[Niro SG2] Opony zimowe

forum użytkowników Kia Niro
Mordret
Posty: 44
Rejestracja: 09 mar 2023, 14:24
model samochodu: Kia Niro 1.6GDI HEV 2023 BL + Premium
Przegryzione kable przez kuny: 2

[Niro SG2] Opony zimowe

Post autor: Mordret »

Witam,

ponieważ zbliża się niedługo okres jesienno-zimowy zaczynam rozglądać się za oponami zimowymi dla Niro 2022. Aktualnie mam felgi 18'' i nie za bardzo wiem czy lepiej kupić dodatkowy komplet felgi + opony, czy tylko same opony i przekładać na istniejące felgi. Czy te dodatkowe felgi/opony muszą być jakieś specjalne żeby czujniki ciśnienia nie wariowały?
nagdob
Posty: 1126
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: [Niro SG2] Opony zimowe

Post autor: nagdob »

Ważny jest rozmiar felgi i opony, żeby były takie jak fabrycznie założone. Na czujniki nie ma to żadnego wpływu. Nowy komplet felg na zimę, to mniej roboty przy wymianie całych kół. Poza tym wygodniej, bo można wymieniać wtedy samemu, bez czekania w kolejkach do zakładu.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
Mordret
Posty: 44
Rejestracja: 09 mar 2023, 14:24
model samochodu: Kia Niro 1.6GDI HEV 2023 BL + Premium
Przegryzione kable przez kuny: 2

Re: [Niro SG2] Opony zimowe

Post autor: Mordret »

Wracam z tematem.

Po researchu okazuje się że bardzo ważne jest kupienie opon i felg zgodnych z homologacją inaczej mogą być problemy z ubezpieczycielem.
W ustaleniu dokładnych wymiarów pomogła mi tabliczka znamionowa umieszczona na słupku drzwi kierowcy, oraz instrukcja obsługi.

Jednak w obu tych miejscach brakuje informacji na temat wartości atrybutu ET. W znalezieniu tego parametru pomogła stronka: https://rozmiary-opon.pl/size/kia/niro/ ... i-hev--139

Próbowałem uzyskać takie informacje z ASO w którym kupowałem auto ale trudno było uzyskać na piśmie że dana felga i opona będzie pasować (pewnie po to żeby kupić oryginały u nich w salonie)

Udało mi się w końcu na allegro namierzyć pasujący zestaw:
średnica felgi: 16"
szerokość felgi: 6,5"
rozstaw śrub: 5x114,3
odsadzenie ET: 44
otwór centrujący: 72,6 (tutaj trzeba zastosować pierścienie centrujące z 72,6 na 67.1)

Parametry opon:
szerokość : 205
wysokość : 60
marka: Michelin
model: Alpin A4
sezon: zimowe

Dodatkowo jak ktoś nie chce się bawić w przekładanie czujników ciśnienia to znalazłem na necie komplety w cenie 400zł jednak kupiłem oryginały w ASO bo były raptem o 200zł droższe a podobno te zamienniki trzeba programować z czym potrafią być problemy.
Załączniki
Instrukcja obsługi
Instrukcja obsługi
Tabliczka znamionowa
Tabliczka znamionowa
Lunar GT
Posty: 1138
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: [Niro SG2] Opony zimowe

Post autor: Lunar GT »

Mordret pisze: 09 paź 2023, 12:23 odsadzenie ET: 44
otwór centrujący: 72,6 (tutaj trzeba zastosować pierścienie centrujące z 72,6 na 67.1)
a podobno te zamienniki trzeba programować z czym potrafią być problemy.
Jak chcesz być dokładny to sprawdź założone felgi jaki mają ET jest to na ich wewnętrznej stronie podane, ja felg wymagających pierścieni bym nie kupił, z czujnikami nieoryginalnymi jest dokładnie tak jak z tymi zakupionymi w ASO (one też są programowane), problemy zdarzają się z każdymi tak jak z wszystkim co może się zepsuć.
Mordret
Posty: 44
Rejestracja: 09 mar 2023, 14:24
model samochodu: Kia Niro 1.6GDI HEV 2023 BL + Premium
Przegryzione kable przez kuny: 2

Re: [Niro SG2] Opony zimowe

Post autor: Mordret »

