Optima i zaparowane szyby

forum użytkowników modelu Optima
kazaa
Posty: 95
Rejestracja: 23 gru 2019, 22:07
model samochodu: Optima SW 1.6 T-GDI L + NAV + TECH
Lokalizacja: Wawa

Optima i zaparowane szyby

Post autor: kazaa »

Chciałbym się przywitać przy okazji na forum jako świeżak i pierwszy raz w historii mam koreańczyka.

Jako prawie zadowolony użytkownik zauważyłem w swojej optimie mały problem (SW 1.6 t-gdi L). Otóż przy obecnej pogodzie +6^C i deszcz nie mogę wysuszyć szyb, mam cały czas zaparowane, że nic nie widać. Klimatyzacja włączona, nawiew max na szybę, obieg oczywiście otwarty i nic... moim zdaniem nie włącza się kompresor klimatyzacji, ale przy takiej temp. zew. nie powinno być problemu... auto ma dopiero 3kkm przebiegu... czy to normalne w tym modelu czy jednak mam jakąś wadę?

BTW też macie temp. silnika minimalnie poniżej 90^C?? U mnie po nagrzaniu nie mam idealnie równo 90, wskazówka jest delikatnie poniżej...
HubertCa
Posty: 24
Rejestracja: 11 lis 2019, 13:13
model samochodu: Optima

Re: Optima i zaparowane szyby

Post autor: HubertCa »

Ustaw klimę na auto. Jest system odparowywania szyby.
kazaa
Posty: 95
Rejestracja: 23 gru 2019, 22:07
model samochodu: Optima SW 1.6 T-GDI L + NAV + TECH
Lokalizacja: Wawa

Re: Optima i zaparowane szyby

Post autor: kazaa »

na auto to samo mam
Eryk93
Posty: 392
Rejestracja: 26 mar 2019, 11:57

Re: Optima i zaparowane szyby

Post autor: Eryk93 »

Jeśli chodzi o temperaturę to w Kia tak jest że jest delikatnie poniżej 90st.
Mi szyby paruja tylko na obiegu zamkniętym jak pada natomiast przy otwartym nie zdarzyło mi się żeby się zaparowały.
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Optima i zaparowane szyby

Post autor: zetek »

Nie wiem czy zależy to od wyposażenia, ale u mnie w XL jest czujnik na szybie i jak zaparuje ( nawet na zamkniętym obiegu) to automatycznie włączy klimatyzację i szyby czyste. Wtedy na ekranie pokazuje, że szyby są odparowywane. Temperatura poniżej połowy zawsze.
grzesski
Posty: 69
Rejestracja: 17 wrz 2019, 20:44
model samochodu: Kia Optima 1.6 T-GDI 2019 L+NAV+TECH sedan

Re: Optima i zaparowane szyby

Post autor: grzesski »

Od wczoraj również doświadczyłem tego problemu, kilka razy jezdziłem po mieście, krótkie dystanse, raz trasa w sporym deszczu. Musiałem co chwila włączać ogrzewanie przedniej szyby(dmuchawa) aby pozbyć się pary, w sumie parowały wszystkie szyby. Mocno irytująca sprawa, dodatkowo dmuchawa nieprzyjemnie hałasuje..
10 letnie mondeo tego problemu nie miało...
grl
Posty: 15
Rejestracja: 08 maja 2019, 15:01
model samochodu: Optima 1.6 T-GDI 2019 L + NAV

Re: Optima i zaparowane szyby

Post autor: grl »

Dzisiaj na trasie miałem dokładnie to samo. Nie mogłem pozbyć się wilgoci z wnętrza mimo uruchomionej klimy. Szyby zaparowane. Temperatura zewnętrzna 5-6 stopni. Sprężarka się załączała, bo czuć było lekkie wibracje podczas włączania AC. Efektu brak. Sytuację ratował jedynie silny nawiew na szybę. W 9-letniej cee'd w podobnych warunkach zewnętrznych po odpaleniu klimy po 30sek. miałem suche szyby. Auto ma pół roku, jakieś pomysły?
lukaszz
Posty: 191
Rejestracja: 01 lut 2019, 21:21

Re: Optima i zaparowane szyby

Post autor: lukaszz »

Zacznijcie od najbardziej prozaicznych powodów - wyczyście dokładnie wszystkie szyby. Pewnie nie pomoże zbyt wiele, ale warto sprawdzić :)
Kia Optima 1.6 T-GDI GT Line +TECH
GrzesB
Posty: 149
Rejestracja: 13 paź 2017, 15:05

Re: Optima i zaparowane szyby

Post autor: GrzesB »

Bardzo dziwne to, co opisujecie. Jeżdżę Optimą drugi rok i uważam, że na prawdę sprawnie działa wentylacja... Nigdy nie miałem problemu z zaparowanymi szybami bez względu na warunki pogodowe. Klimatyzacja zawsze ustawiona na "Auto", temperatura w samochodzie zimą od 18 do 23 stopni.
Optima GT (2018)
kazaa
Posty: 95
Rejestracja: 23 gru 2019, 22:07
model samochodu: Optima SW 1.6 T-GDI L + NAV + TECH
Lokalizacja: Wawa

Re: Optima i zaparowane szyby

Post autor: kazaa »

dzięki za wszystkie informacje, zgłaszam więc usterkę z tytułu rękojmi, nie może tak być, że w aucie za ponad 120k mam latać ze szmatą... dzisiaj nie dałem rady przejechać 3km, totalnie wszystko zaparowało na auto, dopiero full nadmuch na szybę coś pomógł... wrzucam fotkę jako przykład. Dramat...

btw to nie kwestia czystych szyb - btw auto ma dopiero 3kkm... to ewidentnie klima nie suszy albo wilgoć ze względu, że coś się wylewa... obieg jest na pewno w otwartej pozycji bo słychać jak się zmienia po jego zamknięciu
Załączniki
b.jpg
a.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”