Problem z akumulatorem Sportek V?

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
draxterix
Posty: 107
Rejestracja: 13 sty 2024, 15:43
model samochodu: Sportage V BL 180km MHEV

Problem z akumulatorem Sportek V?

Post autor: draxterix »

Witam,
Coś mam nie halo z samochodem. Apka Kia świeci mi akumulatorem na pomarańczowo. Wyłączone żeglowanie i autostop. Wkurza mnie to. Miesiąc tak miałem ale dzisiaj powiedziałem dość. Auto ma 3 miesiące, w święta zrobiłem dłuższą trasę (ponad godzina jazdy) i nadal mam ten sam problem. Podłączenie do prostownika na noc rozwiązuje problem na 1 dzień. Kolejnego dnia jest to samo.

Dzisiaj po 40 minutach jazdy i godzinnym staniu na parkingu - napięcie na aku mam 12,22 czyli ewidentnie zbyt małe. Nie wiem jakiej marki jest oryginalny aku ale wygląda mi na jakiś bezmarkowy szmelc. Zmierzę jutro z samego rana i potem z włączonym śilnikiem. Zobaczymy co pokaże pomiar... Szykuję się na wizytę w serwisie ale muszę mieć konkretne argumenty bo nie chce być zmyty "ten typ tak ma". Żarówki LED, "folow home" wyłączone.

Ps. Napięcie na aku przy włączonym zapłonie mam 14,32V więc wygląda dobrze.
patrykk
Posty: 192
Rejestracja: 03 sty 2023, 09:13
model samochodu: Kia Sportage BL + AEB 150KM 7DCT MHEV

Re: Problem z akumulatorem Sportek V?

Post autor: patrykk »

Powtarzalny problem w wybranej partii aut. Na fb kilka osob mialo podobny klopot, po wymianie bylo wszystko ok. Jezeli nie masz zadnej kamerki itd. to raczej wqdliwy akumulator.
draxterix
Posty: 107
Rejestracja: 13 sty 2024, 15:43
model samochodu: Sportage V BL 180km MHEV

Re: Problem z akumulatorem Sportek V?

Post autor: draxterix »

Ale to nie chodzi o to. Nawet gdybym miał kamerke, i coś jeszcze Aku powinien się doładować przy powiedzmy normalnej jeździe. Myślę czy nie wywalić tego Aku i włożyć o 15 procent mocniejsza varte AGM. Co innego gdy auto stoi w garażu przez kilka dni nieużywane a co innego gdy jeździ codziennie po godzinie (z przerwami ale jednak godzina)

Po nocy 12,059
Po 30 minutowej jeździe 12,45
Pulcpio
Posty: 90
Rejestracja: 29 mar 2023, 21:23
model samochodu: Kia Sportage 2023 benzyna manual

Re: Problem z akumulatorem Sportek V?

Post autor: Pulcpio »

Screenshot_2024-04-04-09-09-58-424_com.ovz.carscanner.jpg
zrób zapis trasy z ładowaniem akumulatora i pokaż w ASO. Po co płacić za akumulator, skoro możesz mieć nowy za darmo.
MarRa
Posty: 280
Rejestracja: 27 kwie 2022, 20:42
model samochodu: Kia Ceed, Kia Stonic

Re: Problem z akumulatorem Sportek V?

Post autor: MarRa »

Jest kilka wpisów o tym na tym forum, także w innych modelach. Temat znany i nierozwiązany.
Też mam ten problem w Ceedzie MY22. Ikona na pomarańczowo po dwóch dniach postoju i nieaktwyny start@stop. Kiedyś pomagała jazda 30 km po mieście, teraz trzeba albo trasę 300 km albo ładowarkę, żeby wszystko wróciło do normy, ale to i tak daje efekt na tydzień.

Zgłosiłem w ASO, stwierdzili, że akumulator sprawny w 100%, ładowanie prawidłowe, a ten typ tak ma. Po dwóch tygodniach postoju to może nawet nie odpalić.

