Rio IV 1.2 wada sprzęgła?

forum użytkowników modelu Rio
Kriford
Posty: 40
Rejestracja: 21 wrz 2020, 19:51
model samochodu: Kia Rio IV (2020)
kia Sportage NQ5

Re: Rio IV 1.2 wada sprzęgła?

Post autor: Kriford »

Witam wszystkich ,
jestem nowy na forum. Posiadam Kia Rio z silnikiem 1.2 z manualną skrzynią biegów. Wersja „Dream Team” Samochód ma 890 km na blacie i kupiony był we wrześniu. Data Produkcji Grudzień 2019.
Po przeczytaniu waszych postów nieco się zmartwiłem że mam niestety podobny problem. Lekkie kangura są wyczuwalne a dwa razy (nie wiem dlaczego), szarpania były bardzo duże, jakby ABS walił po kołach.
Ktoś z was pisał o aktualizacji oprogramowania dlatego znalazłem ciekawy film w Internecie na ten temat.
Link: https://www.youtube.com/watch?v=DlX6UyE6xnM

Skłoniło mnie to do poradzenia się mojego kolegi , który ma troszeczkę doświadczenia z tymi sprawami.
Mam kolegę który pracuje jako programista w Audi i pracował 6 lat w Kolonii u Forda, przy Fordach fokusach z silnikiem 1.0 EcoBoost. Kolega wysłuchał mnie i poinformowałem jego że Kia także zmienia oprogramowanie na nową wersję. Kumpel powiedział mi że podobne problemy miał Ford i ma straszne VW. W szczególności z ciężkimi samochodami z silnikami TSI.

Poinstruował mnie abym wsiadł do mojej kijanki na prostej drodze i wrzucił bieg, następnie puszczał sprzęgło powoli bez dotykania gazu. O dziwo samochód ruszył sam. Rio zwiększyła obroty silnika i bez kangurów ruszyła do przodu. Tak samo na wstecznym i pod lekką górę.
Mam system pomocowy przy podjeździe pod górkę ale się nie włączył (muszę to także przetestować). Dodatkowo zapakowałem mojego syna i córkę aby auto było cięższe . Dziwo dokładnie to samo, samochód dopasował obroty silnika (zwiększył je) i bez żadnych kangurów ruszył do przodu.

Kolega twierdzi że tu leży najprawdopodobniej problem. Np. W Fordach silniki są małe, dodatkowo samochody ciężkie (Fokus kombi), dlatego było dużo problemów z szarpaniem silnika, piłowaniem silników i problemami ze sprzęgłem itd. Dlatego stworzono program który ma na celu optymalne ruszanie samochodem. Program kontroluje obroty silnika i dodatkowo ma wpływ na pracę sprzęgła. Wiele osób nawet nie wie że ma coś takiego (jak w samolotach Boeing ☹) Program dodatkowo sprawdza się dobrze w mieście i na parkingach. Im zajęło to trochę czasu aby dostroić program do prawie optymalnego poziomu. Niestety w 100 % jest to nie możliwe. Kolega twierdzi że niektórzy użytkownicy, którzy mają doświadczenie w kontrolowaniu gazu i sprzęgła niestety mieli negatywny wpływ na program. W skrócie : Program swoje a użytkownik swoje. Dlatego optymalizacja systemu jest bardzo ciężka.
Może powinniście sprawdzić czy wasz samochód ma taką opcję że rusza sam. Pierwszy raz mam coś takiego w samochodzie z manualną skrzynią biegów. Normalnie samochód mi gasł. Mamy drugie Auto , Toyota Verso 1.8 i tam mi silnik gaśnie.
Nigdy się z czym takim nie spotkałem, dlatego w weekend nakręcę mały filmik i podam wam linka.
Może tutaj leży problem.

Pozdrawiam
Kriford
Posty: 40
Rejestracja: 21 wrz 2020, 19:51
model samochodu: Kia Rio IV (2020)
kia Sportage NQ5

Re: Rio IV 1.2 wada sprzęgła?

Post autor: Kriford »

Nelan
Posty: 27
Rejestracja: 01 paź 2020, 10:05
model samochodu: Kia Rio IV 1.4

Re: Rio IV 1.2 wada sprzęgła?

Post autor: Nelan »

Sporo się rozpisałeś, za co dzięki. Ruszanie bez gazu na półsprzęgle, to nic nowego. Samochody od dawna to mają i żadne systemy tu nie są potrzebne :)
jacek1
Posty: 321
Rejestracja: 12 lut 2019, 18:38
model samochodu: Stonic 1.4 automat

Re: Rio IV 1.2 wada sprzęgła?

