Czy nowa Niro posiada ocynk

forum użytkowników Kia Niro
Calee
Posty: 89
Rejestracja: 16 kwie 2020, 19:48
model samochodu: Niro HEV FL

Re: Czy nowa Niro posiada ocynk

Post autor: Calee »

Może masz nowe niro, a tam już aluminiową klapą się tak nie chwalą, więc może mieć klapę tylną ze stali..
Nowe niro jest odchudzone w inny sposób (lżejsza skrzynia biegów, brak rolety itp) więc nie było potrzeby odchudzania tylnej klapy i zaoszczędzili na aluminiowej klapie. W starym niro (Niro I i Niro FL) pokrywa silnika i klapa bagażnika są aluminiowe.

A co do ocynku to obecnie się już go nie stosuje, gdyż są tańsze/nowsze metody zabezpieczeń żeby uchronić pojazd przed korozją, oczywiście nie tak skuteczne jak ocynk, ale pojazd spokojnie wytrzyma 10 lat bez korozji (bo to jest max na ile projektuje się współczesne samochody). Oczywiście każdą głęboką rysę (odprysk lakieru) trzeba od razu zabezpieczać.

A tu link do oficjalnej informacji na ten temat (informacja jest na stronie 21)
https://www.kia.com/content/dam/kwcms/k ... log-PL.pdf
cytat:
Aluminiowe elementy nadwozia (maska silnika i pokrywa
bagażnika). Najistotniejsze elementy konstrukcyjne nadwozia
wykonano ze stali o wyjątkowo wysokiej wytrzymałości, natomiast
maskę silnika i pokrywę bagażnika wykonano z aluminium.
Dzięki temu masę pojazdu zmniejszono o 11 kg.


Oczywiście to jest katalog do starej niro, w nowej już się o tym nie chwalą.
fjerzy
Posty: 10
Rejestracja: 21 sty 2024, 20:44
model samochodu: Kia Niro HEV wersja L

Re: Czy nowa Niro posiada ocynk

Post autor: fjerzy »

2024-04-23_125836.jpg
2024-04-23_125836.jpg (57.8 KiB) Przejrzano 279 razy
Spotkałem dzisiaj na mieście. Niro, wersja biznes.Wygląda, jak by lakier na rdzy, a nie rdza tam, gdzie brak lakieru. O warstwach ochronnych można zapomnieć.
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2024, 19:56 przez fjerzy, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
colins
Posty: 231
Rejestracja: 25 wrz 2022, 14:38
model samochodu: KIA Niro II HEV Business Line 2023 Mineral Blue
Lokalizacja: Słubice

Re: Czy nowa Niro posiada ocynk

Post autor: colins »

Przecież to jest uszkodzenie mechaniczne, bo widać, że klapa wygięta. W miejscu uderzenia lakier odprysnął, goła blacha na wierzchu i korozja po niedługim czasie gotowa. Standard w każdym blaszanym samochodzie, niezależnie od marki, jeśli od razu się nie zabezpieczy. :mrgreen:
fjerzy
Posty: 10
Rejestracja: 21 sty 2024, 20:44
model samochodu: Kia Niro HEV wersja L

Re: Czy nowa Niro posiada ocynk

Post autor: fjerzy »

Czy ktoś wątpi, że to jest uszkodzenie mechaniczne? Czy widać tam jakieś warstwy ochronne blachy poza lakierem? Czy lakier na gołą blachę to dobry pomysł?
Awatar użytkownika
colins
Posty: 231
Rejestracja: 25 wrz 2022, 14:38
model samochodu: KIA Niro II HEV Business Line 2023 Mineral Blue
Lokalizacja: Słubice

Re: Czy nowa Niro posiada ocynk

Post autor: colins »

Z całym szacunkiem, ale chyba masz mylne pojęcie na temat zabezpieczeń antykorozyjnych.
Bo choćby na tej klapie był najlepszej jakości ocynk czy jakiekolwiek inne zabezpieczenie antykorozyjne pod warstwą lakieru (bo poza ocynkiem stosuje się również inne metody), to po uszkodzeniu do gołej blachy nie ma haka, ale po niedługim czasie korozja wylezie.
fjerzy
Posty: 10
Rejestracja: 21 sty 2024, 20:44
model samochodu: Kia Niro HEV wersja L

Re: Czy nowa Niro posiada ocynk

Post autor: fjerzy »

1. Kurcze, to nie jest uszkodzenie do gołej blachy, tylko odpryśnięty lakier, który się tej blachy nie trzyma - jest od niej odwarstwiony. Podobnie jak skorupka jajka gotowanego na twardo.

