1.4B 2012 - nie działa oświetlenie wnętrza oraz spryskiwacz szyb

forum użytkowników modelu Rio
agami
Posty: 19
Rejestracja: 14 sty 2024, 20:28
model samochodu: KIA RIO 3 1.4B 109KM 2012 3d

1.4B 2012 - nie działa oświetlenie wnętrza oraz spryskiwacz szyb

Post autor: agami »

Cześć, jestem nowym posiadaczem KIA RIO 3 2012 1.4B 3d.
Jak w temacie, nie działa spryskiwanie szyb, oraz oświetlenie wnętrza.
Lampka tylna wcale nie działa, a przednia działa tylko ręcznie - przełączniki w różnych pozycjach bez skutku.
Działa podświetlenie schowka i "słoneczników".
Krańcówki drzwi pokazują czy drzwi otwarte czy zamknięte.
Nie wiem czy to normalne, ale jak z pilota odblokuje drzwi, to oprócz nie włączenia się górnych lampek oświetlających wnętrze, to na desce też ciemno - chyba podświetla się tylko wokół stacyjki kluczyka. Czy to normalne? - w drugim aucie jak odblokuje drzwi, nie muszę ich fizycznie otwierać, podświetla mi się deska rozdzielacz, pokazuje przebieg, itd. Jak jest w KIA RIO?

Muszę poszukać gdzieś w Łodzi serwis który mi przeskanuje sterowniki i ich ustawienia - podobno START/STOP zdeaktywowano, a może coś przy okazji, albo może nie działa...
Po tym elektryk samochodowy aby sprawdził pod względem instalacji, wiązki, kostki, przekaźniki, itd... bezpieczniki może sobie sam sprawdzę (ale wątpię że w bezpiecznikach coś padło).
No i elementy wykonawcze na koniec - pompka spryskiwaczy, a co do oświetlenia wnętrza to nie mam pojęcia co i gdzie sprawdzić - nie mam schematów, nic do tego auta oprócz instrukcji obsługi, która w tym przypadku raczej niewiele pomoże...

Z góry dziękuję za sugestię czy pomoc.
agami
Posty: 19
Rejestracja: 14 sty 2024, 20:28
model samochodu: KIA RIO 3 1.4B 109KM 2012 3d

Re: 1.4B 2012 - nie działa oświetlenie wnętrza oraz spryskiwacz szyb

Post autor: agami »

1. spryskiwacze - winna była niesprawna pompka,
2a. oświetlenie wnętrza tylne okazało się że żarówka, choć wizualnie tego nie zdradzała,
2b. oświetlenie wnętrza przód - w kostce automat niby działa, w lampce lampki ręcznie działają, wył/wł działa, oświetlenie diodą po przekręceniu kluczyka działa - nie działa automat na lampce, mimo, że na kostce jest raczej OK

Wg mnie w kostce 4 piny to:
1. masa od automatu
2. masa stała
3. napięcie oświetlenia
4. napięcie oświetlenia diodą

Jeśli ma ktoś schemat to może mnie poprawić.

Nie wiem, mimo iż w kostce działa prawidłowo, to lampka nie - podejrzewam te obie diody wewnętrzne położone na linii... na nich nie ma przejścia.
A i jeszcze pytanie, czy te pod kloszami przełączniki (takie przeźroczyste) to one właśnie świecą jako podświetlanie wnętrza, czy tylko same żarówki to ogarniają...?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Rio”