Warunki gwarancji czyli jak to funkcjonuje

forum użytkowników modelu ProCeed
Kijankax
Posty: 48
Rejestracja: 11 sty 2023, 14:28

Re: Warunki gwarancji czyli jak to funkcjonuje

Post autor: Kijankax »

ProCee_d56 pisze: 11 mar 2024, 09:47
gisio pisze: 10 mar 2024, 21:38 Artykuł mocno nieaktualny w odniesieniu do obecnych zapisów w K.G. Kia.
Marcello pisze: 10 mar 2024, 16:24 … Niestety z auta na auto serwis ma coraz bardziej wyrąbane na usterki i problemy a hasłem kierownika ASO jest „centrala Kia mi tego nie uzna”
W którym ASO tak raczą podchodzić do tematów gwarancyjnych?
gisio, jeżeli napisałeś, że artykuł, którego link jest podany wyżej, jest mocno nieaktualny, to podaj te punkty, które zmieniły się na korzyść klienta.

Punkt 5. Limitowana gwarancja na elementy eksploatacyjne wynosząca 36 miesięcy (w tym przypadku limit kilometrów jest bez znaczenia, bo kto jeździ w kółko żeby natłuc kilometrów), jest tam wymienionych wiele ważnych i drogich podzespołów.
Punkt 5.2 Gwarancja dotycząca tylko wad fabrycznych na okres 24 miesięcy lub 20 tyś. kilometrów, gdzie jest wymienionych dużo ważnych i drogich części.
7. Gwarancja na oryginalny sprzęt audio wynosząca 36 miesięcy lub 100 tyś. kilometrów. Sprzęt audio zawsze jest bardzo drogi, u każdego producenta samochodu wiec w razie awarii są duże koszty ponoszone przez klienta.
8. Gwarancji na opony brak ze strony producenta (tak, ja to bym ja przywiózł opony do KIA żeby je zamontowali na taśmie produkcyjnej samochodu).
10. Wyłączenia z gwarancji np. regulacje silnika itd.

Przytoczone punkty z Karty Gwarancyjnej pochodzą z 2023 roku, czyli są ,,świeżutkie''.

Możesz się ustosunkować do tego co napisałem, jeżeli posiadasz inną wiedzę na temat warunków gwarancji KIA.
No dokladnie. Ja tu nie widze zadnych korzystnych zmian w gwarancji. Wiekszosc rzeczy jest objeta gwarancja do 24 miesiecy.

Troche elementow od 24 do 36

Od 36 do 84 miesiaca jest tak naprawde silnik i skrzynia biegow. Cos jeszcze?

Ciekawe czy 60 miesiecy w hyundai jest na wszystko czy tez sa wylaczenia, jak w kia.

Inna kwestia jest to, ze serwisy nie znaja zapisow w ksiazce i do pierwszego przegladu interpretuja jako do 15000 a nie 30000.
Awatar użytkownika
gisio
Posty: 529
Rejestracja: 21 wrz 2018, 18:01
model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Warunki gwarancji czyli jak to funkcjonuje

Post autor: gisio »

Zmiany w K.G. Kia od daty publikacji artykułu (przypomnę w 2012 roku):

Punkt 5.1. było: gwarancja 24 miesiące lub 40.000 km ( obecnie 36 miesięcy bez limitu km)
Punkt 5.2. było: gwarancja do pierwszego przeglądu (obecnie 24 miesiące lub 20.000 km)
Także gołym okiem widać zmiany i to na korzyść klienta.

Wszyscy skupiają się tylko na ograniczeniach i to w dużej mierze dotyczących części eksploatacyjnych. Przypomnę, że przeciętny samochód składa się z 12 tysięcy części - teraz policzcie sobie jaki procent w tej ilości stanowią wyłączenia.
Więc twierdzenia typu cyt:
Kijankax pisze: 11 mar 2024, 16:26 Wiekszosc rzeczy jest objeta gwarancja do 24 miesiecy... Troche elementow od 24 do 36 ... Od 36 do 84 miesiaca jest tak naprawde silnik i skrzynia biegow. Cos jeszcze?
są nie tyle niesprawiedliwe co nieprawdziwe.

