Dziwne działanie/niedziałanie systemu start-stop

forum użytkowników modelu Kia XCeed
sparrow777
Posty: 120
Rejestracja: 27 lip 2013, 17:21
model samochodu: Kia Pro_Cee'd 1.6 07. 2012-
Kia Xceed 1.5 BLP+ 01.23-10.23
Kia Xceed 1.6 BLP+ 10.23-

Dziwne działanie/niedziałanie systemu start-stop

Post autor: sparrow777 »

Witam wszystkich,
chciałem opisać mój problem z systemem start-stop. Jazda dzisiaj po Poznaniu. ok22 stopnie na dworze, zrobiłem ok 6 km, system nie wyłączył silnika. Za moment, w drodze powrotnej również podobna odległość-też nie wyłączył. Na trasie, po ok 100km, przy 15 st również nie wyłączył, ale jakiś czas temu, na trasie po przejechaniu 70km i pierwszych napotkanych światłach-wyłączył, na dworze ok 20st. Czy może macie podobnie? Tzn, załącza się bardzo rzadko, jak już zacznie to lubi być nadgorliwy, czy tez może tak macie, że w ogóle raczej się nie włącza? Ktoś powie, ciesz się, że ci się nie włącza (ludzie płącą dodatkowe pieniądze za dezaktywację systemu), ale jednak, jak stałem dziś w kilku kurkach w Poznaniu, to aż żal było patrzeć na pracujący dość długo na pusto silnik. Przypomnę, chodzi o 1.6 204 km DCT.
amilmar
Posty: 81
Rejestracja: 12 gru 2022, 10:01
model samochodu: Kia Xceed 1.6 T-GDI 7DCT Prestige Line MY22

Re: Dziwne działanie/niedziałanie systemu start-stop

Post autor: amilmar »

Tam jest cały szereg warunków i wszystkie muszą być spełnione aby ten system zadziałał.

Może aku niedoładowany, może silnik niedogrzany, może miałeś grzanie szyby i lusterek, a może jakiś cykl klimy cudowny, może gpf się rozgrzewał czy wypalał akurat, bo nie ma kontrolki przecież na stan tego systemu, może turbina się chłodziła, może jednak mu temperatura jednak nie pasowała coś, a może jeszcze coś innego czego nie wymieniłem i o czym nie wiem i nawet pomysłu nie mam bo jeszcze z 10 różnych rzeczy może być. Bez podłączonego komputera nie stwierdzisz.

Jak zacznie działać to działa cała podróż przy każdym zatrzymaniu, nawet podjechaniu o 1m i na niedogrzanym silniku, ale są takie dni że nie i koniec. Ten typ tak ma.

W sumie to wszystko u ciebie w porządku jak takie rozkminy masz. Niektórzy opisują poważne problemy z tymi autami tutaj.

Ja bym się nie przejmował. Jeździć, obserwować.
sparrow777
Posty: 120
Rejestracja: 27 lip 2013, 17:21
model samochodu: Kia Pro_Cee'd 1.6 07. 2012-
Kia Xceed 1.5 BLP+ 01.23-10.23
Kia Xceed 1.6 BLP+ 10.23-

Re: Dziwne działanie/niedziałanie systemu start-stop

Post autor: sparrow777 »

Dzięki, zapomniałem dodać, że miałem podłączpny po USB telefon z włączonym Yanosikiem i Tidalem, był on dość gorący, może to wpłynęło?Akumullator raczej nie, bo wóz niespełna półroczny, 10kkm nalotu i jeszcze jeżdżony praktycznie cały czas w trasie.
Marek3003
Posty: 608
Rejestracja: 06 paź 2020, 10:52
model samochodu: ProCeed GT 1.6 T-GDI 6MT 2020
Lokalizacja: POMORSKIE

Re: Dziwne działanie/niedziałanie systemu start-stop

Post autor: Marek3003 »

