1.5 T-gdi Szarpanie podczas przyspieszania

forum użytkowników modelu Ceed
astalavista
Posty: 32
Rejestracja: 29 sty 2022, 14:14
model samochodu: Kia Ceed

Re: 1.5 T-gdi Szarpanie podczas przyspieszania

Post autor: astalavista »

Może sie przyda...zauważyłem że ceed na biegu 3,4 przy spokojniej jeżdzie czyli gdy ani nie odpuszczam gazu ani nie dodawaje...przerywa i szarpie,a obrotomierz sobie skacze 1900-1800...pierwsza myśl to może cewki,świeca...rozkręciłem,posprawdzałem,przedmuchałem...niestety to nic nie pomogło...no to telefon do ASO,przedstawienie problemu...Pan troszke był zdziwiony takimi objawami ale umówił mnie na 13.11...ale dzisiaj tak pomyślałem że to może dpf...a że dzisiaj była trasa A1...to przeciagnałem ceeda na 5 biegu (150km/h) tak z 15 km...no i okazało się że problemu z przerywaniem nie ma :o ...ten dpf to nie złe dziadostwo ;)
QRST
Posty: 106
Rejestracja: 04 wrz 2021, 10:53
model samochodu: XCEED 1.5 T-GDI 7DCT +AEB

Re: 1.5 T-gdi Szarpanie podczas przyspieszania

Post autor: QRST »

@astalavista
Wydaje mi się, że w tym przypadku chodzi o wtryski i nagar. Miałem podobne doświadczenie w moim poprzednim dieslu którym zrobiłem dziesiątki tys. km. spokojnej jazdy - po tym gdy dałem mu po garach na niższym biegu, odzyskał wigor.
Nie wiem jaki masz przebieg i na jakim paliwie jeździsz ale polecam wlać jakiś dobry dodatek do czyszczenie układu wtryskowego. Najlepiej w większych proporcjach niż zalecane - nie na cały zbiornik, a np na ¼ i wyjeździć do rezerwy.
Ja jeżdżę tylko i wyłącznie na 95 shell V-power i czasem celowo trzymam go na wyższych obrotach na niższym biegu.
Średnie palanie z 16 tys. 6,1l
Polecam posłuchać Chrisa
https://youtube.com/shorts/iZ0xNWmYw6U? ... nk9JPpBR_X
astalavista
Posty: 32
Rejestracja: 29 sty 2022, 14:14
model samochodu: Kia Ceed

Re: 1.5 T-gdi Szarpanie podczas przyspieszania

Post autor: astalavista »

Przebieg cos 22000... już miałem tak ze pojawiła się informacja o filtrze dpf i to jego obwiniam i tym razem ;) ..niestety taka praca że żona robi codziennie trasy coś w stylu 15+1+2+1+15km...będziemy obserwować 8-)
Jarecky
Posty: 1
Rejestracja: 30 mar 2024, 09:23
model samochodu: Kia xceed 1.6 t-gdi 160

Re: 1.5 T-gdi Szarpanie podczas przyspieszania

Post autor: Jarecky »

Witam wszystkich po raz pierwszy. Posiadam xceeda od 2 lat przebieg aktualnie 34,500 km.(silnik 1.6 t-gdi 160) Podczas przyspieszania przy wciśnięciu pedału gazu do podłogi, szarpanie i dławienie po odpuszczeniu i delikatnym operowaniu gazem wszystko ok, ale jeśli przytrzymałem pedal wciśnięty dłużej, przejście w tryb awaryjny. Konieczne zatrzymanie, zgaszenie silnika i ponowne odpalenie. W serwisie okazało się że uszkodzone są cewki na drugim i trzecim cylindrze. Serwis w Elblągu stwierdził że cewki wymienią w ramach gwarancji tylko sugerują mi od razu wymianę świec. Więc w sumie udało się powyżej 30kk wymienić cewki na gwarancji (a w zasadzie dopiero się uda, bo wymianę mam 08.04.2024)
MateusZ39
Posty: 3
Rejestracja: 02 kwie 2024, 18:33
model samochodu: KIA XCEED RM2022 BL 1.5 TGDI

Re: 1.5 T-gdi Szarpanie podczas przyspieszania

Post autor: MateusZ39 »

Witam. Szarpanie występowało od około 6 msc. Ostatecznie na trasie kontrolka usterki silnika oraz nierówna praca. Wyłączenie i włącznie ponownie samochodu "naprawiło" ten problem ale płynność jazdy nadal była wątpliwa. Po zgłoszeniu usterki w ASO i sprawdzeniu pojazdu stwierdzono (a jakże) usterkę cewki zapłonowej. Wymieniono w ramach akcji serwisowej którą bodajże są już one objęte przez producenta.
Po miesiącu eksploatacji nadal wyczuwam lekkie szarpnięcia i zastanawiam się nad wymianą świec tym bardziej że zbliża mi się kolejny przeglad.

