Jaki silnik wybrać do Optimy 2015-2019

forum użytkowników modelu Optima
Piotercthlu
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2024, 14:40
model samochodu: KIA Ceed 2021 1.5 117,5 kw

Jaki silnik wybrać do Optimy 2015-2019

Post autor: Piotercthlu »

Hej,

Pierwszy post to dzień dobry i takie tam. Prywatnie jeżdżę Toyotą, ale od jakiegoś czasu mam słuzbowego Ceeda 2021 i uwierzyłem w te KIE, fajne auto.

Chcę kupić prytwanie Optime, najlepiej sedan. Niestety w Avensisie trafilem na felerny silnik, tj. model w którym może wystąpić awaria spowodowana wadą fabryczną, koszt naprawy blisko kosztu auta (to stare autko 2005). Wkurzające bo samochód jest zupełnie sprawny i bardzo dofinansowany, skóra ogrzewane elektryczne fotele cuda wianki, ale co z tego jak nie wiem kiedy silnik strzeli.. taka trochę bomba. Mimo tego, że absolutnie wszystko jest na dzień dzisiejszy sprawne.

Nie chcę wpakować się w podobny problem, więc proszę o pomoc na co uważać. Chciałbym wziac możliwie mocny silnik, na Otomoto jest mnóstwo ogłoszeń z silnikiem 1.6 180km - dlatego, że to jakiś wadliwy model?

Pomóżcie proszę, czego szukać. Wolał bym manual, ale wezmę automat jak będzie trzeba.

Ceeda mam 1,5 turbo 160km, chciałbym co najmniej tak samo mocną optime, lub mocniejszą. Więc ten 180km wydaje się fajna opcją, ale jest ich od skur...ten tego na otomoto, i nie wiem, co o tym myśleć.

Z góry dzięki.
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Jaki silnik wybrać do Optimy 2015-2019

Post autor: Piotrek »

Generalni benzynowe optimy benzynowe występowały w 3 wersjach:
1. 2.0 163hp - wersja wolnossąca z pancernym silnikiem lubiącym LPG i w miarę oszczędnym. Cudów jeśli chodzi o przyspieszenie nie ma, ale jakość wykonania silnika i samochodu samego w sobie jest lepiej niż przyzwoita. Wersja L była strzałem w 10 jeżeli chodzi o stosunek cena-jakość (przynajmniej dla mnie). Ta wersja była dostępna w optimie JF do 2018/2019 roku.
2. 2.0 GT - 245hp - wersja najmocniejsza, również pozbawiona wad. Najbardziej doposażona (skóra, ledy, itd, itp), również nie ma się czego doczepić.
3. 1.6 180hp - wersja wprowadzona do optimy po lifcie. Silnik, uturbiony, dość żwawy, miał kilka drobnych problemów (kilka sztuk na forum miało problem z wtryskiwaczami, które ASO rozwiązało) ale bez żadnych fakapów typu tłok wyskakujący bokiem. Jakość wykonania jak wyżej, nowy front i wzory felg.

Ogólnie najczęstszym problemem optimy ze światłami led była dziura między światłami mijania a światłami drogowymi. Użytkownicy dość długo z tym walczyli. Koniec końców problem został rozwiązany i ASO nauczyły się jak to szybko poprawić.

Optima w wersji Pb, niezależnie jaką wybierzesz to dobry samochód, z olbrzymią ilością miejsca w środku i wyposażeniem za które w passacie albo mondeo trzeba by dopłacić przynajmniej 30tys zł (w momencie zakupu nowego samochodu).
Polecam umówić się gdzieś w pobliżu twojego miejsca zamieszkania na jazdę próbną i przekonać się samemu z czym się ten samochód je.

P.S. Jedyny mankament optimy to fakt że jest dość głośna w okolicach 140km/h - dlatego warto jechać wolniej lub szybciej i to nie żart, gdyż przy 180km/h w środku jest ciszej 8-)
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
R@kson79
Posty: 13
Rejestracja: 06 sty 2024, 09:25
model samochodu: Kia Optima GT Line 1.6 benz. 2019 rok

Re: Jaki silnik wybrać do Optimy 2015-2019

Post autor: R@kson79 »

Cześć, Dołączę się do wątku i sorki za off-top, ale mam pytanie co do dziury w ledach. Chodzi o czarną strefę jakby mniej oświetloną pomiędzy światłami mijania a drogowymi?? Dzięki z góry. ;)
granite
Posty: 128
Rejestracja: 15 lut 2019, 19:24
model samochodu: optima św 2019, 1.6 GDI gt-line, "full"

Re: Jaki silnik wybrać do Optimy 2015-2019

Post autor: granite »

Cześć,
Mam 1.6 180 km i złego słowa nie powiem. Sam silnik jest bez zarzutu. Ale mój przebieg to tylko 60tys. Może ktoś z większym nalotem się też wypowie?

„Czarna dziura” to dokładnie pasek gorzej oświetlonej przestrzeni pomiędzy światłami mijania a drogowymi gdy drogowe są włączone. Serwis to ogarnął i czarny pasek zniknął.