Też silnik 1.6. Mam czy miałem odwrotnie. W zasadzie w ogóle nie używam start stop. Ale raz sprawdziłem. Auto stało w garażu tydzień, wyjechałem i po przejechaniu 400 m na skrzyżowaniu chciałem sprawdzić działanie …. i zgasł na światłach system zadziałał choć po długim postoju i zaraz po starcie chyba nie powinien. Byłem bardzo zdziwiony a jeszcze bardziej gdy zapaliło się zielone a on nie chciał odpalić. Kręcił kilka kilkanaście sekund, potem się wyłączył ten system próbowałem z przycisku kilkakrotnie odpalić, no nie ciekawie. Teraz nie używam, nie dotykam nie mam zamiaru znów zostać na środku skrzyżowania. Zgłoszenie w Aso - brak błędów więc brak problemu.
U żony w Vw właśnie działa odwrotnie. Nie zadziała zaraz po starcie, rzadko gdy włączone wszystkie odbiorniki prądu z klimatyzacja włącznie itd,
Żałosny, rozpaczający i niedouczony krytykant Proceeda :lol:
Marek3003
Posty: 608
Rejestracja: 06 paź 2020, 10:52
model samochodu: ProCeed GT 1.6 T-GDI 6MT 2020
Lokalizacja: POMORSKIE

Re: Dziwne działanie/niedziałanie systemu start-stop

Post autor: Marek3003 »

Tu są linki do filmów. Dlaczego start/stop gasi zimni silnik po długim postoju a potem prawdopodobnie brak mu prądu na odpalenie?
https://youtube.com/shorts/oAEYzI96xYY?feature=shared
https://youtube.com/shorts/R0RCpczRog8?feature=shared
Żałosny, rozpaczający i niedouczony krytykant Proceeda :lol:
amilmar
Posty: 81
Rejestracja: 12 gru 2022, 10:01
model samochodu: Kia Xceed 1.6 T-GDI 7DCT Prestige Line MY22

Re: Dziwne działanie/niedziałanie systemu start-stop

Post autor: amilmar »

Tak nie miałem, żeby po postoju dłuższym niż dwa dni działał mi ten start-stop. Raczej musze kilka dni pojeździć żeby zadziałał.
randri
Posty: 149
Rejestracja: 29 paź 2020, 15:21
model samochodu: Proceed GT'20; Xceed'22 1.5 t-gdi DCT; Xceed"23 1.6 204 KM GT line,
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Dziwne działanie/niedziałanie systemu start-stop

Post autor: randri »

Ale macie świadomość, że nie jest zalecane korzystanie z tego systemu?
xuser
Posty: 161
Rejestracja: 11 cze 2021, 16:01
model samochodu: XCeed 1.6 T-GDI L+pakiety

Re: Dziwne działanie/niedziałanie systemu start-stop

Post autor: xuser »

Dzisiaj na przeglądzie w ASO poszła aktualizacja pod kątem "poprawienia logiki uruchamiania silnika", czy coś w tym stylu. Ja co prawda zawsze wyłączam SS i nie zauważyłem różnicy :D , ale ktoś może stwierdzi pogorszenie/polepszenie?
amilmar
Posty: 81
Rejestracja: 12 gru 2022, 10:01
model samochodu: Kia Xceed 1.6 T-GDI 7DCT Prestige Line MY22

Re: Dziwne działanie/niedziałanie systemu start-stop

Post autor: amilmar »

randri pisze: 02 kwie 2024, 11:54 Ale macie świadomość, że nie jest zalecane korzystanie z tego systemu?
Tak, mamy świadomość ze większość osób nie zaleca a mniejszość mówi że nic się nie stanie, ale to inny temat jest do dyskusji w innym wątku.
Ostatnio zmieniony 02 kwie 2024, 16:24 przez amilmar, łącznie zmieniany 2 razy.
MarRa
Posty: 280
Rejestracja: 27 kwie 2022, 20:42
model samochodu: Kia Ceed, Kia Stonic

Re: Dziwne działanie/niedziałanie systemu start-stop

Post autor: MarRa »

U mnie od pół roku system uruchamia się w zasadzie tylko po trasie co najmniej 300 km lub po doładowaniu akumulatora na maksa ładowarką. Po tygodniu wszystko wraca do "normy" czyli wyłączenie silnika jest wyjątkiem. Generalnie nie spędza mi to jakoś snu z powiek, ale jest irytujące, że coś tam nie działa jak powinno i nie ma nad tym kontroli.
Aktualny przebieg 32k.
Z drugiej strony racją jest, że w sumie ta "wada" jest zdrowsza dla samochodu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”