Przebieg 31800km.
Neo
Posty: 12
Rejestracja: 30 wrz 2021, 20:59
model samochodu: Ceed SW 2021 MY 2022

Re: 1.5 T-gdi Szarpanie podczas przyspieszania

Post autor: Neo »

MateusZ39 pisze: 02 kwie 2024, 18:39 Witam. Szarpanie występowało od około 6 msc. Ostatecznie na trasie kontrolka usterki silnika oraz nierówna praca. Wyłączenie i włącznie ponownie samochodu "naprawiło" ten problem ale płynność jazdy nadal była wątpliwa. Po zgłoszeniu usterki w ASO i sprawdzeniu pojazdu stwierdzono (a jakże) usterkę cewki zapłonowej. Wymieniono w ramach akcji serwisowej którą bodajże są już one objęte przez producenta.
Po miesiącu eksploatacji nadal wyczuwam lekkie szarpnięcia i zastanawiam się nad wymianą świec tym bardziej że zbliża mi się kolejny przeglad.

Przebieg 31800km.
MateuszZ39,
Czy podczas wizyty w ASO świeciła Ci się kontrolka Check Engine?
U mnie, przy identycznych objawach, które wystąpiły dwukrotnie (nierówna praca, żółta kontrolka Check, powrót do normy po ponownym uruchomieniu) dwa razy odbiłem się od ASO z niczym. Argumentowali, że bez aktualnie zapalonej kontrolki oni nie widzą żadnego błędu po podpięciu do komputera, wszystko gra i 'jeździć obserwować, jak się powtórzy to nie gasić silnika i jechać prosto do ASO'.
Nie chce mi się nawet tutaj komentować takiego podejścia, natomiast zastanawiam się, jak Ty rozwiązałeś ten temat, byłbym wdzięczny gdybyś podzielił się szczegółami.
MateusZ39
Posty: 3
Rejestracja: 02 kwie 2024, 18:33
model samochodu: KIA XCEED RM2022 BL 1.5 TGDI

Re: 1.5 T-gdi Szarpanie podczas przyspieszania

Post autor: MateusZ39 »

Samochód znów sobie coś szarpie więc trudno powiedzieć że go rozwiązałem ;).
Zasadniczo zalecam zmianę serwisu bo to jakieś kretyństwo. W momencie gdy wywala tobie check engine to zapisują się w rejestrze logi z danymi jakiego typu zdarzenie wystąpiło, także odczyt następuje po podłączeniu do komputera bez konieczności permanentnego świecenia kontrolki....
Problem jest innego typu. Występuje awaria więc tobie wymienią uszkodzoną cewkę. Natomiast dalej jeździsz na pozostałych pochodzących zapewne z tej samej serii. Także historia najprawdopodobniej będzie się powtarzać. Ja mam zamiar przy najbliższym przeglądzie tj w maju zgłosić znów problem z oczekiwaniem diagnostyki aczkolwiek aktualnie nie jest tak źle jak mnie wcześniej zaskoczył pracą niczym trzycylindrowy parowóz i tym samym teraz mogą mnie zbyć jak do tego momentu nie pojawi się check engine. Najprawdopodobniej jak nic nie odkryją to wymienię komplet świec gdyż niby jest to główny winowajca.
Trymi
Posty: 2
Rejestracja: 06 mar 2020, 15:49
model samochodu: 2019 Kia Ceed III SW 1,4 T-GDI 140KM

Re: 1.5 T-gdi Szarpanie podczas przyspieszania

Post autor: Trymi »

Podepnę się pod temat gdyż właśnie odebrałem swojego Ceeda z ASO po wymianie cewki. Co ciekawe silnik 1,4 t-gdi a nie nowszy 1,5 t-gdi. Objawy identyczne z opisywanymi - podczas przyspieszania powyżej 2,5 tys szarpanie i migający check engine. Szarpanie aż do uruchomienia ponownego auta. Wymiana cewki na gwarancji bez dyskusji mimo że auto z 2019 roku i 55k przebiegu. Serwis ASO BDG Tarnów. Kolejne 3 cewki czekają na swoją kolej 😉
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”