Szarpanie/nierówne przyspieszanie na zimnym 1.6T GDI 180KM 7DCT

forum użytkowników modelu Optima
temudzin
Posty: 19
Rejestracja: 24 mar 2022, 12:17
model samochodu: KIA Optima 1.6 T-GDI 7DCT

Re: Szarpanie/nierówne przyspieszanie na zimnym 1.6T GDI 180KM 7DCT

Post autor: temudzin »

Witam,

Czekam wlasnie w salonie KIA, ale juz raz sprawdzali, sterowniki sa aktualne. Jak rwalo, tak rwie jak nie gorzej. Czasem dlawi sie kilka sekund i strzela. Ponizej przedstawiam lightowa wersje, zamiescilem filmik na youtube.

https://youtu.be/dX0BGoVEcW0

Czy to rwanie i skok to od sterownikow, czy inny problem? ktos to wyeliminowal? nie mam zamiaru tego tak zostawic, kupilem auto w styczniu i mam roczna rekojmie od dealera. Natomiast staram sie na gwarancje na razie to zrobic...

KIA OPTIMA 1.6 T-GDI 180KM 7DCT 2019r.

z gory dzieki za wasze opinie

edit:

zawsze sprawdzaja w KDSie ale nie ma zadnego updaetu softu, moze i pomoglo w innych samochodach ale w moim modelu nie ma czegos takiego.. beda resetowac cos od skrzyni itd itp i zobaczymy czy pomoze. Ogolnie zakladam, ze wiedza co robia, ale moze ktos ma moj model z koncowki 2019r i gdzies mu to naprawili? (np. opole, ewentualnie te katowice bym sie nawet udal byle sie tego pozbyc)
BasMar
Posty: 74
Rejestracja: 30 kwie 2019, 22:53
model samochodu: Optima SW 2019 1.6 T-GDI 7DCT GT Line <TECH, NAVI>

Re: Szarpanie/nierówne przyspieszanie na zimnym 1.6T GDI 180KM 7DCT

Post autor: BasMar »

Proszę obejrzeć film i opis pod nim:
https://www.youtube.com/watch?v=T94D7DdJAfs
Tłumaczenie:
"Oto nagranie „falistego” przyspieszenia. Ten problem jest już znany z Ceed GT/ProCeed, dlatego została wydana aktualizacja oprogramowania dla obu modeli.
Ta akcja serwisowa działa pod wewnętrznym kodem 200S02 zatytułowanym ECU Update #724 Wave Acceleration (1,6L T-GDI).

Po kilku rozmowach KIA rzekomo nie wie, że dotyczy to również Optimy z tym samym silnikiem."


Ja musiałem w serwisie taką informację przekazać doradcom, bo oficjalnie żadnych aktualizacji nie ma.
temudzin
Posty: 19
Rejestracja: 24 mar 2022, 12:17
model samochodu: KIA Optima 1.6 T-GDI 7DCT

Re: Szarpanie/nierówne przyspieszanie na zimnym 1.6T GDI 180KM 7DCT

Post autor: temudzin »

dzieki wielkie ! tego potrzebowalem.

Dzwonilem, ale znalezli juz jakies brakujaca aktualizacje jednak - mam nadzieje, ze to ta :)

naskrobalem tez do obslugi klienta KIA ze to jakis absurd, ze jest tyle wadliwych egzemplarzy KIA Optima a oni nie maja oficjalnej aktualizacji do poprawy pracy tego silnika..
temudzin
Posty: 19
Rejestracja: 24 mar 2022, 12:17
model samochodu: KIA Optima 1.6 T-GDI 7DCT

Re: Szarpanie/nierówne przyspieszanie na zimnym 1.6T GDI 180KM 7DCT

Post autor: temudzin »

Nie mogę juz edytować posta, także napiszę jedynie, że serwis dał radę i autko w końcu śmiga tak jak powinno. Czysta przyjemnosc, ale nastroje byly juz bardzo skrajne.
PanBambaryla
Posty: 74
Rejestracja: 11 wrz 2020, 18:32
model samochodu: Kia Optima SW GT Line 1.6 T-GDI 7DCT (2019 JF)

Re: Szarpanie/nierówne przyspieszanie na zimnym 1.6T GDI 180KM 7DCT

Post autor: PanBambaryla »

Wygląda na to, że dotyczy to starej wersji softu - teoretycznie akcja serwisowa wystartowana dnia 3 lutego 2020 r. o nazwie:
ECM UPGRADE: JF PE 1.6TGDI EU6C 7DCT INTERMITTENT ENGINE JERKING PREVENTION LOGIC IMPROVEMENT i dotyczy pojazdów: 2019 ~ 2020MY OPTIMA (JF PE) GAMMA 1.6TGDI EU6C, które mogą doświadczać przerywanego szarpania silnika podczas jazdy
powinna była rozwiązać ten problem ale upgrade u mnie do wersji ECU TJF-JEC06F100H0K - nie przyniósł oczekiwanych rezultatów.
Pzdr, Bam
PanBambaryla
Posty: 74
Rejestracja: 11 wrz 2020, 18:32
model samochodu: Kia Optima SW GT Line 1.6 T-GDI 7DCT (2019 JF)

Re: Szarpanie/nierówne przyspieszanie na zimnym 1.6T GDI 180KM 7DCT

Post autor: PanBambaryla »

U mnie okazało się, że:
1) walnięta była 1 cewka wysokiego napięcia
2) 2 z 4 świec zapłonowych

Robotę wykonano mi 26 kwietnia i od tego czasu zapłon mi nie wypada/nie odczuwam/jest lepiej.

