Kia Sportage 5: model 2025 zakup

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
RaaDeeK
Posty: 9
Rejestracja: 24 mar 2024, 15:49
model samochodu: KIA SPORTAGE

Kia Sportage 5: model 2025 zakup

Post autor: RaaDeeK »

Witam,
to mój pierwszy post na forum (możliwe, że nie ostatni).
Razem z żoną stoimy przed zakupem nowego samochodu (1 raz w życiu z salonu).
Padło na KIA SPORTAGE. Już nie produkują modeli na rok 2024. Od kwietnia rusza produkcja modelu na rok 2025.
Mam kilka pytań:
1. Wersja silnikowa:
Na 2025 dostępny jest tylko silnik benzynowy 1,6 TGDI 160KM lub HEV/PHEV.
PHEV za drogi i nie mam nawet gdzie ładować. Czy warto dopłacić ~13 tysięcy do wersji HEV? (przyznam ze szkoda mi kasy) Mieszkam w Warszawie ale z racji, że nienawidzę jeździć w korkach - nigdy w godzinach szczytu nie jeżdżę = jeżdżę bez korkowo po mieście + czasem wyjazd w Polskę (Gdańsk, Zakopane itp). W trasie, przy 140-160km/h hybryda mi nie pracuje prawda? Jedzie tylko na benzynie, która jest taka sama jak w przypadku samochodu bez elektryki (1,6TGDI). Zdążyłem się już zorientować, że Sportage to nie jest sportowy samochód i za szybko się nie zbiera jak mój obecny (niedługo poprzedni) ford focus MK2 2.0 pb, no ale coś za coś, jakbym chciał sportowego suva to BMW/MERCEDES zaprasza z gotówką 350k+. Dodatkowo cała maszyneria HEV waży swoje = przyspieszenie może być gorsze mimo 215KM. Boję się też o eksploatację = żebym za 5 lat nie musiał kupować nowej baterii za 20-30k?
Reasumując - chcę wybrać wersję 1,6 TGDI 160KM - czy będę żałował?
2. Napęd FWD czy AWD.
Nie jeżdżę nigdy po bezdrożach, tylko po asfalcie = drogi+autostrady+expresówkli. Nigdy nie miałem samochodu z napędem na 4 buty i nigdy w życiu nie wpadłem w poślizg. Reasumując - nie potrzebuję pseudo trybów terenowych sand, mud, snow - moj focus tego nie ma i normalnie jeżdżę po Polsce latem i zimą. Bezpieczeństwo? Wyznaję zasadę, że opony muszą być klasy premium = Bridgestone, Michelin itp. i myślę że w kwestii bezpieczeństwa to mi wystarczy. Dodatkowo - AWD - droższa eksploatacja + większa masa = wolniej przyspiesza - tego nie chcę.
3. Wersja Business Line
Z żoną wybraliśmy wersje BL ale zastanawiam się nad pakietem premium = skórzana tapicerka + wentylowane fotele.
Czy warto? Nigdy nie miałem skory w samochodzie. Kojarzy mi się to z Januszem w Passacie (bez obrazy dla nikogo). Ale zawsze chciałem mieć wentylowane fotele (najlepiej materiałowe ale to niemożliwe). Czy skora w KIA sportage jest dobrej jakości? Nie popęka mi to za rok lub dwa? Czy nie zniszczy się od Fotelika dziecięcego (a właściwie od bazy do fotelika). Jak z trzymaniem w zakrętach itp.? Nie ślizga się człowiek w takiej skórze?
4. Nagłośnienie Harman Kardon
Nie jestem audiofilem. W domu mam telewizor z soundbarem za 1000zł (dla mnie wystarcza w zupełności), a w kompie mam jakieś głośniki logitech 2.1 15 letnie. Warto dopłacać do audio HK w samochodzie?
5. Co to są ta pakiety serwisowe za ~5500 i czy warto to brać?
6. Co to są te pakiety Omega Car Guard + jakiś super immobilizer, brał to ktoś z Was? Po co to komu w samochodzie za 180k jak na ulicach jeżdżą BMW za 500k+?

