KSV - problem z hamulcem nożnym

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
Awatar użytkownika
RoboT84
Posty: 17
Rejestracja: 23 lis 2023, 00:07
model samochodu: Kia Sportage V 1.6 T-GDI MHEV 180 KM 7DCT FWD BL+ MY23 Infra Red

KSV - problem z hamulcem nożnym

Post autor: RoboT84 »

Witam wszystkich bardzo serdecznie,
Jestem posiadaczem Kia Sportage V 1.6 T-GDI MHEV 180 KM 7DCT FWD BL+ MY23 od lutego, 12k przebiegu.
Na zimę postanowiłem zrobić sobie drugi komplet kół gdyż zawsze we wszystkich dotychczasowych autach zmieniałem to we własnym zakresie w garażu.
Wszystko skompletowałem (opony/felgi), zaprogramowane czujniki (jedne z polecanych na forum https://allegro.pl/oferta/czujniki-cisn ... RlZmI%253D) zakupiłem i zrobiłem przekładkę w zeszły weekend.
Mało jeździłem od tego czasu - max 30 km. Nie wiedzieć czemu auto czujników nie wykryło (u zaufanego wulkanizatora który ostatecznie zmontował komplet kół sprawdziłem wcześniej dla pewności czy są poprawne oraz czy dobrze zaprogramowane, potwierdził że wszystko ok), ciągle ich szukało i wczoraj wieczorem pokazało błąd że nie może wykryć TPMS - zaświeciła się kontrolka z ostrzeżeniem na stałe. Dzisiaj rano przejechałem krótki dystans i przy próbie kolejnego odpalenia auta hamulec nożny praktycznie nie dał się wcisnąć. Mocno się zaparłem, wcisnąłem hamulec do oporu - udało się odpalić ale autem strach jeździć bo praktycznie nie da się wcisnąć hamulca - przejechałem tylko kilka metrów po ogrodzie i ledwo wyhamowałem przed ogrodzeniem.
Zbiegło się to z tym komunikatem o TPMS - przejrzałem instrukcję i nie ma wzmianki że po dłuższym czasie wyświetlania się tego komunikatu auto może się zblokować. Zresztą wydaje się to trochę niemożliwe żeby taki system wspomagający praktycznie mógł unieruchomić auto.
Zatem co może być tego powodem ? Awaria jakiegoś czujnika położenia pedału hamulca (może jest coś takiego bo auto praktycznie jest uzależnione od tego pedału), jakaś pompa hamulcowa / przewód podciśnienia / serwo ? Zadzwonię do ASO spytać co to może być ale może ktoś może coś podpowiedzieć bo już się z czymś takim spotkał.
Dzięki wielkie za wszelką pomoc.
MARCO46
Posty: 292
Rejestracja: 17 cze 2022, 16:15
model samochodu: KIA SPORTAGE V, L, MHEV, 150 KM, 2023, Blue Flame

Re: KSV - problem z hamulcem nożnym

Post autor: MARCO46 »

Proponuję od razu serwis.
Może to nic poważnego ale z tego co piszesz jest to niebezpieczne.

Mi np. wczoraj "wyparowały" wszystkie zapisane stacje radiowe.
Myślałem, że zepsuł się przełącznik w kierownicy i nic nie wybiera ale problem leżał gdzie indziej tj. zero stacji w pamięci.

Jadąc na rondzie i objeżdżając je w lewo słyszę jakieś hałas od strony lewego nadkola z przodu. Na rondzie jadąc w 2 stronę tego nie ma. To też obserwacja z wczoraj.

Ktoś z forum w moim innym problemie napisał mi Ten Typ Tak Ma. ......ale Twój problem niech obejrzy serwis byś nie narobił sobie i innym bałaganu.
Awatar użytkownika
RoboT84
Posty: 17
Rejestracja: 23 lis 2023, 00:07
model samochodu: Kia Sportage V 1.6 T-GDI MHEV 180 KM 7DCT FWD BL+ MY23 Infra Red

Re: KSV - problem z hamulcem nożnym

Post autor: RoboT84 »

Dzięki MARCO46 za odpowiedź.