To tyle odnośnie gwarancji z mojej strony.

W kwestii obsługi w ASO i ich podejścia do reklamacji gwarancyjnych to niemal wszyscy, którzy mają w tym zakresie jakieś zastrzeżenia zamykają usta jak przychodzi do podania konkretów jak np. nazwy ASO. Właśnie takiego zachowania nie jestem w stanie zrozumieć. Widocznie już tak jest , że my Polacy uwielbiamy narzekać i budujemy na narzekaniu relacje, w których szukamy wspólnego wroga albo licytujemy się, kto ma gorzej.
Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Kijankax
Posty: 48
Rejestracja: 11 sty 2023, 14:28

Re: Warunki gwarancji czyli jak to funkcjonuje

Post autor: Kijankax »

gisio pisze: 11 mar 2024, 18:35 Zmiany w K.G. Kia od daty publikacji artykułu (przypomnę w 2012 roku):

Punkt 5.1. było: gwarancja 24 miesiące lub 40.000 km ( obecnie 36 miesięcy bez limitu km)
Punkt 5.2. było: gwarancja do pierwszego przeglądu (obecnie 24 miesiące lub 20.000 km)
Także gołym okiem widać zmiany i to na korzyść klienta.

Wszyscy skupiają się tylko na ograniczeniach i to w dużej mierze dotyczących części eksploatacyjnych. Przypomnę, że przeciętny samochód składa się z 12 tysięcy części - teraz policzcie sobie jaki procent w tej ilości stanowią wyłączenia.
Więc twierdzenia typu cyt:
Kijankax pisze: 11 mar 2024, 16:26 Wiekszosc rzeczy jest objeta gwarancja do 24 miesiecy... Troche elementow od 24 do 36 ... Od 36 do 84 miesiaca jest tak naprawde silnik i skrzynia biegow. Cos jeszcze?
są nie tyle niesprawiedliwe co nieprawdziwe.

To tyle odnośnie gwarancji z mojej strony.

W kwestii obsługi w ASO i ich podejścia do reklamacji gwarancyjnych to niemal wszyscy, którzy mają w tym zakresie jakieś zastrzeżenia zamykają usta jak przychodzi do podania konkretów jak np. nazwy ASO. Właśnie takiego zachowania nie jestem w stanie zrozumieć. Widocznie już tak jest , że my Polacy uwielbiamy narzekać i budujemy na narzekaniu relacje, w których szukamy wspólnego wroga albo licytujemy się, kto ma gorzej.
a co tu jest nieprawdziwego ? Napisz prosze co zostaje po 36 miesiacach? Silnik ? Skrzynia (ofc bez okladzin), co jeszcze? Cos moze z elektryki (lusterka, szyby). Co jeszcze?
ProCee_d56
Posty: 524
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Warunki gwarancji czyli jak to funkcjonuje

Post autor: ProCee_d56 »

gisio pisze: 11 mar 2024, 18:35 Zmiany w K.G. Kia od daty publikacji artykułu (przypomnę w 2012 roku):

Punkt 5.1. było: gwarancja 24 miesiące lub 40.000 km ( obecnie 36 miesięcy bez limitu km)
Punkt 5.2. było: gwarancja do pierwszego przeglądu (obecnie 24 miesiące lub 20.000 km)
Także gołym okiem widać zmiany i to na korzyść klienta.

Wszyscy skupiają się tylko na ograniczeniach i to w dużej mierze dotyczących części eksploatacyjnych. Przypomnę, że przeciętny samochód składa się z 12 tysięcy części - teraz policzcie sobie jaki procent w tej ilości stanowią wyłączenia.
Więc twierdzenia typu cyt:
Kijankax pisze: 11 mar 2024, 16:26 Wiekszosc rzeczy jest objeta gwarancja do 24 miesiecy... Troche elementow od 24 do 36 ... Od 36 do 84 miesiaca jest tak naprawde silnik i skrzynia biegow. Cos jeszcze?
są nie tyle niesprawiedliwe co nieprawdziwe.

