem dojscie bardzo dobre do samego parownika... Trzeba zdjac plastikowa oslone w nogach pasazera i oczom pokaze sie gumowy wezyk odchodzacy na bok i w dol, ktory trzeba zdjac i mamy dostep do parownika przez dosc duzy otwor. trzeba tylko uwazac zeby nie rozerwac wezyka bo jest zabezpieczenie od strony grodzi w formie plastikowego zabka ktory wchodzi w dziurke w tym wezyku (zapobiega przed zsunieciem sie).
Możesz wrzucić jakieś zdjęcie jak ten wężyk wygląda? To byłoby rozwiązaniem problemu.
adamr1984
Posty: 53
Rejestracja: 31 sie 2020, 12:26
model samochodu: Optima JF, 1.7 CRDI

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: adamr1984 »

lenox8 pisze: 22 maja 2021, 21:54 odgrzebie troche watek....
Jak zdjąłeś ten wężyk? Tam jest cholernie ciasno a i ząbek od niewidocznej strony, nawet krótkim małym śrubokrętem ciężko dojść i podważyć.
grzesiu_j
Posty: 56
Rejestracja: 28 lip 2021, 07:39
model samochodu: Kia Optima 1,7 DCT

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: grzesiu_j »

Witam.
Właśnie wczoraj wykonałem i zakończyłem z powodzeniem odgrzybianie klimy.
Uzyłem preparatu a allegro, jakis nanoclean pianka do czyszczenia klimy, koszt okolo 45 zł.
Do parownika dostałem się nie od strony wężyka skroplin ale właśnie od strony schowka pasażera.

Zdemontowałem schowek i po lewej stronie mniej więcej na wysokości 40-50 cm od podłogi w dość trudno dostępnym miejscy odnalazłem wężyk koloru białego (taki w formie harmonijki) zakończony czarnym plastikowym "kolankiem". Bez użycia narzędzi zdjąłem go - ząbki faktycznie są, ale nie stawiają dużego oporu przy zdejmowaniu.

Do otworu wprowadziłem wężyk od puszki z pianką czyszczącą - instrukcja obsługi użycia i po użyciu na opakowaniu preparatu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 610
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: Tolinek »

Na aliexpresie są lampy produkujące ozon zintegorwane z generatorem (gotowe do użycia). Są wersje na 12V DC i 230V AC.
Jak Macie zepsutą grzałkę w farelce to można ją wypruć i wstawić tę lampę i w ten sposób mieć b. mocny ozonator za 100 PLN.

Od 200 pln zaczynają się ozonatory gotowe, w obudowie, z timerem. Mam lampę 10g (Prosze to traktować jako nazwę a nie prawdziwy
wydatek lampy) i jest naprawdę mocna. Bije grzyby, mole w szafie itp w bardzo krótkim czasie.

https://www.aliexpress.com/item/4001175 ... 1702436933
drazkt
Posty: 1
Rejestracja: 24 wrz 2023, 22:41
model samochodu: Kia Optima 1.7 CRDI M Kombi

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: drazkt »

Dzień dobry. Załączam zdjęcia i mam pytania. Czy przez białą harmonijkową rurkę ze zdjęcia można dezynfekować parownik - u mnie po puszczeniu pianki zaraz wypłynęła otworem przy panelu sterowania klimatyzacji (na zdjęciu). Do czego służy kolanko z kolejnego zdjęcia - jest zamontowane na końcu białej harmonijkowej rurki?
Pozdrawiam
Załączniki
20230924_184546.jpg
20230924_181638.jpg
20230924_181606.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”