Na tą chwilę to wszystkie pytania. Dzięki za odpowiedzi i do zobaczenia na drodze.
Kamikazi
Posty: 5
Rejestracja: 24 mar 2024, 17:05
model samochodu: Kia sportage IV

Re: Kia Sportage 5: model 2025 zakup

Post autor: Kamikazi »

Witam
za rok lub dwa nie popeka skóra w KIA mam 4 generacji i powiem że się trzyma ok .
Wentylowane siedzenia polo ci ?
Jedziesz latem na kraje cieplejsze autem np Grecja?
Myślę że przyciemniane szyby lub folie jasne na szyby rozwiążą problem z ciepłym wnętrzem.
Co do HEV sam się zastanawiam czy benzynę czy HEV kupić
Tak jak ty się zastanawiam czy kupić HEV
Jezdze po mieście trochę ale trasy duże też kiedy słyszałem że nie ma diesla to rozczarowałem się!
Obecnie nie wiem co lepsze na 140-160 km/h autostrady ekspresowki na yanosik 140km - w samochodzie jakieś 150+ pokazuje licznik.

sportage HEV T GDI +LPG da się??
Czy da się zagazowac HEV silnik 2024 ? 1.6 215konie ma chyba obecnie mi w salonie dali info że to jest 215 koni a na broszurze dostałem niby że ma 230 koni w końcu nie wiem ile !???
Proszę o info czy nie macie problemów z DPFem ??
Czy dopłacić za 4 lata serwisów z góry???
Czy mam przesuwać auto kiedy przyjedzie do Aso nowe ?? Np skasowanie zewnętrznych elementów? Szukać dziury ?? W całym?
Dziękuje też jestem tu nowy dziękuję wszystkim za info co robić i czy jesteście zadowoleni z auta ! .
Lunar GT
Posty: 1136
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kia Sportage 5: model 2025 zakup

Post autor: Lunar GT »

Wybierzcie się do salonu, zapoznajcie się dokładnie z tym co chcecie kupić, przejedźcie się wersją 180KM vs 230KM (po zmniejszeniu mocy w obu napędach odczucia będą podobne, choć przy 160KM będzie gorzej) a dopiero później zabierzcie się do pytań i dyskusji.
RaaDeeK
Posty: 9
Rejestracja: 24 mar 2024, 15:49
model samochodu: KIA SPORTAGE

Re: Kia Sportage 5: model 2025 zakup

Post autor: RaaDeeK »

Lunar GT pisze: 24 mar 2024, 20:01 Wybierzcie się do salonu, zapoznajcie się dokładnie z tym co chcecie kupić, przejedźcie się wersją 180KM vs 230KM (po zmniejszeniu mocy w obu napędach odczucia będą podobne, choć przy 160KM będzie gorzej) a dopiero później zabierzcie się do pytań i dyskusji.
Byłem w salonie i jezdziłem wersją mhev 180kM. Po mieście to i tak nie rozwiniesz skrzydeł, bo światła itd., a na trasie przy 140km/h+ nie działa hybryda więc jedziemy na spalinówce 160KM, dobrze to rozumiem? Dlatego zadałem te pytania, żeby jakiś doświadczony użytkownik mi odpowiedział a nie dawał rady, żebym poszedł o salonu. W salonie to mi wcisną elektryka za 400k i powiedzia że to jest sztos bo bede jezdzil za darmo i dbał o ekologie. A teraz drogi kolego, proszę przeczytaj jeszcze raz moje pytania i odpowiedz na każde z nich, oprócz 1 bo znam już Twoje zdanie na temat silników. Pozdrawiam.
slider2002
Posty: 24
Rejestracja: 25 lut 2024, 19:56
model samochodu: Sportage V

Re: Kia Sportage 5: model 2025 zakup

Post autor: slider2002 »

4. Przelicz dokładnie koszty. Bo wielu to na grupie wyliczyło, że pakiet wychodzi drożej niż osobne przeglądy. Jeśli chcesz kupować swój olej (można) to już w ogóle pakiet nie ma sensu.
5. Jeśli jestem melomanem albo fanem sieczki w głowie typu techno to lepsze nagłośnienie się sprawdzi. Jeśli słuchasz muzyki dla relaksu w czasie jazdy i przy niej odpoczywasz to standardowe nagłośnie da radę
slider2002
Posty: 24
Rejestracja: 25 lut 2024, 19:56
model samochodu: Sportage V

Re: Kia Sportage 5: model 2025 zakup

Post autor: slider2002 »

2 i 3 bierz wszystko na co Cię stać. Nie przekraczaj założonego budżetu. Czasem trzeba pewne rzeczy odpuścić. A czasem nie zauważysz ich braku.
Henryk 54
Posty: 102
Rejestracja: 27 cze 2022, 10:08
model samochodu: Sportage 2022 HEV BL 180+HEV

Re: Kia Sportage 5: model 2025 zakup

Post autor: Henryk 54 »

