Światła do jazdy dziennej

forum użytkowników modelu Kia XCeed
Awatar użytkownika
Cancer
Posty: 22
Rejestracja: 22 paź 2020, 09:22
model samochodu: XCeed L + BL

Światła do jazdy dziennej

Post autor: Cancer »

Nie znalazłam na forum ani w instrukcji obsługi jednoznacznego wyjaśnienia. Czym się różnią światła do jazdy dziennej przy ustawieniu manetki na dźwigni zmiany świateł w pozycji wyłączonej "o" od świateł gdy manetka jest ustawiona w pozycji "AUTO". W poz. "o" światła do jazdy dziennej włączają się automatycznie po włączeniu silnika ale nie są sygnalizowane na desce rozdzielczej żadną kontrolką. Po ustawieniu na 'AUTO' również włączają się światła do jazdy dziennej i pojawia się na desce symbol (zbliżony do wskaźnika świateł pozycyjnych). Czy w obu przypadkach są to te same światła do jazdy dziennej? Jeżeli te same, to lepiej jeździć na 'AUTO' bo widać wskaźnik i nie trzeba pamiętać o włączeniu świateł w tunelu lub o zmierzchu.
kaliniec
Posty: 74
Rejestracja: 25 lut 2020, 19:38
model samochodu: Xceed

Re: Światła do jazdy dziennej

Post autor: kaliniec »

Cancer pisze: 13 wrz 2023, 11:40 Nie znalazłam na forum ani w instrukcji obsługi jednoznacznego wyjaśnienia. Czym się różnią światła do jazdy dziennej przy ustawieniu manetki na dźwigni zmiany świateł w pozycji wyłączonej "o" od świateł gdy manetka jest ustawiona w pozycji "AUTO". W poz. "o" światła do jazdy dziennej włączają się automatycznie po włączeniu silnika ale nie są sygnalizowane na desce rozdzielczej żadną kontrolką. Po ustawieniu na 'AUTO' również włączają się światła do jazdy dziennej i pojawia się na desce symbol (zbliżony do wskaźnika świateł pozycyjnych). Czy w obu przypadkach są to te same światła do jazdy dziennej? Jeżeli te same, to lepiej jeździć na 'AUTO' bo widać wskaźnik i nie trzeba pamiętać o włączeniu świateł w tunelu lub o zmierzchu.
Przy 0 nie palą się światła z tyłu a włączenie kierunkowskazu wygasza dzienne. Przy auto jest pełne oświetlenie a włączenie kierunkowskazu przyciemnia dzienne.
Xceed 1.4 T-GDI L+BL copper stone
Awatar użytkownika
Cancer
Posty: 22
Rejestracja: 22 paź 2020, 09:22
model samochodu: XCeed L + BL

Re: Światła do jazdy dziennej

Post autor: Cancer »

No i teraz jest dylemat, czy jeździć na 'o' czy na 'AUTO'? Zauważyłem, że gdy mam nastawione na 'o' to włączenie silnika nie uruchamia świateł, dopiero gdy włączę bieg. Po zatrzymaniu i wyłączeniu biegu światła świecą, do momentu wyłączenia silnika. Trenowałem to przed witryną sklepową, bo trudno sprawdzić światła, gdy auto jest włączone i na biegu. To taka ciekawostka ale może i info dla innych użytkowników.
Cocosh
Posty: 261
Rejestracja: 10 gru 2022, 18:54

Re: Światła do jazdy dziennej

Post autor: Cocosh »

Cancer pisze: 14 wrz 2023, 11:21 No i teraz jest dylemat, czy jeździć na 'o' czy na 'AUTO'? Zauważyłem, że gdy mam nastawione na 'o' to włączenie silnika nie uruchamia świateł, dopiero gdy włączę bieg. Po zatrzymaniu i wyłączeniu biegu światła świecą, do momentu wyłączenia silnika. Trenowałem to przed witryną sklepową, bo trudno sprawdzić światła, gdy auto jest włączone i na biegu. To taka ciekawostka ale może i info dla innych użytkowników.
Ja jeżdżę cały czas na auto i nie zastanawiam się nad tym.
Przy pozycji 0 - ciekawostka - jak zaciągniesz ręczny to wyłączają się światła przednie :P
Liquid
Posty: 92
Rejestracja: 29 paź 2021, 13:49
model samochodu: Xceed 1.5 T-GDI 7 DCT Prestige Line + PNS Cassa White

