Olej do 1.6 T-gdi z gpf

forum użytkowników modelu ProCeed
Lunar GT
Posty: 1136
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Olej do 1.6 T-gdi z gpf

Post autor: Lunar GT »

ProCee_d56 pisze: 20 mar 2024, 13:53 A może taki olej silnikowy do 1.6 T-GDi 204 KM?
Ma być najnowsza wersja API więc SP jest nowsze i lepsze od SN plus.
ProCee_d56
Posty: 525
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Olej do 1.6 T-gdi z gpf

Post autor: ProCee_d56 »

Jak widać po ilości różnorakiego oleju na rynku, według mnie, wybranie ,,najlepszego" oleju silnikowego dla silnika 1.6 T-GDi, nie jest możliwe bez naruszenia warunków gwarancji.
Producent samochodu i silnika czyli Kia/Hyundai stosuje olej 5W30 A5/B5, nic nie pisząc o zawartości popiołów lub przedwczesnych zapłonach przy niskich obrotach.
A przecież trudno, żeby konstruktorzy silnika nie wiedzieli, że układ wydechowy ma GPF (norma 6d), więc zawarte w oleju popioły mogą jemu szkodzić, albo że silnik pracuje na niskich obrotach z LSPI. Tym bardziej, że na silnik jest gwarancja 7 lat lub 150 tyś. km.
Dla mnie w takiej sytuacji poszukiwanie olejowego ,, świętego grala" jest bez sensu. To strata czasu i pieniędzy na wyszukany, jedynie słuszny olej dla silnika 1.6 T-GDi 204 KM.
Ostatnio zmieniony 21 mar 2024, 09:26 przez ProCee_d56, łącznie zmieniany 1 raz.
Dlaczego to coś jest białe, przecież powinno być czarne..., ale lepsze by było szare. :)
Krzychu_nh
Posty: 70
Rejestracja: 12 wrz 2023, 21:23
model samochodu: Xceed

Re: Olej do 1.6 T-gdi z gpf

Post autor: Krzychu_nh »

Czyli bez kombinowania np. Milers 5w30 a5/b5
ProCee_d56
Posty: 525
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Olej do 1.6 T-gdi z gpf

Post autor: ProCee_d56 »

Trudno mi odpowiedzieć na Twoje pytanie, ponieważ jest on zgodny z wymogiem 5W30 A5/B5, a jednocześnie lepszy wydaje się być olej Millers XF PREMIUM LSPI 5w30 spełniający normę API SP, SP – RC, GM dexos 1 gen 2, ILSAC GF-6A.
Jednak dla własnego spokoju czyli utrzymania gwarancji na silnik, lepiej jest stosować taki olej, jaki zaleca producent. Bo w razie jakichś problemów z silnikiem na gwarancji, ASO może szukać ,,dziury w całym", żeby odmawiać naprawy silnika.
A w takiej sytuacji lepiej jest w serwisie wymieniać olej na zalecany w gwarancji, używając przy wymianie środka do płukania silnika (dostępny w ASO).
Nawet co 7,5 tyś. km wymieniać olej i płukać, co będzie jedynie z korzyścią dla silnika, chociaż z mniejszą korzyścią dla ponoszonych kosztów eksploatacji.
Dlaczego to coś jest białe, przecież powinno być czarne..., ale lepsze by było szare. :)
Marek3003
Posty: 608
Rejestracja: 06 paź 2020, 10:52
model samochodu: ProCeed GT 1.6 T-GDI 6MT 2020
Lokalizacja: POMORSKIE

Re: Olej do 1.6 T-gdi z gpf

Post autor: Marek3003 »

Czy jeżeli pierwszą wymianę zrobiłem po 2 tys a potem wymieniałem co 5-6 tys to mam za każdym razem płukać silnik płukankami ? Mam 37 tys. A jaki olej wlewa ASO ? Tak wiem opakowanie teraz Kia ale Kia nie ma rafinerii więc jaki to jest zapakowany olej, jakiego producenta ? Przecież Aso zna się najlepiej i wie co wlewać
Nie proponowali mi w Aso płukanki przed wymianą oleju. Mam kupić swoją i im dać ?
Żałosny, rozpaczający i niedouczony krytykant Proceeda :lol:
ProCee_d56
Posty: 525
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Olej do 1.6 T-gdi z gpf