To tyle odnośnie gwarancji z mojej strony.

W kwestii obsługi w ASO i ich podejścia do reklamacji gwarancyjnych to niemal wszyscy, którzy mają w tym zakresie jakieś zastrzeżenia zamykają usta jak przychodzi do podania konkretów jak np. nazwy ASO. Właśnie takiego zachowania nie jestem w stanie zrozumieć. Widocznie już tak jest , że my Polacy uwielbiamy narzekać i budujemy na narzekaniu relacje, w których szukamy wspólnego wroga albo licytujemy się, kto ma gorzej.
I tu się z Tobą niezgodzę, ponieważ wpisanie do karty gwarancyjnej ,,3 lata bez limitu kilometrów", jest działaniem głęboko przemyślanym i napisane z pewną premedytacją. Zapewne KIA, zanim ten zapis umieściła w warunkach gwarancji, dokładnie sprawdziła ile kilometrów przejeżdża przeciętny samochód KIA.
Jeżeli więc części stosowane w samochodach KIA są tak dobrej jakości, to dlaczego 36 miesięcy, a nie jakiś limit km, np. 100 tys. Przecież zużycie części wynika z przejechanych kilometrów, a nie z czasu zamontowania w samochodzie (można wykluczyć elementy gumowe, chociaż też nie powinno się).
Te 12 tyś. elementów, z których zbudowany jest samochód to również wkręty, podkładki, nakrętki, jakieś gumki, klamki itp. oraz mnóstwo części nieruchomych, więc trudno je uszkodzić eksploatacyjne. Chyba, że są to buble z plasteliny.
Nieprawdziwe natomiast jest to, że KIA udziela gwarancji na zakupiony samochód przez 7 lat lub 150 tyś. kilometrów.
Jestem przekonany, że wielu klientów nabrało się na to, dopóki nie dostali do ręki książki gwarancyjnej.
Zdecydowanie bardziej uczciwie byłoby udzielić gwarancji na cały samochód przez 24 miesiące i bez limitu kilometrów.
I nie udawać, że opony (brak odpowiedzialności producenta samochodu), klient przynosi na taśmę produkcyjną i sam za nie odpowiada, bo to producent samochodu wybiera producenta i rodzaj opon, które montuje w swoim produkcie czyli samochodzie, więc powinien udzielać na nie gwarancji od siebie.
A tak naprawdę KIA powinna uczciwie reklamować i informować, że 7 lat gwarancji lub 150 tyś kilometrów jest jedynie na silnik. I to bez układu wydechowego. Do tego niestosować tych naklejek na pokrywie bagażnika 7 LAT...
Dodam jeszcze, że kilka miesięcy temu założyłem temat dotyczące złej obsługi przez ASO, i nikt nie podał takich serwisów KIA.
Dlaczego to coś jest białe, przecież powinno być czarne..., ale lepsze by było szare. :)
romanhoks
Posty: 319
Rejestracja: 04 cze 2021, 20:01
model samochodu: Sportage 2.0 CRDI 4x4

Re: Warunki gwarancji czyli jak to funkcjonuje

Post autor: romanhoks »

Niestety ale musze cie zmartwic.Piszesz ze 7 lat gwarancji ktore daje KIA sa nie prawdziwe.No to sie zdziwisz. Kupujac ta marke w Norwegii masz jak najbardziej 7 lat na wszystko. Nawet na zawieszenie. To ze jest w kraju tak nie inaczej to trzeba by zapytac importera dlaczego tak jest w Polsce? Na elektryka Jaguara jest tez 7 lat. Ja kupujac uzywke 6 letnia dostalem gwarancje 6 mc na cale auto. Oczywiscie sie przydalo. Zadnych problemow ze sprzedawca. Odpowiedz zostaw i zrobimy. Po 2 mc problem z hamulcami .Wymienili na swoj koszt przod i tyl.
Przepraszam za pisownie.Posiadam klawiature norweska.
dorious
Posty: 123
Rejestracja: 02 cze 2023, 16:35
model samochodu: Kia ProCeed GT

