Spaliny w kabinie

forum użytkowników modelu Optima
saperzabrze
Posty: 2
Rejestracja: 19 lut 2024, 23:05
model samochodu: Kia Optima 1.7 CRDi

Spaliny w kabinie

Post autor: saperzabrze »

Od jakiegoś czasu miewam problemy z Kia Optima 1.7 CRDi.
Po zakupie auta wszystko ok aż do zimy gdzie są same problemy.
W zimie miałem problemu z odpalaniem, wymieniony akumulator i świece żarowe, czyszczony przepustnica.
Później Auto przy minusowych temperaturach szarpało po odpaleniu na zimnym silniku przy biegu jałowym a później na rozgrzanym
już ok.

Ale problem jaki mam teraz to nagle czuć spaliny w kabinie z nawiewu, z czasem coraz słabiej ale nadal je wyczuwam, nie wiem skąd problem??
Przybywa oleju, ale niby mechanik mówił że w autach z DPF to norma, bo cząstki sadzy i ropa podczas wypalania mieszają się z Olejem.
Tak to auto jeździ bezproblemowo, ale dziś też zauważyłem wyciek oleju z przodu silnika, w okolicy pompy wody.
Mam wrażenie jak by silnik się sypał.
hepos
Posty: 189
Rejestracja: 30 maja 2023, 06:54
model samochodu: Optima 1.7 VGT SW 2017

Re: Spaliny w kabinie

Post autor: hepos »

Kolego. Oleju przybywa, bo przerywasz nieświadomie wypalanie DPF. Wypalanie w zimie jest rzadziej ale latem może następować nawet co 100 km.
Ja odkąd zwracam na to uwagę, nie zauważyłem wzrostu poziomu oleju. Jest na forum temat o DPF oraz o tym jak za pomocą aplikacji Torque sprawdzać kiedy się wypala (temperatura wydechu rośnie do około 600 stopni). Jak Ci przybywa, to wymieniaj go częściej, bo rozrzedzony ropą olej nie smaruje silnika.

Co do smrodu w kabinie, ja wyeliminowałem problem. U mnie była to uszczelka pod kolektorem wydechowym. Mogą być też podkładki pod wtryskiwaczami. Mechanik z lampą znajdzie nieszczelność. To jest przed filtrem więc widać skąd leci dymek. Doraźnie, dopóki się nie rozgrzeje (i metalowa uszczelka nie zwiększy swojej objętości) włączaj obieg zamknięty. Problem jest widoczny zima, bo niskie temperatury powodują kurczenie się metalu. Jak uszczelki się kończą, to niska temperatura robi nieszczelność, do momentu aż znów się neo nagrzeją od silnika.

Silnik szybko się nie posypie, mój ma 255 tys km i wszystko z nim w porządku:)
saperzabrze
Posty: 2
Rejestracja: 19 lut 2024, 23:05
model samochodu: Kia Optima 1.7 CRDi

Re: Spaliny w kabinie

Post autor: saperzabrze »

Dziękuję za tak rzetelną odpowiedź , bardzo mi pomogłeś 😉
tomsen1
Posty: 50
Rejestracja: 04 wrz 2023, 13:36
model samochodu: Optima GT 2017

Re: Spaliny w kabinie

Post autor: tomsen1 »

Potwierdzam uszczelkę kolektora. U mnie to się zadziało w ceedzie 1,6, jak kolektor się rozgrzał, to się doszczelniał plus sonda trochę głupiała. Pasuje do objawów.
boosterek13
Posty: 7
Rejestracja: 15 mar 2022, 12:58
model samochodu: Kia Optima jf 2017

Re: Spaliny w kabinie

Post autor: boosterek13 »

Cześć, U mnie była podobna sytuacja jeżeli chodzi o zapach spalin w aucie - kupiłem uszczelkę kolektora wydechowego i przy wymianie zauważyłem że rura idąca od kolektora do EGR jest pęknięta między żeberkami - udało się zaspawać i teraz wszystko ok :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”