Re: Światła do jazdy dziennej

Post autor: Liquid »

Ktoś kiedyś zadał podobne pytanie na grupie Kia na FB i szybko usunął posta bo prawie "zjedzono" autora. W sumie to nie widzę żadnego uzasadnienia żeby jeździć z przełącznikiem na pozycji "0". Nie ma się co przepalić bo są LED-y, nie ma mitycznego "podwyższonego zużycia paliwa" w związku z dodatkowym zużyciem prądu. A można się narazić na mandat zapominając o przełączeniu.
Cocosh
Posty: 261
Rejestracja: 10 gru 2022, 18:54

Re: Światła do jazdy dziennej

Post autor: Cocosh »

Liquid pisze: 14 wrz 2023, 14:44 Ktoś kiedyś zadał podobne pytanie na grupie Kia na FB i szybko usunął posta bo prawie "zjedzono" autora. W sumie to nie widzę żadnego uzasadnienia żeby jeździć z przełącznikiem na pozycji "0". Nie ma się co przepalić bo są LED-y, nie ma mitycznego "podwyższonego zużycia paliwa" w związku z dodatkowym zużyciem prądu. A można się narazić na mandat zapominając o przełączeniu.
Jesli masz na myśli grupę na FB Kia Xceed Klub Polska - to patologia
a nie grupa. Nie ma tam żadnej merytoryki tylko mędrkowanie zakompleksionych cwaniaków.
dsider
Posty: 23
Rejestracja: 14 wrz 2023, 18:37
model samochodu: różne kia/hyundai

Re: Światła do jazdy dziennej

Post autor: dsider »

Aby wyjaśnić do końca różnice w logice świecenia pomiędzy ustawieniem "0" i "Auto" - czy w pozycji "0" po naciśnięciu hamulca zapala się tylko moduł świateł stopu, czy łącznie z lampami pozycyjnymi?
Liquid
Posty: 92
Rejestracja: 29 paź 2021, 13:49
model samochodu: Xceed 1.5 T-GDI 7 DCT Prestige Line + PNS Cassa White

Re: Światła do jazdy dziennej

Post autor: Liquid »

Cocosh pisze: 14 wrz 2023, 15:25 Jesli masz na myśli grupę na FB Kia Xceed Klub Polska - to patologia
a nie grupa. Nie ma tam żadnej merytoryki tylko mędrkowanie zakompleksionych cwaniaków.
Tak, dokładnie mam na myśli tę grupę.
Cocosh
Posty: 261
Rejestracja: 10 gru 2022, 18:54

Re: Światła do jazdy dziennej

Post autor: Cocosh »

Liquid pisze: 15 wrz 2023, 08:41
Cocosh pisze: 14 wrz 2023, 15:25 Jesli masz na myśli grupę na FB Kia Xceed Klub Polska - to patologia
a nie grupa. Nie ma tam żadnej merytoryki tylko mędrkowanie zakompleksionych cwaniaków.
Tak, dokładnie mam na myśli tę grupę.
Szkoda czasu na tamto bagno.
tylerdurden
Posty: 4
Rejestracja: 07 wrz 2023, 15:41
model samochodu: XCeed

Re: Światła do jazdy dziennej

Post autor: tylerdurden »

Jeżeli przy "Auto" uruchomione jest "więcej" świateł, to czy to nie będzie bardziej zużywać akumulatora, czy przy LEDach nie ma to znaczenia ?
Może głupie pytanie, ale jestem świeżo po przesiadce z 17letniego samochodu, a tam byłem uczony zawsze zapalać silnik przy wyłączonych światłach :).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”