Post autor: jacek1 »

Nie na półsprzęgle , tylko puszczasz sprzęgło całkowicie i samochód sam jedzie bez dodawania gazu . Mam Stonica 1,4 , problem tych kangurów też występuje , dużo ludzi ma z tym problem . W moim przypadku to nie występuje , bo mam skrzynie automatyczną .
Nie jeździj szybciej niż lata Twój Anioł Stróż !
Nelan
Posty: 27
Rejestracja: 01 paź 2020, 10:05
model samochodu: Kia Rio IV 1.4

Re: Rio IV 1.2 wada sprzęgła?

Post autor: Nelan »

Ja mam 1.4 manual i wymienianą przepustnicę, ale kangur pozostał. Tak na marginesie, to akcja serwisowa na przepustnicę jest do końca października, jakby komuś to miało pomóc.
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Rio IV 1.2 wada sprzęgła?

Post autor: kon »

Kriford pisze: 30 wrz 2020, 23:00 ...
Może powinniście sprawdzić czy wasz samochód ma taką opcję że rusza sam. Pierwszy raz mam coś takiego w samochodzie z manualną skrzynią biegów. Normalnie samochód mi gasł. Mamy drugie Auto , Toyota Verso 1.8 i tam mi silnik gaśnie.
Każdy mój samochód (może poza maluchem) ruszał i jechał bez użycia pedału gazu
akasis
Posty: 55
Rejestracja: 03 kwie 2020, 14:07
model samochodu: Kia Rio

Re: Rio IV 1.2 wada sprzęgła?

Post autor: akasis »

Teoria błędna szarpie akcja serwisowa wymiana sprzęgła pogarsza sprawe na dzień dzisiejszy serwisy nie chcą aut przyjmować bo nie maja rozwiązania i wciskają mi np w Wrocławiu ze to cecha auta. Co do teori szybkie ruszanie albo pod górę szarpie to co to za auto jazda tylko po płaskim.
Konrad C
domat86@tlen.pl
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2020, 18:49
model samochodu: Kia Rio 2019 1.2 benzyna

Re: Rio IV 1.2 wada sprzęgła?

Post autor: domat86@tlen.pl »

Witam! Moje spostrzeżenia po 8 miesiącach użytkowania Kia Rio 1.2 z 2019 roku są następujące; szarpanie przy gwałtowniejszym ruszaniu występuje i jest wkurzające, ale UWAGA w moim aucie nie dzieje się to zawsze! Nieraz jest tak, że rusza się całkiem normalnie (jak w innych autach) i można to robić bardzo niedbale i niechlujnie z dużą ilością gazu i nie zaszarpie nic a nic. Z kolei w następnym dniu wsiadam do auta i zaczyna podszarpywać. Bywa też tak, że po iluś tam ruszeniach z szarpaniem nagle auto zaczyna ruszać normalnie i jest wszystko OK i rusza się bardzo przyjemnie. Osobiście wątpię, że jest to wina sprzęgła (problem mechaniczny), a raczej coś z dawkowaniem paliwa. Gdy już mi tak szarpie to też idzie ruszyć w miarę płynnie, ale musi odbyć się to spokojnie. Mówiąc krótko - chyba się przyzwyczaiłem, a serwisy faktycznie będą ludzi zbywać tekstem, że taka charakterystyka tego auta/silnika/sprzęgła. Zastanawia mnie tylko dlaczego nieraz działa wszystko zupełnie dobrze - bez żadnych problemów.
Maximus
akasis
Posty: 55
Rejestracja: 03 kwie 2020, 14:07
model samochodu: Kia Rio

Re: Rio IV 1.2 wada sprzęgła?

Post autor: akasis »

Zbieramy sie na pozew sądowy zbiorowy kia twierdzi ze cecha nie wada mimo ze wiedziała o tym to nielegalne jest kia Wrocław mówi caly czas pani wymyśla a już dwa razy sprzęgło nowe i co jeszcze gorzej mąż chce pod sam sąd dać ich
Konrad C
Nelan
Posty: 27
Rejestracja: 01 paź 2020, 10:05
model samochodu: Kia Rio IV 1.4

Re: Rio IV 1.2 wada sprzęgła?

Post autor: Nelan »

Ja również uważam, że to nie wina sprzęgła, a jakiegoś potencjometru (?) od dawkowania paliwa (mieszanki paliwo-powietrze). I pewnie dlatego wymieniali przepustnicę (co nie rozwiązuje zresztą problemu).

Tylko skoro to nie sprzęgło, to znaczy że nie jest raczej coś drogiego. Dlatego mnie dziwi że oni tego nie umieją naprawić. Nawet przez akcje serwisową typu wymiana.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Rio”