Pozdrawiam !
Optima SW (MY19) 1.6 GDI GT- Line, tzw. FULL
prosignia
Posty: 4
Rejestracja: 14 lut 2024, 09:32
model samochodu: Renault Fluence

Re: Jaki silnik wybrać do Optimy 2015-2019

Post autor: prosignia »

Poszukując Optimy brałem pod uwagę głównie silnik 2.0 DOHC, z przeznaczeniem do LPG.
Rozważam też 1,6 turbo ale jakoś obawiam się kosztów paliwa ( do tej pory latam na renault Fluence 1,6 + LPG)
Proszę napiszcie więcej o tym silniku, 1.6 Turbo.
Dziekuję.
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Jaki silnik wybrać do Optimy 2015-2019

Post autor: Piotrek »

Ja mogę napisać więcej o 2.0 DOHC z LPG - po 136k km zero problemów. Moc na LPG to 158hp, więc ubytek w stosunku to nominału deklarowanego przez producenta niewielki. Jedyny dodatkowy koszt związany z LPG (poza przeglądami) to konieczność częstej wymiany świec zapłonowych - średnio co 25k km.
Co do silnika 1.6 nie spotkałem się z instalacją dedykowaną do tego silnika.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
Piotercthlu
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2024, 14:40
model samochodu: KIA Ceed 2021 1.5 117,5 kw

Re: Jaki silnik wybrać do Optimy 2015-2019

Post autor: Piotercthlu »

Cześć,

Dziękuję wszystkim za info - czytam ale nie odpisuje bo nie mam czasu a jak mam czas to nie mam siły :p ale ogromne dzięki.
Również jestem ciekaw opini o 1,6 turbo innych użytkowników (tzn. po większym przebiegu np. powyżej 100k), a powiedzcie mi proszę czy ten 160km 2.0 jest serio taki ospały jak to niektórzy twierdzą?
Ogólnie nie przepadam za turbem. Jaka jest żywotność takiej turbiny myślicie? Auto z przebiegiem 80k jest przed wymianą turbiny?

Anyway. Raz jeszcze dzięki, każda informacja jest cenna :)
kenrad
Posty: 125
Rejestracja: 27 mar 2022, 21:29
model samochodu: Kia Optima JF kombi 2.0 CVVL

Re: Jaki silnik wybrać do Optimy 2015-2019

Post autor: kenrad »

@Piotrek apropo świec zapłonowych w G4ND 163 KM dla Optimy z LPG to co sprawdza się najlepiejTwoim zdaniem ( marka/typ ) ?

@Piotercthlu - zrób jazdę próbną i oceń czy to Tobie odpowiada ( auto z G4ND 163 KM ) , do 100 km/h ma chyba poniżej 10 s
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Jaki silnik wybrać do Optimy 2015-2019

Post autor: Piotrek »

@kenrad - ja do LPG używam świec Brisk Racing Silver QR14LS i sprawują się u mnie super. To jest świeca która utrzymuje swoją sprawność do samego końca. Bardzo łatwo jest też wyczuć moment kiedy świece należy zmienić - pod obciążeniem samochód dostaje wtedy czkawki w okolicach 2500-3000rpm i od razu wiadomo że czas wymiany nadszedł.

@Piotercthlu - 2.0 163km nie jest ospały, można powiedzieć że jest dość żwawy jak na wolnossący silnik o takiej mocy, który musi uciągnąć ponad 1500kg. Ten silnik lubi manualną skrzynię biegów bo spięty z automatem robi się mulisty (automat w optimie potrzebuje trochę więcej mocy i niuta żeby działać zadowalająco).
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
Piotercthlu
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2024, 14:40
model samochodu: KIA Ceed 2021 1.5 117,5 kw

Re: Jaki silnik wybrać do Optimy 2015-2019

Post autor: Piotercthlu »

Hej,

Dzięki za wszystkie informacje. Jeszcze jedno być może głupie pytanie.

Na różnych rzeczach się trochę znam, ale nie na rynku wtórnym samochodów. Ceny optimy w granicach 2019 2020 bo tak bym optymalnie chciał tafić, zaczynają się od 95k nie licząc jakiś tam dwóch ponad setke. Ja celowałem w coś max 75k. No i teraz pytanie, uważacie że te za 70-75k po prostu mają jakąś wadę, lub co kolwiek w ten deseń co nie do końca by mnie cieszylo, czy ludzie po prostu chcą szybciej sprzedać? Dodam, że wersje wyposażenia silnik itp. potrafią być podobne tak samo jak przebieg a w cenie rozstrzał 15 20k.

Jeszcze przyszło mi do głowy, że może części ludzi nie podoba się dosyć mały i śmiesznie osadzony ekran centralny, i może dlatego spadek wartości? idk. W zasadzie spadek nie jest większy niż w innych autach tbh. Niepokoi mnie tylko ten rozstrzał cen ofert i to, że nie rozumiem skąd się bierze.

Wiem, że pytanie jest głupie, bo nikt tego qrwa nie wie. Ale jestem ciekaw co uważają osoby trochę mądrzejsze w tym temacie ode mnie.

Co do silnika, w tym roku przejadę się 2.0 163 czy ile to tam było, i tym 1.6 180km. Mam ceeda 1.6 160km tam jest coś 8,4 do 100kmh, nie chciałbym wolniejszego auta. Nie musi być szybsze ale niech będzie podobnie żwawe. Np. mazda 3 2.0 197km mojego brata przed ceedem nie ucieknie, idą równo cały czas, więc widocznie to turbo i dodatkowy niut robią różnice.

Amen i wesołego jajka, dzięki za pomoc i cieprliwość, wiem że moje pytania są mało konkretne, na innych forach dostał bym po głowie :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”