Odgrzybianie klimatyzacji

forum użytkowników modelu Optima
perlak88
Posty: 112
Rejestracja: 08 sty 2019, 23:52
model samochodu: KIA OPTIMA 1.6 TGDI 180km, wer. L

Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: perlak88 »

Witam,

za tydzień przegląd po 30 tys. Wymieniony będzie też filtr powietrza w kabinie. Warto zrobić przy okazji odgrzybianie klimy, ale 150zł w ASO to delikatna przesada.

Korzystał ktoś z takiego wynalazku? - LIQUI MOLY KLIMA FRESH. Może jakieś inne środki polecacie?

Czy lepiej jechać na zwykłe tradycyjne ozonowanie?
KIA OPTIMA 1.6 TGDI 180KM, L sedan
MarcinIKS
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2020, 13:16
model samochodu: Kia Optima SW 1,6 T-GDI GT Line+TECH+SRF '18 Gravity Blue

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: MarcinIKS »

Sam "granat" to trochę mało według mnie. Przydałoby się odgrzybienie samego parownika. Do tego służą np. takie środki jak Wurth Środek dezynf. do klimatyzacji SPRAY. Ma on długą rurkę, przez którą rozpyla się środek bezpośrednio na radiator parownika. Tylko niestety w Optimie nie doszedłem jeszcze do tego, którędy się dostać do tego parownika klimy. Nie znalazłem ani odpływu skroplin, ani ze środka auta też nigdzie nie widać dojścia. Jak ktoś wie jak się tam dostać to prośba o informację.
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: zetek »

W Optimie tylko przez wentylator czyli stosujemy tzw. dezodorant ( nie piankę). Osobiście polecam ten z Magnetti Marelli https://allegro.pl/oferta/srodek-do-czy ... gKxDvD_BwE
MarcinIKS
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2020, 13:16
model samochodu: Kia Optima SW 1,6 T-GDI GT Line+TECH+SRF '18 Gravity Blue

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: MarcinIKS »

No niestety, nawet przez odpływ skroplin nie da się do parownika podejść, bo jest za bardzo pozaginany. Tylko przez wentylator po wyjęciu filtra PP.
Inna sprawa, że KIA ma w ofercie nawet taki zestaw
UM090CH035 Genuine Kia AC Evaporator Cleaner Refresher 2 Part Kit

Pianka - podawana od strony rurki ze skroplinami i "dezodorant" od strony wiatraka.
Tu jest filmik:
https://www.youtube.com/watch?v=Vlw4lYMBzGI

Ciekawe czy to jest dostępne w sieci dealerskiej w Polsce i ile kosztuje?
perlak88
Posty: 112
Rejestracja: 08 sty 2019, 23:52
model samochodu: KIA OPTIMA 1.6 TGDI 180km, wer. L

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: perlak88 »

zetek pisze: 04 cze 2020, 06:58 W Optimie tylko przez wentylator czyli stosujemy tzw. dezodorant ( nie piankę). Osobiście polecam ten z Magnetti Marelli https://allegro.pl/oferta/srodek-do-czy ... gKxDvD_BwE
Polecasz ten konkretny z tej aukcji? Są na allegro tańsze puszki tego samego po 18-27zł. Przynajmniej wydają się takie same :D
KIA OPTIMA 1.6 TGDI 180KM, L sedan
perlak88
Posty: 112
Rejestracja: 08 sty 2019, 23:52
model samochodu: KIA OPTIMA 1.6 TGDI 180km, wer. L

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: perlak88 »

Skorzystam z odgrzybiania metoda chemiczną - poprzez schowek opryskali chyba parownik. 40zl w Bydgoszczy. Dam znać jeszcze jakie będą tego rezultaty za jakiś czas, a będzie co testować bo w końcu zaczęli mi się długie trasy :)
KIA OPTIMA 1.6 TGDI 180KM, L sedan
adamr1984
Posty: 53
Rejestracja: 31 sie 2020, 12:26
model samochodu: Optima JF, 1.7 CRDI

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: adamr1984 »

Od kilku dni jestem właścicielem Optimy JF 1,7 CRDI i też oczom nie wierzę. W dużo tańszym, miejskim Rio można się było dostać do parownika po wyjęciu jakiegoś tam czujnika (tyle żeby wsadzić rurkę dozownika otwór był wystarczający) a tutaj za chiny nic nie mogę znaleźć. Mówicie, że aerozol - zawsze używałem Wurth i został mi jeszcze jeden pełny ale to jak... delikatnie pryskać na wentylator na wolnych obrotach?
Takie rzeczy to ja lubię sobie ogarnąć samemu ale jak jest dobry dostęp.
MarcinIKS
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2020, 13:16
model samochodu: Kia Optima SW 1,6 T-GDI GT Line+TECH+SRF '18 Gravity Blue

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: MarcinIKS »

Ja zrobiłem Wurthem, ale inaczej - wentylator ustawiony nie na niskie, a na dość wysokie obroty, żeby pchał areozol na skraplacz. I włączona klima, żeby kierownica powietrza była ustawiona tak, że powietrze z wentylatora idzie przez skraplacz. Robiłem ze 4 miesiące temu - na razie efekt (zapachowo) jest zupełnie zadowalający. Ale nie biorę odpowiedzialności za efekty u innych ;)
adamr1984
Posty: 53
Rejestracja: 31 sie 2020, 12:26
model samochodu: Optima JF, 1.7 CRDI

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: adamr1984 »

OK... Spoko. Tylko nic się tam spitoli, w sensie elektryka nie zamoczy?
MarcinIKS
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2020, 13:16
model samochodu: Kia Optima SW 1,6 T-GDI GT Line+TECH+SRF '18 Gravity Blue

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: MarcinIKS »

Nie powinno, ale głowy nie dam. Raz, że to co w puszce to nie jest woda, a alkohol. Druga sprawa - wentylator zasysa powietrze spod podszybia. Więc jak jedziesz w deszczu, to też masz tam sporą wilgotność. A jak spojrzysz na filmik, do którego link dałem wyżej, to oryginalny preparat dystrybuowany przez Hyundai/Kia też się tak podaje (przez podszybie).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”