Dzisiaj odebrałem auto z serwisu po dwóch tygodniach czekania więc napisze kilka słów o usterce, może komuś się przyda (ale lepiej oby nie).

Otóż analiza wykazała że zatarciu uległa pompa wysokiego ciśnienia (pompa vacum) oraz uszkodzony został wałek rozrządu. Obie części wraz z różnymi uszczelkami musiały zostać sprowadzone z Hiszpanii.

Nie było to jednoznacznie powiedziane ale to raczej wałek był winowajcą bo to on napędza pompę i od niego się chyba wszystko zaczęło. Temat przyczyny usterki dalej jest zatem otwarty i serwis będzie to wyjaśniał.

Pozdrawiam serdecznie.
patrykk
Posty: 192
Rejestracja: 03 sty 2023, 09:13
model samochodu: Kia Sportage BL + AEB 150KM 7DCT MHEV

Re: KSV - problem z hamulcem nożnym

Post autor: patrykk »

Moje auto stoi na serwisie od 1,5 tygodnia (awaria 29.11.2023) ze względu na awarię hamulców. Twardy pedał hamulca.
Uszkodzona pompa vacum i prawdopodobnie do wymiany wałek rozrzadu wydechowy. Czekam na części.
Na FB jeszcze jedna osoba ma identyczną awarię dzień po mnie.
kemotl
Posty: 171
Rejestracja: 11 paź 2022, 13:00
model samochodu: Kia Sportage V MHEV 180KM 7DCT L+AEB

Re: KSV - problem z hamulcem nożnym

Post autor: kemotl »

Tak sobie myślę nad sytuacją i zastanawiam się nad wpływem żeglowania na zgaszonym silniku i związanym z tym smarowaniem silnika... :roll:
RejS82
Posty: 4
Rejestracja: 18 paź 2023, 10:49
model samochodu: KIA SPORTAGE V

Re: KSV - problem z hamulcem nożnym

Post autor: RejS82 »

Hej u mnie ta sama historia poszla poma vacum i walki auto w aso juz rowne 2 tygodnie termin naprawy może do świąt :) Moja w marcu konczy rok wersja M+S 14k km przebiegu ciekawostka, że przed usterka w ramach experymentu caly bak jezdzilem w trybie eco i duzo zeglowalem
patrykk
Posty: 192
Rejestracja: 03 sty 2023, 09:13
model samochodu: Kia Sportage BL + AEB 150KM 7DCT MHEV

Re: KSV - problem z hamulcem nożnym

Post autor: patrykk »

u mnie w środę minęły 2 tyg, póki co nadal nie wiadomo kiedy będą części.
inquis
Posty: 1260
Rejestracja: 05 paź 2021, 09:14
model samochodu: KIA SORENTO MY22 PHEV XL+PNS, SNOW PEARL WHITE

Re: KSV - problem z hamulcem nożnym

Post autor: inquis »

patrykk pisze: 15 gru 2023, 13:56 u mnie w środę minęły 2 tyg, póki co nadal nie wiadomo kiedy będą części.
Z tego, co piszecie, jest to problem coraz powszechniejszy. Dlaczego geniusze z KII nie mają przygotowanych części, tylko każą czekać tygodniami?
patrykk
Posty: 192
Rejestracja: 03 sty 2023, 09:13
model samochodu: Kia Sportage BL + AEB 150KM 7DCT MHEV

Re: KSV - problem z hamulcem nożnym

Post autor: patrykk »

Póki co wiemy łącznie o 4 przypadkach identycznej awarii, która jest w sumie niebezpieczna z punktu widzenia bezpieczeństwa na drodze. Co ciekawe, w Tucson NX4 była jakaś akcja serwisowa na pompy Vacum
Klimton
Posty: 32
Rejestracja: 10 lut 2022, 07:53

Re: KSV - problem z hamulcem nożnym

Post autor: Klimton »

A macie jakieś auta zastępcze z racji takiej sytuacji?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”