ładowanie akumulatora

forum użytkowników Kia Stinger
Awatar użytkownika
GeRRaD
Posty: 460
Rejestracja: 07 cze 2018, 14:26
model samochodu: STINGER 3.3 GT 370 V6 K&N Intake

Re: ładowanie akumulatora

Post autor: GeRRaD »

jak pisałem - ja mam ;)
slwkk
Posty: 130
Rejestracja: 06 sty 2021, 16:02
model samochodu: StingerMy22

Re: ładowanie akumulatora

Post autor: slwkk »

GeRRaD pisze: 03 sty 2023, 19:42 jak pisałem - ja mam ;)
Ale nie napisałeś jak ładujesz ;) skoro po kablach odpala się spod maski to chyba i prostownik na dłużej można tam bezpiecznie podłączyć?
Awatar użytkownika
GeRRaD
Posty: 460
Rejestracja: 07 cze 2018, 14:26
model samochodu: STINGER 3.3 GT 370 V6 K&N Intake

Re: ładowanie akumulatora

Post autor: GeRRaD »

nie wiem jak jest pod maską - zawsze ładuję wprost na aku w bagażniku - mniejsze straty przesyłu i dla mnie łatwiejszy dostęp od gniazdka ;)
slwkk
Posty: 130
Rejestracja: 06 sty 2021, 16:02
model samochodu: StingerMy22

Re: ładowanie akumulatora

Post autor: slwkk »

GeRRaD pisze: 03 sty 2023, 19:50 nie wiem jak jest pod maską - zawsze ładuję wprost na aku w bagażniku - mniejsze straty przesyłu i dla mnie łatwiejszy dostęp od gniazdka ;)
Dzięki, a zwróciłeś uwagę czy grzeje się bardzo ten akumulator przy ładowaniu? Rozbebesze bagażnik, żeby odsłonić akumulator, ale nie zostawię bagażnika otwartego w hali garażowej.
Awatar użytkownika
GeRRaD
Posty: 460
Rejestracja: 07 cze 2018, 14:26
model samochodu: STINGER 3.3 GT 370 V6 K&N Intake

Re: ładowanie akumulatora

Post autor: GeRRaD »

Jak jest otwarty i wybebeszony bagażnik to aku się nie grzeje (cetek tak) - ale ja nie wożę zapasu i innych gratów (odelżam auto) więc mam przewiew ;)
slwkk
Posty: 130
Rejestracja: 06 sty 2021, 16:02
model samochodu: StingerMy22

Re: ładowanie akumulatora

Post autor: slwkk »

Może innym się przyda. Dziś ładowałem, rozbebeszylem bagażnik, wyjąłem koło dojazdowe, żeby trochę odsłonić akumulator, wyjąłem półkę z bagażnika i uchyliłem tylne szyby, żeby w razie grzania się akumulatora, odprowadzał ciepło. Bagażnik zamknięty. Ctek mxs 10A wpięty pod maską, zgodnie z filmikiem, bez odpinania akumulatora. Prostownik potrzebował ok 5h, żeby doładować ten akumulator. Nie stwierdziłem grzania się akumulatora, ani prostownika. W hali garażowej ok 10 stopni Celsjusza.

Ps. Byłem po trasie około 370 km ekspresówka, autostrada, dwa dni postoju i powrót taką samą trasą. Wcześniej akumulator męczony na krótkich, miejskich trasach. Dodatkowo wpięty wideorejestrator przód + tył {+300mA około do poboru na postoju). Mimo wszystko zbyt krótka trasa, żeby alternator doładował akumulator na full.
Jarek3
Posty: 35
Rejestracja: 14 lis 2019, 10:49

Re: ładowanie akumulatora

Post autor: Jarek3 »

slwkk pisze: 08 sty 2023, 22:58 Może innym się przyda. Dziś ładowałem, rozbebeszylem bagażnik, wyjąłem koło dojazdowe, żeby trochę odsłonić akumulator, wyjąłem półkę z bagażnika i uchyliłem tylne szyby, żeby w razie grzania się akumulatora, odprowadzał ciepło. Bagażnik zamknięty. Ctek mxs 10A wpięty pod maską, zgodnie z filmikiem, bez odpinania akumulatora. Prostownik potrzebował ok 5h, żeby doładować ten akumulator. Nie stwierdziłem grzania się akumulatora, ani prostownika. W hali garażowej ok 10 stopni Celsjusza.