Re: Warunki gwarancji czyli jak to funkcjonuje

Post autor: dorious »

romanhoks pisze: 11 mar 2024, 21:17 Niestety ale musze cie zmartwic.Piszesz ze 7 lat gwarancji ktore daje KIA sa nie prawdziwe.No to sie zdziwisz. Kupujac ta marke w Norwegii masz jak najbardziej 7 lat na wszystko. Nawet na zawieszenie. To ze jest w kraju tak nie inaczej to trzeba by zapytac importera dlaczego tak jest w Polsce? Na elektryka Jaguara jest tez 7 lat. Ja kupujac uzywke 6 letnia dostalem gwarancje 6 mc na cale auto. Oczywiscie sie przydalo. Zadnych problemow ze sprzedawca. Odpowiedz zostaw i zrobimy. Po 2 mc problem z hamulcami .Wymienili na swoj koszt przod i tyl.
Ciekawy jestem jak z jakością serwisu? Patrzyłem na komentarze i opinie u Niemca i wcale lepiej nie jest :) Chociaż tyle, że Niemiec nie ma lepiej :D
ProCee_d56
Posty: 524
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Warunki gwarancji czyli jak to funkcjonuje

Post autor: ProCee_d56 »

romanhoks pisze: 11 mar 2024, 21:17 Niestety ale musze cie zmartwic.Piszesz ze 7 lat gwarancji ktore daje KIA sa nie prawdziwe.No to sie zdziwisz. Kupujac ta marke w Norwegii masz jak najbardziej 7 lat na wszystko. Nawet na zawieszenie. To ze jest w kraju tak nie inaczej to trzeba by zapytac importera dlaczego tak jest w Polsce? Na elektryka Jaguara jest tez 7 lat. Ja kupujac uzywke 6 letnia dostalem gwarancje 6 mc na cale auto. Oczywiscie sie przydalo. Zadnych problemow ze sprzedawca. Odpowiedz zostaw i zrobimy. Po 2 mc problem z hamulcami .Wymienili na swoj koszt przod i tyl.
romanhoks, żeby można było potwierdzić, że w Norwegii Kia na swoje samochody udziela gwarancji na 7 lat lub 150 tyś kilometrów bez jakichkolwiek wyłączeń z gwarancji, tak jak jest w Polsce, to zrób zdjęcia stron z warunkami gwarancji KIA (oczywiście aktualną gwarancję i bez danych klienta), i załącz na forum. Jakoś się ten norweski język przetłumaczy żeby coś z niego zrozumieć.

A co do tzw. elektryków, to dla mnie są to duże wózki golfowe z innym rodzajem baterii zasilającej, innym wyposażeniem i prostym układem napędowym w stosunku do silników spalinowych. Prostota konstrukcji z ceną podwyższoną w stosunku do samochodów spalinowych. Nic więcej. Nawet Niemcy już nie chcą ich kupować bez dotacji (art. w necie), czyli nie mają swojej wartości te ,,elektryczne wózki".
Dlaczego to coś jest białe, przecież powinno być czarne..., ale lepsze by było szare. :)
romanhoks
Posty: 319
Rejestracja: 04 cze 2021, 20:01
model samochodu: Sportage 2.0 CRDI 4x4

Re: Warunki gwarancji czyli jak to funkcjonuje

Post autor: romanhoks »

