Słaba jakość dźwięku po bluetooth

forum użytkowników modelu Optima
Kuker
Posty: 29
Rejestracja: 08 wrz 2019, 20:41
model samochodu: Optima Sedan L + NAV

Słaba jakość dźwięku po bluetooth

Post autor: Kuker »

Cześć
Czy w waszych optimach też jakość muzyki słuchanej na bluetooth jest bardzo słaba? Szczególnie muzyka gdzie słychać perkusje i przesterowane gitary - można usłyszeć charczenie jakby była odtwarzana z radia FM o słabym zasięgu.
Po kablu brzmi lepiej ale wciąż nie idealnie. Czegoś takiego nie miałem nawet gdy używałem taniego nadajnika bluetooth w poprzednim samochodzie.
Kia Optima 2019 Sedan, L + NAV
PabloPL
Posty: 92
Rejestracja: 10 lis 2019, 11:34
model samochodu: Kia Optima MY19, 1.6 T-GDI, 7DCT

Re: Słaba jakość dźwięku po bluetooth

Post autor: PabloPL »

Wrażenia słuchowe to kwestia względna, jeden usłyszy charczenie drugi nie.
Dźwięk z radia FM faktycznie nie powala, taki płaski.
Przesterów i charczenia co prawda po Bluetooth nie uświadczyłem, ale też nie słucham wymagającej muzyki😉
Może to kwestia ustawienia głośności dźwięku po Bluetooth w telefonie, bo to też można przecież regulować.
Bluetooth jest kapryśny, czasem z jednymi tel. ciężej się dogaduje niż z drugimi.

Może udostępnisz próbkę dźwięku, na której to słychać to posłuchamy i się wypowiemy.
Ostatnio zmieniony 26 sty 2020, 21:41 przez PabloPL, łącznie zmieniany 1 raz.
Ankieta: viewtopic.php?f=21&t=3492
Optima Sedan MY19, 1.6 T-GDI, L+NAV, biała perła
fajny_nick
Posty: 51
Rejestracja: 30 wrz 2019, 09:50
model samochodu: KIA Optima GT SW

Re: Słaba jakość dźwięku po bluetooth

Post autor: fajny_nick »

Potwierdzam, w moim GT po bluetooth jest harman-KARTON, przy Apple car play to już faktycznie przyjemnie się słucha. Ja z przyzwyczajenia wspinam od razu telefon po kablu.
Kuker
Posty: 29
Rejestracja: 08 wrz 2019, 20:41
model samochodu: Optima Sedan L + NAV

Re: Słaba jakość dźwięku po bluetooth

Post autor: Kuker »

PabloPL pisze: 26 sty 2020, 15:29 Może udostępnisz próbkę dźwięku, na której to słychać to posłuchamy i się wypowiemy.
@PabloPL - generalnie to tak jak opisałem, cokolwiek z gitarami i perkusją powoduje te charczenia

@fajny_nick - czyli pewnie każda optima ma identycznie... Muszę sprawdzić czy to wina modułu BT, czy może głośniki jednak nie dają rady
Kia Optima 2019 Sedan, L + NAV
lukaszz
Posty: 191
Rejestracja: 01 lut 2019, 21:21

Re: Słaba jakość dźwięku po bluetooth

Post autor: lukaszz »

Podstawowe pytanie - czy głośność w telefonie masz ustawioną na max? Jeśli nie to od tego polecam zacząć :) dźwięk po bluetooth i tak nie będzie idealny, ale takie ściszenie w telefonie powoduje ogromną stratę na jakości (przynajmniej u mnie) ;)
Kia Optima 1.6 T-GDI GT Line +TECH
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Słaba jakość dźwięku po bluetooth

Post autor: Piotrek »

Kuker a jakiej jakości masz pliki z których odtwarzasz muzykę? W optimie niestety BT nie powala jeśli chodzi o jakość dźwięku, niemniej jeśli masz dobry plik wsadowy to jakość nie jest najgorsza.
Tak jak pisali poprzednicy podłączenie telefonu kablem znacznie poprawia jakość dźwięku. Co więcej jeśli korzystasz z aplikacji streamingowych to Deezer będzie miał lepszą jakość w porównaniu do Spotify dla pliku w tej samej jakości.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
Kuker
Posty: 29
Rejestracja: 08 wrz 2019, 20:41
model samochodu: Optima Sedan L + NAV

Re: Słaba jakość dźwięku po bluetooth

Post autor: Kuker »

lukaszz pisze: 26 sty 2020, 19:44 Podstawowe pytanie - czy głośność w telefonie masz ustawioną na max?
Tak, testowałem różne głośności. Tak samo testowałem zmienianie kodeków używanych po bluetooth, bitrate i innych opcji w telefonie - bez skutku.
Piotrek pisze: 27 sty 2020, 07:20 a jakiej jakości masz pliki z których odtwarzasz muzykę?
Słuchałem głównie na Spotify ustawiając najlepszą jakość. Wydaje mi się, że nie jest problem z plikiem wsadowym a zestawem audio/bluetooth w Optimie. Te same piosenki z telefonu na głóśniku bluetooth brzmią o niebo lepiej.
Fakt, że na kablu już nie ma (aż) takiego problemu, ale wciąż w piosenkach z gitarami i perkusją można doszukać się charakterystycznego charczenia czy też przesterowania talerzy (w mniejszym stopniu, ale wciąż).
Problem jest niezauważalny dla niektórych gatunków muzyki (głównie tam gdzie nie ma głośnych przesterowanych gitar i perkusji).
Kia Optima 2019 Sedan, L + NAV
Marcin
Posty: 404
Rejestracja: 12 gru 2016, 13:04
model samochodu: Optima 2017 2.0DOHC

Re: Słaba jakość dźwięku po bluetooth

Post autor: Marcin »

U mnie przy polaczeniu BT i streamowaniu audio nie ma zadnych trzaskow, ale jakosc dzwieku jest gorsza od kabla. Pasmo jest obciete na gorze i na dole, brakuje dynamiki, no generalnie kiepsko to brzmi ;) Mozna sobie wlaczyc podcast czy audiobooka, ale muzyka to po kablu.
Optima 2.0 DOHC Pb, manual, wersja L, sedan, white pearl, 2017
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Słaba jakość dźwięku po bluetooth

Post autor: Piotrek »

Jeśli masz Spotify premium to powinno być dobrze, aczkolwiek Deezer nadal daje lepszy dźwięk (polecam wypróbować jeśli nie znasz)
Możesz spróbować ściągnąć sobie jedną z problematycznych melodii na telefon w formacie FLAC i porównać jakość.
Prawda jest jednak taka, że BT nie jest najlepszym standardem do przesyłania muzyki.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
Kuker
Posty: 29
Rejestracja: 08 wrz 2019, 20:41
model samochodu: Optima Sedan L + NAV

Re: Słaba jakość dźwięku po bluetooth

Post autor: Kuker »

Jasne, ja rozumiem, że po BT jakość dźwięku nie będzie zachwycająca - to normalne. Co mnie dziwi to to, że nadajnik za 40 zł potrafił przesyłać lepszą jakość muzyki po bluetooth, niż wbudowany moduł w Optimie :).
Spróbuje pobrać plik FLAC i zobaczyć czy coś pomoże.
Kia Optima 2019 Sedan, L + NAV
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”