Ps. Byłem po trasie około 370 km ekspresówka, autostrada, dwa dni postoju i powrót taką samą trasą. Wcześniej akumulator męczony na krótkich, miejskich trasach. Dodatkowo wpięty wideorejestrator przód + tył {+300mA około do poboru na postoju). Mimo wszystko zbyt krótka trasa, żeby alternator doładował akumulator na full.
Jak już miałeś dostęp do Akumulatora to zawsze bezpieczniej podłączyć ładowarkę bezpośrednio do aku ;) I nie ma potrzeby otwierania szyb itd. Te akumulatory są przystosowane do mocnego ładowania 30-40A w takich warunkach w jakich są zamontowane. Sam pobór prądu gdy kluczyk jest w pobliżu to 3-4A. Twoja 10A ładowarka ledwo go pogłaskała więc nie ma opcji żeby się nagrzał.
Niko123
Posty: 498
Rejestracja: 07 sty 2021, 21:27

Re: ładowanie akumulatora

Post autor: Niko123 »

10A jeszcze ok ale wszystkie ladowarki do 6A naladuja akumulator stingera ale teoretycznie, napiecie bedzie ale nie gestosc elektrolitu.
To nie jest zwykly akumulator najlepiel ladowac minim 10A.
Ładowarkami z lidla 4A ladowarka naladuje go ale za tydzien znowu bedzie rozladowany bo bez gestosci elektrokitu aku nie ma prawa utrzymac napiecia dobrego i taki akumulator po 3 latach moze byc do wymiany bo ciagle niedoladowany aku szybko pada.
Sam program 10 A nie wystarczy do dobrej gęstości elektrokitu, po skonczonym programem program naprawczy 15,6v / 1,5A , jesli po takim ladowaniu nie uzyskamy dobrej gęstości to raczej oznacza ze aku nie jest juz w pelni sprawny.
Ostatnio zmieniony 09 sty 2023, 11:26 przez Niko123, łącznie zmieniany 1 raz.
slwkk
Posty: 130
Rejestracja: 06 sty 2021, 16:02
model samochodu: StingerMy22

Re: ładowanie akumulatora

Post autor: slwkk »

Jarek3 pisze: 09 sty 2023, 08:58

Jak już miałeś dostęp do Akumulatora to zawsze bezpieczniej podłączyć ładowarkę bezpośrednio do aku ;)
Nie chciałem zostawiać otwartego bagażnika.
Awatar użytkownika
Gregs
Posty: 4
Rejestracja: 15 sty 2023, 13:27
model samochodu: KIA Stinger GT 2 MR 2022
Lokalizacja: Warszawa

Re: ładowanie akumulatora

Post autor: Gregs »

Witam wszystkich.
jesli po takim ladowaniu nie uzyskamy dobrej gęstości to raczej oznacza ze aku nie jest juz w pelni sprawny.
Poradź jeszcze jak to zrobić? Z tego co wiem są one w wersji AGM.
Mam jeszcze jedno pytanie.
Jakie ustawienia się "zerują" po odłączeniu akumulatora?
Przy okazji porada dla tych co chcą ładować akumulator w domu i nie mają indywidualnego garażu.
Wyjmujemy akumulator z bagażnika. Podpinamy wyjęty akumulator za pomocą kabli tzw. "pożyczkowych" do punktów rozruchowych pod maską. Pilotem zamykamy samochód, odpinamy kable i zatrzaskujemy maskę.
Aby dostać się do samochodu trzeba grotem otworzyć drzwi kierowcy, a następnie maskę silnika. Podpinamy ponownie pod maską naładowany akumulator i pilotem otwieramy samochód.
Jak ktoś chce tylko odpiąć klemy i akumulator zostawić w samochodzie, to musi mieć inne źródło pądu. Inny pojazd lub akumulator żelowy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Stinger”