Nie starczy ci ze robie na warsztacie w ASO. Przeciez mam na co dzien do czynienia z gwarancja. Moge zobaczyc co pisze w gwarancji. Nigdy tych warunkow nie czytalem w ksiazce gwarancyjnej. Adekwatne dla mnie bylo to i jest w dalszym ciagu co wymagaja i co jest naprawiane na gwarancji.Moge cie zapewnic ze jest tutaj duzo lzej dla klienta jesli chodzi o gwarancje. Jest jedna duza roznica co do klienta w Polsce a tu. Wiesz jaka ? Taka ze gdy jest auto objete gwarancja to nigdy i moge to napisac jeszcze wiele razy ze klient nie podwaza jakosci plynow i olei uzywanych do przegladu samochodu. Co w kraju widzac po postach jest to standart. Co do jakosci wykonywanych uslug to moge ci napisac ze masz prawo po trzech naprawach na ta sama usterke do oddaniu samochodu.Nie jest to tez takie proste ale jest do zalatwienia. Ja sam kupujac uzywane mondeo 2013 ktore mialo uszkodzona nagrzewnice przy trzecim zaprowadzeniu samochodu zastrzeglem na pismie ze jak nie wymienia nagrzewnicy to oddam auto.Pomoglo. Co do ksiazki gwarancyjnej moge zrobic skan i co ci to da jak wyjdzie ci na tlumaczu maslo maslane. Tu masz norweskie warunki pod tym linkiem. https://www.kia.com/no/service-og-vedlikehold/garanti/ Jak nie zrozumiesz to napisz .Przetlumacze.
Przepraszam za pisownie.Posiadam klawiature norweska.
ProCee_d56
Posty: 524
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Warunki gwarancji czyli jak to funkcjonuje

Post autor: ProCee_d56 »

romanhoks pisze: 14 mar 2024, 18:05 Nie starczy ci ze robie na warsztacie w ASO. Przeciez mam na co dzien do czynienia z gwarancja. Moge zobaczyc co pisze w gwarancji. Nigdy tych warunkow nie czytalem w ksiazce gwarancyjnej. Adekwatne dla mnie bylo to i jest w dalszym ciagu co wymagaja i co jest naprawiane na gwarancji.Moge cie zapewnic ze jest tutaj duzo lzej dla klienta jesli chodzi o gwarancje. Jest jedna duza roznica co do klienta w Polsce a tu. Wiesz jaka ? Taka ze gdy jest auto objete gwarancja to nigdy i moge to napisac jeszcze wiele razy ze klient nie podwaza jakosci plynow i olei uzywanych do przegladu samochodu. Co w kraju widzac po postach jest to standart. Co do jakosci wykonywanych uslug to moge ci napisac ze masz prawo po trzech naprawach na ta sama usterke do oddaniu samochodu.Nie jest to tez takie proste ale jest do zalatwienia. Ja sam kupujac uzywane mondeo 2013 ktore mialo uszkodzona nagrzewnice przy trzecim zaprowadzeniu samochodu zastrzeglem na pismie ze jak nie wymienia nagrzewnicy to oddam auto.Pomoglo. Co do ksiazki gwarancyjnej moge zrobic skan i co ci to da jak wyjdzie ci na tlumaczu maslo maslane. Tu masz norweskie warunki pod tym linkiem. https://www.kia.com/no/service-og-vedlikehold/garanti/ Jak nie zrozumiesz to napisz .Przetlumacze.
Poniżej tłumaczenie tego co przesłałeś w linku:

7 lat gwarancji fabrycznej w Europie!
W ostatnich latach Kia była jedną z najszybciej rozwijających się marek samochodowych w Norwegii. Staliśmy się tym, oferując naszym klientom doskonałą obsługę, regularne innowacje produktowe i gwarancję fabryczną na 7 lat / 150 000 km. Kompleksowa gwarancja jest naszą obietnicą jakości i dlatego obowiązuje cały samochód – przez cały okres – z pewnymi wyjątkami*. Gwarancja przechodzi również na kolejnego właściciela, dzięki czemu wzrasta wartość odkupu Twojego samochodu.

*Jaka jest gwarancja?