Lunar GT pisze: 09 paź 2023, 13:06 Jak chcesz być dokładny to sprawdź założone felgi jaki mają ET jest to na ich wewnętrznej stronie podane,
Prawda, ale na zimę będę miał 16'' a nie 18'' a one mają inne wartości.
Lunar GT pisze: 09 paź 2023, 13:06 ja felg wymagających pierścieni bym nie kupił,
Można wiedzieć dlaczego? Nie wydawało mi się żeby to było problemem, ale możne czegoś nie doczytałem.
Lunar GT pisze: 09 paź 2023, 13:06 z czujnikami nieoryginalnymi jest dokładnie tak jak z tymi zakupionymi w ASO (one też są programowane), problemy zdarzają się z każdymi tak jak z wszystkim co może się zepsuć.
Prawda, jak z każdą elektroniką, ale podobno te oryginalne potrafią się same "załapać" natomiast te co trafiłem w necie wymagały jakiś aplikacji na telefon gdzie trzeba robić klonowania itd.
marcinos
Posty: 179
Rejestracja: 19 lis 2022, 17:49
model samochodu: KIA Niro II 2023 HEV Business Line

Re: [Niro SG2] Opony zimowe

Post autor: marcinos »

Cóż, dostałem samochód w takim czasie, że już trzeba kupować opony zimowe. Zimy jakie są, takie są to nie wiem ile inwestować i w co. Letnie założone Nexen, których w ogóle nie znam i zawsze omijałem szerokim łukiem ale od wielu lat największe zaufanie mam do Vredestein i takie chyba sobie kupię. Nigdy nie kupuję dodatkowych felg, zawsze korzystam z jednych.
Awatar użytkownika
Legal
Posty: 221
Rejestracja: 23 kwie 2023, 20:28
model samochodu: Kia Niro II 1.6 GDI 141 KM DCT HEV MY 23' wersja L+BCW KLG (Steel Grey)

Re: [Niro SG2] Opony zimowe

Post autor: Legal »

Do mojego poprzedniego samochodu Sportage IV od początku zdecydowałem się założyć całoroczne opony Michelin CrossClimate+.
Przejechałem na nich 3 i pół zimowych sezonów. Różnie w Polsce bywa z zimami, ale nie żałowałem. Były bardzo poprawne w każdych warunkach i przyzwoicie ciche. Mogę zapewnić, że budżetowe opony zimowe są zdecydowanie gorsze od Michelin całorocznych w warunkach zimowych.

Do Niro od zakupu mam założone Michelin CrossClimate 2. To nowa, ulepszona generacja tej wersji opon. Wrażenia letnie bardzo dobre. Jak będzie dalej? Zobaczymy.
Niro II HEV 2023 L+BCW KLG (Steel Grey)
marcinos
Posty: 179
Rejestracja: 19 lis 2022, 17:49
model samochodu: KIA Niro II 2023 HEV Business Line

Re: [Niro SG2] Opony zimowe

Post autor: marcinos »

MIchelin fabryka dała ? A teraz jakieś Nexeny i też założyłbym całoroczne gdyby nie to, że służbowo jeżdżę często do Jeleniej Góry i Karpacza a tutaj na śniegu chyba lepiej sprawdzają się zimówki. Vredestein to marka premium ale już te Nexeny, które dała fabryka to jakieś chyba z dolnej półki ale też nie chcę od razu kupować letnich na kolejny sezon więc chyba poczekam aż się zajadą trochę.

Z tego co widzę jednak to te Nexen NBS letnie, które mam obecnie mają opinie bardzo dobre na oponeo, w ogóle na tych serwisach oponiarskich są wysoko cenione.
Awatar użytkownika
colins
Posty: 231
Rejestracja: 25 wrz 2022, 14:38
model samochodu: KIA Niro II HEV Business Line 2023 Mineral Blue
Lokalizacja: Słubice

Re: [Niro SG2] Opony zimowe

Post autor: colins »

Nexen, to bodajże najstarszy koreański producent ogumienia i choć specjalizuje się raczej w produkcji opon ekonomicznych, to o ich jakość bym się nie obawiał (często idą na pierwszy montaż w różnych markach).
Powiedzenie zatem Koreańczykowi z Korei Południowej, że nie zna się opon Nexen, to tak jak powiedzieć Polakowi, że opony Dębica, to nieznana egzotyka. Czyli jakby stawianie się w roli motoryzacyjnego troglodyty. :mrgreen: ;)
marcinos
Posty: 179
Rejestracja: 19 lis 2022, 17:49
model samochodu: KIA Niro II 2023 HEV Business Line

Re: [Niro SG2] Opony zimowe

Post autor: marcinos »

A ten jak zwykle filozofuje :lol:
To, że napisałem, że nie znam tych Nexenów to bardziej chodziło mi o to, że nie miałem z nimi stycznośći więc wiedzy o nich nie mam bo naturalnie już z nazwą się spotkałem. Na oponeo są zimowe Nexeny w dobrej nawet cenie więc może coś wybrać z nich ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Niro”