Jak hamować silnikiem?

forum użytkowników Kia Niro
leszczu
Posty: 10
Rejestracja: 07 lut 2022, 17:54
model samochodu: Kia Picanto

Jak hamować silnikiem?

Post autor: leszczu »

Zastanawiam się w jaki sposób hamować silnikiem w hybrydzie z automatyczną skrzynią biegów. Szykuję się do wyprawy w góry, gdzie mam pewność że hamując hamulcami zagotują się.
Ma ktoś jakieś wskazówki jak to zrobić?
BartekSz
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2023, 21:42
model samochodu: Kia Niro 2023

Re: Jak hamować silnikiem?

Post autor: BartekSz »

Moze przejscie w tryb sport i reczna redukcja biegu lopatkami?
Zauwazylem ze zjezdzajac z dlugiej gory po okolo 10 min i przy pelnym naladowaniu baterii po pewnym czasie i tak wlaczal sie silnik spalinowy.
Ma ktos lepszy pomysl?
Calee
Posty: 89
Rejestracja: 16 kwie 2020, 19:48
model samochodu: Niro HEV FL

Re: Jak hamować silnikiem?

Post autor: Calee »

Albo tryb sport albo zwiększenie rekuperacji na eko (obydwie rzeczy robisz łopatkami)

Co do włączania silnika to kwestia albo ogrzewania (przy ogrzewaniu zawsze odpala się silnik), albo zapotrzebowania na moc (gwałtowne przyśpieszanie, jazda pod górę, lub jazda powyżej 100 km/h), może też być kwestia wypalania GPFa... Włącz sobie podgląd przepływu energii i zobacz gdzie ta energia idzie... Bo przy zjeździe z góry raczej nie idzie w koła...
Awatar użytkownika
Legal
Posty: 221
Rejestracja: 23 kwie 2023, 20:28
model samochodu: Kia Niro II 1.6 GDI 141 KM DCT HEV MY 23' wersja L+BCW KLG (Steel Grey)

Re: Jak hamować silnikiem?

Post autor: Legal »

Absolutnie wystarcza tryb rekuperacji, czyli hamowanie silnikiem elektrycznym. Tryb ECO i lewa łopatka - raz, dwa lub trzy krótko, odkręcenie tego - prawa łopatka raz, dwa i trzy.
Level 2 jest już silny i starcza na średnie zjazdy, level 3 to już można w ogółe nie hamować pedałem.

Nic nie wiem, żeby silnik spalinowy musiał się dołączać do pomocy przy hamowaniu silnikowym, a jeśli to robi to nigdy nie zauważyłem. Poza tym hamulec zasadniczy też przecież może chwilę popracować :)
Niro II HEV 2023 L+BCW KLG (Steel Grey)
BartekSz
Posty: 14
Rejestracja: 16 lut 2023, 21:42
model samochodu: Kia Niro 2023

Re: Jak hamować silnikiem?

Post autor: BartekSz »

Problem pojawia sie w przypadku kiedy bateria jest w pelni naladowana, co w przypadku jazdy w terenie gorskim moze nastapic na prawde szybko. Wtedy rekuperacja sie juz nie da hamowac, silnik spalinowy pozostaje wylaczony, a hamulce zaczynaja sie grzac...
Do kiedy bateria nie jest naladowana sprawa jest oczywista, ale i tak rekuperacja w HEV nie jest az tak mocna aby z duzej gory auto wyhamowac.
Awatar użytkownika
Legal
Posty: 221
Rejestracja: 23 kwie 2023, 20:28
model samochodu: Kia Niro II 1.6 GDI 141 KM DCT HEV MY 23' wersja L+BCW KLG (Steel Grey)

Re: Jak hamować silnikiem?

Post autor: Legal »

Mam mało doświadczenia z jazdy w górach, pojedyncze zjazdy w moich okolicach dają się wykonać z rekuperacją i bez naładowania baterii na 100%.

Czy po naładowaniu baterii na 100% hamowanie silnikiem elektrycznym przestaje działać w ogóle ? Czy jest jakaś metoda odprowadzania energii poza baterię? Bo tego nie wiem. Odpowiednio wczesne włączanie Leveli 1-3 daje, moim zdaniem, bardzo mocny efekt hamowania. Oczywiście nie zadziała przy dużej prędkości i stromiźnie, jeśli zaczniemy to robić zbyt późno. Ale tego nie gwarantuje żaden hamulec, jeśli jedzie się brawurowo :)

Ciekawe czy przy 40 km/h i Level 3 Niro w ogóle jest w stanie się rozpędzać nawet przy dużej pochyłości?
Niro II HEV 2023 L+BCW KLG (Steel Grey)
nagdob
Posty: 1123
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Jak hamować silnikiem?

Post autor: nagdob »

BartekSz pisze: 16 sie 2023, 14:54 Problem pojawia sie w przypadku kiedy bateria jest w pelni naladowana, co w przypadku jazdy w terenie gorskim moze nastapic na prawde szybko. Wtedy rekuperacja sie juz nie da hamowac, silnik spalinowy pozostaje wylaczony, a hamulce zaczynaja sie grzac...
Do kiedy bateria nie jest naladowana sprawa jest oczywista, ale i tak rekuperacja w HEV nie jest az tak mocna aby z duzej gory auto wyhamowac.
Do tego jest asystent jazdy samochodem z górki. Na kanale "Kia oczami doradcy" gość fajnie to pokazuje w zimie, trzeba poszukać. Ja też mam sporo górek i od lat po prostu przełączam wtedy na ręczną zmianę biegów (tiptronic). Ustawiam dwójeczkę (jak bardzo ślisko jest z góry), albo trójeczkę i jazda. ;)
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
Awatar użytkownika
colins
Posty: 231
Rejestracja: 25 wrz 2022, 14:38
model samochodu: KIA Niro II HEV Business Line 2023 Mineral Blue
Lokalizacja: Słubice

Re: Jak hamować silnikiem?

Post autor: colins »

Chyba nawet w instrukcji od Niro wczoraj gdzieś widziałem, że przy jeździe w górach na śliskim zalecają manualny wybór biegów.
A może mi się jednak wydawało, bo przyznam, że w połowie tej księgi prawie zasnąłem, bo zamiast pisać tam o konkretach (jakie oleje, filtry czy świece), to pokazują gdzie są drzwi, klamki czy klapka wlewu paliwa. :lol:
Lunar GT
Posty: 1136
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Jak hamować silnikiem?

Post autor: Lunar GT »

colins pisze: 17 sie 2023, 10:25 bo zamiast pisać tam o konkretach (jakie oleje, filtry czy świece), to pokazują gdzie są drzwi, klamki czy klapka wlewu paliwa.
Śledząc forum można czasem odnieść wrażenie że takie informacje też są potrzebne, szkoda tylko że nie wszyscy a wręcz chyba mniejszość zapoznaje się z instrukcją.
nagdob
Posty: 1123
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Jak hamować silnikiem?

Post autor: nagdob »

colins pisze: 17 sie 2023, 10:25 Chyba nawet w instrukcji od Niro wczoraj gdzieś widziałem, że przy jeździe w górach na śliskim zalecają manualny wybór biegów.
A może mi się jednak wydawało, bo przyznam, że w połowie tej księgi prawie zasnąłem, bo zamiast pisać tam o konkretach (jakie oleje, filtry czy świece), to pokazują gdzie są drzwi, klamki czy klapka wlewu paliwa. :lol:
Bo o olejach itd. itp. piszą na końcu księgi. Jeszcze trochę pośpisz ;) :mrgreen:
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Niro”