spowalniający tempomat

Rozpocznij przygodę z forum Kia Motors Klub! Przywitaj się i dyskutuj o motoryzacji.
aro_40
Posty: 12
Rejestracja: 04 lis 2023, 20:13
model samochodu: Kia Optima 1,6 CRDI SCR M

spowalniający tempomat

Post autor: aro_40 »

Stałem się właścicielem 4-letniej Optimy z przebiegiem 100 kkm. Zacząłem sprawdzać tempomat po trasie i lekko jestem zdziwiony jego działalnością. Jeśli ustawiam prędkość to wpierw zwalnia jakieś 10 km/h a następnie powoli dochodzi do ustawionej prędkości. Podobnie tak się dzieje, kiedy chcę powrócić do ustawionej prędkości. Co może byc nie tak?
koral
Posty: 5
Rejestracja: 25 paź 2023, 15:11

Re: spowalniający tempomat

Post autor: koral »

Witam, być może czujnik prędkości jest coś uszkodzony i dlatego jest ten moment na początku, że wariuje. A później już jest całkowicie w porządku czy zdarza się, że zwolni po jakims czasie od włączenia?
aro_40
Posty: 12
Rejestracja: 04 lis 2023, 20:13
model samochodu: Kia Optima 1,6 CRDI SCR M

Re: spowalniający tempomat

Post autor: aro_40 »

koral pisze: 09 lis 2023, 22:50 Witam, być może czujnik prędkości jest coś uszkodzony i dlatego jest ten moment na początku, że wariuje. A później już jest całkowicie w porządku czy zdarza się, że zwolni po jakims czasie od włączenia?
Chyba niemożliwe. Na necie znalzałem coś takiego:
Czujnik prędkości w samochodzie KIA OPTIMA I

W samochodzie KIA OPTIMA I bieżąca prędkość pojazdu obliczana jest na podstawie wskazań czujnika prędkości. Zlicza on obroty wału napędowego, na ich podstawie obliczając liczbę obrotów kół jezdnych. Informacje te czujnik przekazuje do sterownika, który przelicza je na prędkość, podawaną na prędkościomierzu w kilometrach lub milach na godzinę.
Objawy awarii czujnika prędkości w samochodzie KIA OPTIMA I

Czujnik prędkości jest urządzeniem elektronicznym, którego niepoprawna praca powoduje błędne wskazania prędkościomierza pojazdu. Najczęściej spotykane objawy usterki w przypadku samochodu KIA OPTIMA I, związane są ze wskazywaniem zbyt niskiej, w stosunku do rzeczywistej, prędkości jazdy lub całkowitym brakiem wskazań prędkościomierza. Zdarza się także, że wskazówka prędkościomierza przesuwa się ruchem skokowym zamiast liniowego podczas przyspieszania.
U mnie prędkość wskazuje normalnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum ogólne”