Ponieważ znowu im trochę pomarudziłem (szarpanie w korku, problem natury mechanicznej), dzisiaj podjechałem i wgrano mi nowy soft (aktualizacja) o nazwie:

875.JF 7DCT ANTI-JUDDER LOGIC IMPROVEMENT

po czym zaadoptowano mi ponownie skrzynię biegów. Nie wiem, co to wniesie do moich odczuć - dam znać w późniejszym okresie aczkolwiek informuję dla poszukujących rozwiązania problemu.
Pzdr, Bam
Optymix
Posty: 8
Rejestracja: 12 lut 2019, 23:24
model samochodu: Optima-SW L T-GDI

Re: Szarpanie/nierówne przyspieszanie na zimnym 1.6T GDI 180KM 7DCT

Post autor: Optymix »

Udało się komuś rozwiązać temat szarpania na zimnym silniku ?
Krzemyczek
Posty: 115
Rejestracja: 18 maja 2019, 19:02
model samochodu: Sportage 1,6 T-GDI > X-Ceed 1,6 T-GDI
Lokalizacja: Śląsk

Re: Szarpanie/nierówne przyspieszanie na zimnym 1.6T GDI 180KM 7DCT

Post autor: Krzemyczek »

Cześć. Przebieg 65k. Posiadam inny model z taką samą skrzynią, silnik mocniejszy ale to nie ma znaczenia. Szarpanie na zimnym występuje od nowości. Olałem to, szybko zanikało po nagrzaniu ale ostatnio przy ruszaniu pod górkę po mroźnej nocy aż zatrzęsło budą. Umówiłem się do serwisu ale szarpanie po kilku dniach ustało - i nie pojechałem do serwisu, bo wyszedłbym na idiotę!
Skrzynia pracuje prawidłowo ale ma coraz większe odchyły od normy, coraz częściej występują lagi przy zmianie, podbijanie obrotów przy zmianie, drżenie "budy" przy zmianie - muszę to nakręcić jak jadę do pracy. Ktoś tu napisał, że przeprowadzano uniego jakąś kalibrację. Proszę o info, który serwis to wykonał lub proponował kalibrację (actuatora?). Serwis, do którego jeżdżę może tylko wymienić sprzęgło (12k !), w kalibrację "się nie bawią" - serio!
Milamber
Posty: 146
Rejestracja: 17 wrz 2019, 09:02
model samochodu: Optima 1.6 GT line SRF, TEC, Red.

Re: Szarpanie/nierówne przyspieszanie na zimnym 1.6T GDI 180KM 7DCT

Post autor: Milamber »

Mam to samo. Od 30.000. Przy każdym przeglądzie zgłaszam. Badają. Aktualizują skrzynie. Przy zmianie z 2 na 3 jakbyś jechał po tarce. Itd. Cyklicznie. Co parę dni. Silnik ciepły. Zwykle. Teraz mam 60k. Nie odpuszczę. Po coś jest gwarancja.
MarcinIKS
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2020, 13:16
model samochodu: Kia Optima SW 1,6 T-GDI GT Line+TECH+SRF '18 Gravity Blue

Re: Szarpanie/nierówne przyspieszanie na zimnym 1.6T GDI 180KM 7DCT

Post autor: MarcinIKS »

Ja się serwisuję w AS MOTORS w okolicach Warszawy i tam tematy DCT raczej ogarniają. Przy ostatnim przeglądzie miałem aktualizację softu skrzyni/silnika i adaptację. Wcześniej skrzynia trochę przeciągała, podbijała obroty, zmieniała biegi jakoś tak ospale. Po aktualizacji zupełnie inaczej pracuje - dużo szybciej zmienia biegi, nie podbija obrotów, działa po prostu dobrze. Niestety w korkach to nie będzie nigdy ideał - lekkie poszarpywanie będzie, bo skrzynia próbuje dobrać bieg i miesza w kółko w obrębie 1,2,3 - taka chyba jej natura, podobnie miałem np. w DSG w Golfie. Ale poza korkami jest teraz bardzo fajnie. Mam jakieś 77 tyś nalotu obecnie. Nie ma szarpania przy ruszaniu, które mogłoby świadczyć o zużyciu sprzęgieł.
Na zimnym czasem mam lekkie 1-2 przydławienia, ale to nie wina skrzyni a silnika, bo nie dzieje się to w momencie zmiany biegu. Dodatkowo po ostatniej zmianie świec te przydławienia są znacznie mniejsze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”