Post autor: ProCee_d56 »

Mają w ASO środki do płukania. Można im dać swoją, jakąś firmową. Jest tego na rynku dużo.
To, żeby płukać silnik przed wymianą oleju, zalecają mechanicy znający obecne silniki z wtryskiem bezpośrednim, nagarem w nich i zjawiskiem LSPI.
Radzą żeby płukać silnik przed każdą wymianą oleju.
To w sumie prosta rzecz, wlać do gorącego silnika i zostawić na biegu jałowym 5 - 10 minut, a potem spuścić olej, wymienić filtr i wlać nowy olej.
Kto sprzedaje olej silnikowy do Kia, to tego nie wiem. Pewnie mechanicy też nie wiedzą. To strategia firmy.
Dlaczego to coś jest białe, przecież powinno być czarne..., ale lepsze by było szare. :)
Marek3003
Posty: 608
Rejestracja: 06 paź 2020, 10:52
model samochodu: ProCeed GT 1.6 T-GDI 6MT 2020
Lokalizacja: POMORSKIE

Re: Olej do 1.6 T-gdi z gpf

Post autor: Marek3003 »

Na pewno wszyscy macie racje ale ja nie jestem nadal przekonany. Przecież w Kii zostaje jakieś 300-400 ml oleju po spuszczeniu. Po płukance resztka zostanie z płukanką. Jak nawet ta śladowa ilość płukanki wpłynie na te tylko 4 litry nowego oleju pracującego w tak ekstremalnych warunkach? Czy zmieni jego parametry? Ktoś wie?
Nie widzę potrzeby płukać nowego samochodu. Co innego gdybym przez 37 tys raz przy 30 wymienił olej ale jeśli ja wymieniłem przez ten czas 8 razy to co mam płukać? Do tego jakbym już chciał to trzeba byłoby po płukance zalać z filtrem świeży olej, niech pochodzi na wolnych obrotach spuścić wymienić ponownie filtr i dopiero zalać właściwy olej. Czy to nie są tylko chwyty marketingowe?
Kiedyś zalałem BMW jakiś ceramizerem miało być tak super, po ceramizerze przecież silnik pracował nawet bez oleju.
Jakiś czas po tym ściągałem pokrywę zaworów. Cała pokrywa , filtr odmy jak i odma i przewody były zawalone tym gównem. Przepraszam ja nic nie dodaje do oleju ale każdemu wolno lać co mu się podoba
Żałosny, rozpaczający i niedouczony krytykant Proceeda :lol:
ProCee_d56
Posty: 525
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Olej do 1.6 T-gdi z gpf

Post autor: ProCee_d56 »

No właśnie do nowego samochodu powinno się używać środka płuczącego. Do starego właściwie już nie ma po co. Efekt będzie mizerny lub wcale.
To do nowego samochodu najlepiej dodawać środek czyszczący wtryskiwacze i układ paliwowy. Do starego samochodu już nie ma po co. Efekt będzie mizerny lub wcale.
Środki czyszczące silnik i układ paliwowy pomogą w starym samochodzie tak, jak umarłemu kadzidło.
Ja jestem zwolennikiem np. Motor Life albo Militek.
Problem w tylko, że ludzie oczekują cudów wlewając do ,,trupa" jakiś środek i czekają na przywrócenie silnika lub innego systemu do stanu nowości lub pełnej sprawności. A od tego jest remont lub wymiana na nowe.
Kto nie korzystał, ten nie wie lub oczekuje cudów.
I jak zawsze, każdy ma wybór.
Dlaczego to coś jest białe, przecież powinno być czarne..., ale lepsze by było szare. :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia ProCeed”