Gwarancja dotyczy wszystkich pojazdów importowanych i sprzedawanych przez Kia Bil Norway.
Brak limitu kilometrów przez pierwsze trzy lata. Jeśli samochód jest używany jako taksówka, limit wynosi 150 000 km.
Przez cały 7-letni okres limit przebiegu wynosi 150 000 km.
Gwarancja na lakier wynosi 5 lat / 150 000 km. Co musiało się wydarzyć najpierw.
Radio, nagłośnienie i nawigacja objęte są gwarancją 5 lat / 150.000 km. Co wydarzy się najpierw.
Części serwisowe objęte są 2-letnią gwarancją.
Akcesoria sprzedawane i montowane w samochodzie przed lub po dostawie objęte są 7-letnią gwarancją.
Bateria 12 woltów objęta jest 5-letnią gwarancją.
Normalne zużycie, konserwacja i normalne prace regulacyjne nie są objęte gwarancją.
Ważne zalety
Znakomita jakość
Samochody marki Kia spełniają najwyższe wymagania stawiane produkcji samochodów. Dlatego mamy pewność, że oferujemy jedną z najdłuższych gwarancji w Europie.

Do przeniesienia na następnego właściciela
Gwarancja przechodzi na kolejnego właściciela w okresie gwarancyjnym, jeśli przestrzegany jest regularny nadzór serwisowy.

Zapewnia spokój ducha
Kia jako jedna z nielicznych w Europie oferuje gwarancję na 7 lat / 150 000 km. Zapewnia to spokój ducha przy zakupie lub sprzedaży Kia.

Obowiązuje w całej Europie
7-letnia gwarancja Kia obowiązuje na terenie całej Europy. Więcej o gwarancji przeczytasz w książce gwarancyjnej i serwisowej.

Gwarancja obejmuje wszystkie wady wynikające z wady produkcyjnej lub montażowej podczas normalnego użytkowania pojazdu.

No i nie wyszło masło maślane tylko normalnie.
To, co przesłałeś, to reklama samochodów KIA w Norwegii, a nie warunki gwarancji dla Proceed GT. Ale i tak różnice nie są duże.
Zwłaszcza te zaznaczone gwiazdką czyli ograniczenia. W książce gwarancyjnej jest pewnie więcej tych ograniczeń czyli mniej różnic. W naszej gwarancji też jest napisane, że ,,normalne zużycie, konserwacja i normalne prace regulacyjne nie są objęte gwarancją".

Natomiast co do reklamowania tzw. płynów przez polskich użytkowników samochodów, to jest to polska cecha narodowa, bo przecież każdy Polak jest mechanikiem, laborantem, prawnikiem, serwisantem, elektrykiem, elektronikiem, budowlańcem, konstruktorem, producentem, księgowym, premierem i prezydentem itd. Więc wie lepiej jakie powinny być płyny do jego samochodu.
Sądzę, że w Norwegii nikt Norwegom na to nie pozwala. Tak jak kupować w Norwegii np. wódki zbyt często, bo zaraz w domu pojawią się odpowiednie służby.
Mnie przy wymianie oleju w ASO wpisali do książki gwarancyjnej wymagany olej, czyli 5W30 A5/B5. I nie ma podstaw do reklamowania, że jest niewłaściwy, ponieważ jest zgodny z wymogiem producenta samochodu.
Dlaczego to coś jest białe, przecież powinno być czarne..., ale lepsze by było szare. :)
Marek3003
Posty: 608
Rejestracja: 06 paź 2020, 10:52
model samochodu: ProCeed GT 1.6 T-GDI 6MT 2020
Lokalizacja: POMORSKIE

Re: Warunki gwarancji czyli jak to funkcjonuje

Post autor: Marek3003 »

Czy to prawda, że chińskie MG daje też 7 lat gwarancji a na elektryki 10 lat?
Żałosny, rozpaczający i niedouczony krytykant Proceeda :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia ProCeed”