Wg mnie tylko HEV
skóra wentyl ok jeśli masz kasę
Nagłośnienie za dopłatą bez sensu jak nie zainwestujesz kilku tysi w wygłuszenie.
Dodatkowe zabezpieczenie antykradzieżowe ale poza serwisem
Ja sobie chwalę bardzo wszystkie asystenty kierowcy
Mam HEVa dwa lata i jestem mega zadowolony
Spalanie średnie 6,3 tylko miasto.Autostrada to ok.6,7 bez pieszczenia pedału gazu
Jak kupisz to pierwsze wklejki pod klamki bo lakier eko i paznokciem porysujesz.
To tak na szybko.
Krych86
Posty: 84
Rejestracja: 12 cze 2022, 09:48
model samochodu: KIA Sportage V HEV BL AWD

Re: Kia Sportage 5: model 2025 zakup

Post autor: Krych86 »

RaaDeeK pisze: 24 mar 2024, 20:17
Lunar GT pisze: 24 mar 2024, 20:01 Wybierzcie się do salonu, zapoznajcie się dokładnie z tym co chcecie kupić, przejedźcie się wersją 180KM vs 230KM (po zmniejszeniu mocy w obu napędach odczucia będą podobne, choć przy 160KM będzie gorzej) a dopiero później zabierzcie się do pytań i dyskusji.
Byłem w salonie i jezdziłem wersją mhev 180kM. Po mieście to i tak nie rozwiniesz skrzydeł, bo światła itd., a na trasie przy 140km/h+ nie działa hybryda więc jedziemy na spalinówce 160KM, dobrze to rozumiem? Dlatego zadałem te pytania, żeby jakiś doświadczony użytkownik mi odpowiedział a nie dawał rady, żebym poszedł o salonu. W salonie to mi wcisną elektryka za 400k i powiedzia że to jest sztos bo bede jezdzil za darmo i dbał o ekologie. A teraz drogi kolego, proszę przeczytaj jeszcze raz moje pytania i odpowiedz na każde z nich, oprócz 1 bo znam już Twoje zdanie na temat silników. Pozdrawiam.
Nie rozumiesz tego dobrze. Silnik elektryczny jak najbardziej działa i znacząco wpływa na przyśpieszenie. Inna kwestia jest tak, że przy takiej prędkości znacznie rzadziej i krócej przełącza się na sam prąd, ale przecież to nie jest tak, że tylko działa jeden albo drugi silnik. Według mnie warto dopłacić do HEV, jego kultura pracy mi osobiście sprawia przyjemność. Auto przyśpiesza bez "piłowania". Odnośnie jazdy w korkach, uważam, że właśnie to co opisałeś idealnie pasuje do HEV. Przecież stojąc w korku auto nie generuje energii z powietrza. Zaletą hybrydy jest to, że odzyskuje energię z hamowania, czyli spokojnej jazdy po mieście, gdzie stajesz na światłach. Jak stoisz w korku to skąd ją ma odzyskać? Pytałeś czy warto dopłacić do AWD. To moje pierwsze auto z AWD i wiem już że kolejne też będzie miało taki napęd. Wcześniej miałem dwa auta z FWD i też nigdy nie miałem poślizgu czy czegoś takiego, ale przy AWD nie ma żadnego "boksowania" przy ruszaniu, wszystko jest takie pewniejsze. Ale to pewnie wszystko zależy od stylu jazdy. Ostatnia kwestia, ja trzykrotnie słuchałem muzyki w aucie z Harmanem i bez. Ja nie słyszałem różnicy, sprzedawca aż mi zarzucił, że złej muzyki słucham, bo to musi być pop lub disco by czuć różnicę.

Jeszcze co do samych napędów, polecam filmiki z youtube https://www.youtube.com/watch?v=o4EGY-b31ME&t=1s. Obejrzyj wszystkie by poznać różnicę.
jaskier
Posty: 315
Rejestracja: 18 paź 2022, 11:04
model samochodu: sportage v mhev 180 BL AE+

Re: Kia Sportage 5: model 2025 zakup

Post autor: jaskier »

jeśli szukasz auta na trasę 140km/h to nie myślałeś o czymś innym niż suv który przy tej prędkości łyknie i 12 litrów?
Nobel
Posty: 1
Rejestracja: 25 mar 2024, 07:58
model samochodu: Kia Sportage V

Re: Kia Sportage 5: model 2025 zakup

Post autor: Nobel »

Cześć,
Słyszałem w salonie że te wersje 1.6 160km mają już mieć czarne skrzynki :shock:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”