2. Teza o powłoce antykorozyjnej, niezespolonej z blachą na trwałe też wygląda mi kiepsko. Faktycznie nie znam się na tym, ale kilka razy malowałem metal powłoką antykorozyjną. Cienko i równo położona, nigdy nie odpryskiwała i się nie łuszczyła. Dokładnie tak, jak na przykład grunt malarski na tynku. Można ją było zarysować gwoździem, ale nie oderwać paznokciem w miejscu zarysowania. A zobacz jak to wygląda na zdjęciu.

Pokazuję Ci fakty, a Ty piszesz ogólniki o "innych zabezpieczeniach antykorozyjnych". Może masz rację, ale tego nie wykazałeś, chcesz by Ci wierzyć na słowo tylko dlatego, że je napisałaś. A niby dlaczego?
zbiban
Posty: 22
Rejestracja: 21 lut 2022, 09:55
model samochodu: Kia Niro HEV Business Line MY 2022' Deep Cerulean Blue

Re: Czy nowa Niro posiada ocynk

Post autor: zbiban »

fjerzy pisze: 23 kwie 2024, 13:03 2024-04-23_125836.jpg

Spotkałem dzisiaj na mieście. Niro, wersja biznes.Wygląda, jak by lakier na rdzy, a nie rdza tam, gdzie brak lakieru. O warstwach ochronnych można zapomnieć.
Dziwne, wczoraj sprawdziłem magnesem klapę bagażnika w swoim Niro i jest aluminiowa, skąd ta rdza na zdjęciu?
Czyżby były jakieś wersje Niro w których klapa bagażnika jest stalowa?
Awatar użytkownika
colins
Posty: 231
Rejestracja: 25 wrz 2022, 14:38
model samochodu: KIA Niro II HEV Business Line 2023 Mineral Blue
Lokalizacja: Słubice

Re: Czy nowa Niro posiada ocynk

Post autor: colins »

fjerzy pisze: 24 kwie 2024, 07:38 1. Kurcze, to nie jest uszkodzenie do gołej blachy, tylko odpryśnięty lakier, który się tej blachy nie trzyma - jest od niej odwarstwiony. Podobnie jak skorupka jajka gotowanego na twardo.

2. Teza o powłoce antykorozyjnej, niezespolonej z blachą na trwałe też wygląda mi kiepsko. Faktycznie nie znam się na tym, ale kilka razy malowałem metal powłoką antykorozyjną. Cienko i równo położona, nigdy nie odpryskiwała i się nie łuszczyła. Dokładnie tak, jak na przykład grunt malarski na tynku. Można ją było zarysować gwoździem, ale nie oderwać paznokciem w miejscu zarysowania. A zobacz jak to wygląda na zdjęciu.

Pokazuję Ci fakty, a Ty piszesz ogólniki o "innych zabezpieczeniach antykorozyjnych". Może masz rację, ale tego nie wykazałeś, chcesz by Ci wierzyć na słowo tylko dlatego, że je napisałaś. A niby dlaczego?
Bez przesady, bo absolutnie nie musisz mi wierzyć. Tym bardziej, że mogę się mylić, bo opieram się jedynie na tym co widzę na dołączonym zdjęciu. Jednak sam widzisz, że ta klapa była puknięta, bo jest wgniecenie. Moim zdaniem w miejscu, gdzie wylazła korozja puknięcie było tak mocne, że "zerwało" lakier aż do gołej blachy, a właściciel nie zabezpieczył tego w porę, no i rdza wylazła. Zdarza się przecież w takich przypadkach, że lakier "odskoczy" od blachy jak wspomniana przez Ciebie skorupka jajka. Ale jeszcze raz zaznaczam, że mogę się mylić, bo przecież nie widziałem tego na żywo. Bez urazy w każdym razie. :)
fjerzy
Posty: 10
Rejestracja: 21 sty 2024, 20:44
model samochodu: Kia Niro HEV wersja L

Re: Czy nowa Niro posiada ocynk

Post autor: fjerzy »

U mnie, naklejka magnetyczna trzyma się klapy bagażnika. podobnie drzwi i dach. Maska silnika nie magnesuje, słupek za tylnymi drzwiami również i niektóre elementy przodu.
zbiban
Posty: 22
Rejestracja: 21 lut 2022, 09:55
model samochodu: Kia Niro HEV Business Line MY 2022' Deep Cerulean Blue

Re: Czy nowa Niro posiada ocynk

Post autor: zbiban »

fjerzy pisze: wczoraj, 13:14 U mnie, naklejka magnetyczna trzyma się klapy bagażnika. podobnie drzwi i dach. Maska silnika nie magnesuje, słupek za tylnymi drzwiami również i niektóre elementy przodu.
Niro I czy Niro II, który rok produkcji?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Niro”