Więc to może być nie tyle problem akumulatora, co poboru prądu na postoju. Nie mam już siły i czasu tego drążyć. Po prostu się przyzwyczaiłem.
jaskier
Posty: 315
Rejestracja: 18 paź 2022, 11:04
model samochodu: sportage v mhev 180 BL AE+

Re: Problem z akumulatorem Sportek V?

Post autor: jaskier »

u mnie to samo i też się przyzwyczaiłem, żeglowanie to i tak bajer a start stop żadna oszczędność. Tylko pozostaje pytanie po co człowiek brał mheva ale to sam sobie zadaję :P przy następnym aucie będę mądrzejszy
draxterix
Posty: 107
Rejestracja: 13 sty 2024, 15:43
model samochodu: Sportage V BL 180km MHEV

Re: Problem z akumulatorem Sportek V?

Post autor: draxterix »

Problem w w tym że ja tak łatwo tego nie odpuszczę.
W mojej opinii jest problem z aku więc jak go oni nie wymienią zrobię to sam. U mnie napięcie na klemach spada poniżej 12V po nocy. Mam 11,78. Wyłączyłem wszystkie odbiorniki dodatkowe - podświetlenie podsufitki, opóźnione wyłączanie świateł, wideorejestrator i nic to nie daje (może i daje ale różnica jest 0,2V na dobę) Wydaje się więc że problemem jest kiepski akumulator. Codziennie jeżdżę samochodem więcej niż godzinę. Zrozumiał bym gdyby auto stało powiedzmy kilka dni ale przy normalnej eksploatacji tak nie powinno być. Tak wygląda gdy wszystko jest odłączone

03.04.2024 12,22 Po godzinie od jazdy
04.04.2023 11,78 Rano po otwarciu samochodu
04.04.2023 12,45 Po 30 minutach dojazdu do pracy
04.04.2023 12,01 Po 8h w pracy
04.04.2023 12,26 Po dojeździe do domu
05.04.2023 11,88 Rano po otwarciu samochodu
05.04.2023 12,42 Po 27 minutach dojazdu do pracy

Jeszcze trochę wywalę oryginalnego aku i wsadzę tam wartę 70AH AGM. Te akumulatory mają inną charakterystykę ładowania. Póki co zbieram pomiary tak by w aso mieć dokumentację i nie być odprawiony z kwitkiem. Zastanawiam się jednak czy ma to jakikolwiek sens - jak wymienią aku to wsadzą dokładnie ten sam ... i jeśli to ten sam aku problem powróci.

Pytanie jest inne czy kia pozwoli mi inny (większy o 10AH) włożyć do samochodu, np taki:
https://allegro.pl/oferta/akumulator-va ... 4730394260
jaskier
Posty: 315
Rejestracja: 18 paź 2022, 11:04
model samochodu: sportage v mhev 180 BL AE+

Re: Problem z akumulatorem Sportek V?

Post autor: jaskier »

to daj znać jak temat w serwisie się potoczy. najlepiej jakby wymienili nawet jak to kiepskiej jakości akumulator to może akurat Twój egzemplarz jest trefny
MarRa
Posty: 280
Rejestracja: 27 kwie 2022, 20:42
model samochodu: Kia Ceed, Kia Stonic

Re: Problem z akumulatorem Sportek V?

Post autor: MarRa »

Z tego, co kojarzę, instalowanie akumulatora o większej pojemności nie jest wskazane, bo instalacja jest skonfigurowana pod ładowanie tego co montują w fabryce zgodnie ze specyfikacją samochodu. Zatem większy będzie cały czas niedoładowany.
henrysto
Posty: 3
Rejestracja: 23 sie 2022, 16:38
model samochodu: SPO RTAGE 1.6 GDI FWD 150 KM 7SCT

Re: Problem z akumulatorem Sportek V?

Post autor: henrysto »

Witam znalazłem ciekawy artykuł o znaczeniu akumulatora 12 v w samochodach hybrydowych
https://motointegrator.com/pl/pl/poradn ... ktrycznych
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”