Elektryka na co zwrócić uwagę

Forum poświęcone swobodnym dyskusjom na dowolne tematy.
tuczyn

Elektryka na co zwrócić uwagę

Post autor: tuczyn »

Jakieś porady dotyczące elekktryki w domu?

Na co zwrócić uwagę przy planowaniou?
saron22
Posty: 631
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Elektryka na co zwrócić uwagę

Post autor: saron22 »

Kable koniecznie kładź zaraz obok rur z wodą.
niko3

Re: Elektryka na co zwrócić uwagę

Post autor: niko3 »

Widziałem gniazdka zamontowane w szufladzie pod lustrem w łazience. Na ścianach nie było wcale. Domownik wyjmował od razu podłączoną do gniazdka suszarkę, suszył włosy i po użyciu, odkładał ją do szuflady. Bardzo mi się to spodobało bo: nie trzeba mokrymi rękoma dotykać kabli, nie było zaparowanego gniazdka, porządek i chyba większe bezpieczeństwo. Nie jestem zwolennikiem "im więcej tym lepiej" bo wykonanie każdego punktu sporo kosztuje, powiększa rozdzielnicę i komplikuje instalację. Gniazdek powinno być dużo w kuchni, nad blatem, dobrze aby miały wyłączniki jak UK, w pomieszczeniach warsztatowych również im więcej tym lepiej. W innych pomieszczeniach, trzeba zaprojektować miejsce punktów, po wstępnym określeniu układu mebli. Gniazda montować dobrej jakości, uznanych marek - będę drogie ale posłużą i 20 lat bez awarii. Kolega elektryk dosłownie obsrał dom gniazdkami, zamontował po kilkanaście w każdym pomieszczeniu, rozdzielnice co kawałek, dosłownie jak w promie kosmicznym. Chyba jakaś choroba psychiczna. Dlatego polecam umiar, rozsądek, projekt, przemyślenie funkcjonalności pomieszczeń i po tym, określenie miejsca, liczby i rodzaju punktów (gniazd, włączników itp.).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hyde Park”