Kia optima zgrzyt przy ruszaniu

forum użytkowników modelu Optima
daniel
Posty: 31
Rejestracja: 29 lip 2019, 13:38
model samochodu: Optima 1.6 T-GDI 7DCT

Kia optima zgrzyt przy ruszaniu

Post autor: daniel »

witam, kilkakrotnie zauważyłem, że przy ruszaniu pod górę, cofaniu pod górę, czy też zatrzymaniu na światłach, przy włączonym start-stop słychac dzwięk podobny do zgrzytu dochodzący z przodu. Przebieg 6tys. Optima 1.6 DCT. Auto hold nie jest właczony. Czy ktoś spotkał się z taką przypadłością? Zastanawiam się czy to chodzi o blokowanie skrzyni i ten zgrzyt pojawia się jak jest odblokowywana?
Bonanza
Posty: 12
Rejestracja: 18 wrz 2019, 10:27

Re: Kia optima zgrzyt przy ruszaniu

Post autor: Bonanza »

Nie jest to przypadkiem dźwięk automatycznie zaciąganego ręcznego? Pod górkę sam się zaciąga nawet jeśli nie masz uruchomionego auto hold. To jest wspomaganie ruszania pod górkę. Na płaskim też słychać ten dźwięk?
granite
Posty: 128
Rejestracja: 15 lut 2019, 19:24
model samochodu: optima św 2019, 1.6 GDI gt-line, "full"

Re: Kia optima zgrzyt przy ruszaniu

Post autor: granite »

Cześć,
Kojarzę, że była już o tym mowa.
Auto-hold, który czasem przy niższych temperaturach (< 10 stopni) potrafi "zgrzytac" przy ruszaniu.
Też tak czasem mam.... Irytuje, ale co zrobić...
Na rocznym przeglądzie to zgłoszę
Optima SW (MY19) 1.6 GDI GT- Line, tzw. FULL
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Kia optima zgrzyt przy ruszaniu

Post autor: Piotrek »

Bonanza pisze: 07 lis 2019, 15:11 Nie jest to przypadkiem dźwięk automatycznie zaciąganego ręcznego? Pod górkę sam się zaciąga nawet jeśli nie masz uruchomionego auto hold. To jest wspomaganie ruszania pod górkę
To nie ręczny się zaciąga tylko pompa podtrzymuje ciśnienie w układzie hamulcowy przez kilka sekund. I działa to na takiej samej zasadzie jak auto hołd. Jedyna różnica to czas trwania i brak zapalonych świateł stóp.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kia optima zgrzyt przy ruszaniu

Post autor: chudy »

temat poruszany już wielokrotnie i konkluzja - ten typ tak ma
SW GTLine Black & SW GT Black
daniel
Posty: 31
Rejestracja: 29 lip 2019, 13:38
model samochodu: Optima 1.6 T-GDI 7DCT

Re: Kia optima zgrzyt przy ruszaniu

Post autor: daniel »

granite pisze: 07 lis 2019, 18:05 Cześć,
Kojarzę, że była już o tym mowa.
Auto-hold, który czasem przy niższych temperaturach (< 10 stopni) potrafi "zgrzytac" przy ruszaniu.
Też tak czasem mam.... Irytuje, ale co zrobić...
Na rocznym przeglądzie to zgłoszę
Auto hold sam się uruchamia?
Eryk93
Posty: 392
Rejestracja: 26 mar 2019, 11:57

Re: Kia optima zgrzyt przy ruszaniu

Post autor: Eryk93 »

Piotrek pisze: 07 lis 2019, 20:15
Bonanza pisze: 07 lis 2019, 15:11 Nie jest to przypadkiem dźwięk automatycznie zaciąganego ręcznego? Pod górkę sam się zaciąga nawet jeśli nie masz uruchomionego auto hold. To jest wspomaganie ruszania pod górkę
To nie ręczny się zaciąga tylko pompa podtrzymuje ciśnienie w układzie hamulcowy przez kilka sekund. I działa to na takiej samej zasadzie jak auto hołd. Jedyna różnica to czas trwania i brak zapalonych świateł stóp.
To jest jakiś limit czasu jaki można stać na autoholdzie?
daniel pisze: 07 lis 2019, 14:08 witam, kilkakrotnie zauważyłem, że przy ruszaniu pod górę, cofaniu pod górę, czy też zatrzymaniu na światłach, przy włączonym start-stop słychac dzwięk podobny do zgrzytu dochodzący z przodu. Przebieg 6tys. Optima 1.6 DCT. Auto hold nie jest właczony. Czy ktoś spotkał się z taką przypadłością? Zastanawiam się czy to chodzi o blokowanie skrzyni i ten zgrzyt pojawia się jak jest odblokowywana?
To chyba jest kwestia tego systemu, który zapobiega zsunięciu się samochodu w dół i działa on tak samo właśnie jak autohold, który blokuje cisnienie w układzie hamulcowym. Skrzyni nic ci nie blokuje w takich sytuacjach. Zgrzyt wynika z tego, że klocki hamulcowe ciągle dotykają tarczy, która już zaczyna się kręcić, a że prędkość obrotowa jest niska to jest taki dziwny dźwięk jakby zgrzytu. Faktycznie zależy to od jakości tarcz+klocków ale w wielu automatach spotkałem się z takim zjawiskiem.
Z innej beczki jeszcze zapytam czy wasze optimy też tak tragicznie radzą sobie z precyzyjnym cofaniem pod górkę? Ostatnio parę razy byłem w miejscu, gdzie miejsce parkingowe jest pod górkę i chciałem zaparkować tyłem. Będąc już blisko ściany chciałbym trzymać nogę na hamulcu, gdzie automat sam dodaje mi gazu. Natomiast w Optimie wygląda to tak, że jak nie dodam gazu to nie pojadę do tyłu, natomiast delikatne dodanie gazu przesuwa auto dość znacząco i strach jest, że nie zdążę przełożyć nogi z gazu na hamulec i zatrzymam się na ścianie...
W VW skrzynia DSG dużo lepiej sobie z tym radzi. Sama ciągnie do tyłu, a kierowca z nogą na hamulcu delikatnie hamuje utrzymując bezpieczną odległość i mając nad nią bezpośrednią kontrolę, bo noga na hamulcu.
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Kia optima zgrzyt przy ruszaniu

Post autor: Piotrek »

To jest jakiś limit czasu jaki można stać na autoholdzie?
Nie ma. Na auto holdzie możesz stać póki masz paliwo w baku potrzebne do pracy silnika.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
Nordin
Posty: 42
Rejestracja: 10 sie 2019, 22:46
model samochodu: Optima kombi 1.6 t-gdi srebrna strzała

Re: Kia optima zgrzyt przy ruszaniu

Post autor: Nordin »

Też mam ten zgrzyt przy ruszaniu. Wrażenie jakby guma tarła po metalu. I jest tylko przy ruszaniu z auto holda. Na początku nie było. Pojawił się po 3 miesiącach i ok 6700km. Auto jest garażowane i temp otoczenia nie ma na to wpływu.
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Kia optima zgrzyt przy ruszaniu

Post autor: Piotrek »

Ten typ tak ma. Czasem dźwięk jest czasem nie ma. U mnie pojawił się przy 30k km żeby po 500km zniknąć i objawić się 15k km później, i zniknąć paręset kilometrów później.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”