Piszczące hamulce po wymianie

forum użytkowników modelu Optima
grzesiu_j
Posty: 56
Rejestracja: 28 lip 2021, 07:39
model samochodu: Kia Optima 1,7 DCT

Piszczące hamulce po wymianie

Post autor: grzesiu_j »

Witam
Taki mnie napotkał problem: wymieniłem tarcze i klocki z przodu na nowe (marki nie znam, raczej średnia półka cenowa (ok 1300 za kpl)). Hamulce juz raczej dotarłem bo przejechałem coś koło 2000 km. Przy hamowaniu delikatnym (lub na początku hamowania mocniejszego) prawie zawsze słychać nieprzyjemny i dość głośny pisk. Co ciekawe - czasem w trakcie wolniejszej jazdy bez hamowania też sobie popiskują delikatnie.

Miał ktoś podobnie? Jakieś rady?
artic82
Posty: 94
Rejestracja: 06 lip 2022, 10:38
model samochodu: Optima GT Line 1.7 CRDI

Re: Piszczące hamulce po wymianie

Post autor: artic82 »

Kupiłeś komplet czy tarcze jeden producent a klocki inny? Raz tak mialem, że nie lubiły się jedne z drugimi i też piszczało. Druga sprawa to czy zacisk łapie równo? Prowadnice czyszczone, smarowane? Blaszki wymienione na nowe?
MarcinIKS
Posty: 230
Rejestracja: 11 sty 2020, 13:16
model samochodu: Kia Optima SW 1,6 T-GDI GT Line+TECH+SRF '18 Gravity Blue

Re: Piszczące hamulce po wymianie

Post autor: MarcinIKS »

Piszczeć może z wielu powodów. Mogą być źle ułożone klocki/tarcze, słabej jakości klocki, lakierowane tarcze, z których farba odłożyła się na klockach, brak podkładek antywibracyjnych itp.. 1300zł za komplet na jedną oś to całkiem sporo - ja teraz zmieniałem na zestaw Brembo z klockami Xtra, czyli z wyższej półki i wyszło mi ok. 800zł za komplet tarcze+klocki.
Mi piszczały poprzednie klocki Textara po tym, jak założyłem je z blaszkami przełożonymi z oryginalnych klocków (na klockach oryginalnych były takie blachy od strony tłoczka). Po ich zdjęciu jak ręką odjął. teraz za to założyłem te podkładki i jest cisza.
Może też piszczeć, jeśli nie został cały układ dobrze przeczyszczony/przesmarowany - np. stoją prowadnice albo klocki blokują się na blaszkach prowadzących. Zwłaszcza, że piszesz, że popiskują też bez hamowania. Generalnie do przejrzenia, poprawienia, może przeszlifowanie powierzchni styku klocków. Są też specjalne masy wyciszające piski, którymi smaruje się na klockach powierzchnie przylegające do zacisku.
grzesiu_j
Posty: 56
Rejestracja: 28 lip 2021, 07:39
model samochodu: Kia Optima 1,7 DCT

Re: Piszczące hamulce po wymianie

Post autor: grzesiu_j »

Dziękuję za odpowiedzi i porady.
Generalnie stanęło na tym, że pojechałem do serwisu który mi je zakładał, mają założyć nowe z innej firmy a stare reklamować (generalnie okazuje się, że tarcze po miesiącu użytkowania nie były wytarte równomiernie, ale posiadały wiele nierówności, tak jakby klocki były z niejednolitej mieszanki).

No i jest tak: mechanik zdemontował piszczące komplety i stwierdził, że w strukturze klocka były jakby zatopione jakieś elementy które najprawdopodobniej powodowały rysy na tarczy i piszczenie. Stary komplet to bosch, nowy TRW. Zobaczymy jak się spiszą...
romanhoks
Posty: 314
Rejestracja: 04 cze 2021, 20:01
model samochodu: Sportage 2.0 CRDI 4x4

Re: Piszczące hamulce po wymianie

Post autor: romanhoks »

Zawsze powinno sie zakladac tarcze i klocki z tej samej firmy. Wiem cos o tym.
Przepraszam za pisownie.Posiadam klawiature norweska.
lukaszz
Posty: 191
Rejestracja: 01 lut 2019, 21:21

Re: Piszczące hamulce po wymianie

Post autor: lukaszz »

MarcinIKS pisze: 11 maja 2023, 09:16 Piszczeć może z wielu powodów. Mogą być źle ułożone klocki/tarcze, słabej jakości klocki, lakierowane tarcze, z których farba odłożyła się na klockach, brak podkładek antywibracyjnych itp.. 1300zł za komplet na jedną oś to całkiem sporo - ja teraz zmieniałem na zestaw Brembo z klockami Xtra, czyli z wyższej półki i wyszło mi ok. 800zł za komplet tarcze+klocki.
Mi piszczały poprzednie klocki Textara po tym, jak założyłem je z blaszkami przełożonymi z oryginalnych klocków (na klockach oryginalnych były takie blachy od strony tłoczka). Po ich zdjęciu jak ręką odjął. teraz za to założyłem te podkładki i jest cisza.
Może też piszczeć, jeśli nie został cały układ dobrze przeczyszczony/przesmarowany - np. stoją prowadnice albo klocki blokują się na blaszkach prowadzących. Zwłaszcza, że piszesz, że popiskują też bez hamowania. Generalnie do przejrzenia, poprawienia, może przeszlifowanie powierzchni styku klocków. Są też specjalne masy wyciszające piski, którymi smaruje się na klockach powierzchnie przylegające do zacisku.
Mam aktualnie klocki Textara właśnie z oryginalnymi blaszkami (te dołączone do nowych klocków były troszkę inne więc zostawiłem oryginalne) i nic nie piszczy. Blaszki były pryskane właśnie takim sprayem przeciw piszczeniu - może to przyczyna czemu mi nic nie piszczy :)
Kia Optima 1.6 T-GDI GT Line +TECH
ProCee_d56
Posty: 505
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Piszczące hamulce po wymianie

Post autor: ProCee_d56 »

Najczęstszą przyczyną ,,pisków" może być niedopasowanie klocków do tarcz hamulcowych.
Dlatego też nie polecam samodzielnego kompletowania tarcz z klockami, tylko zdaję się na wskazania producenta tarcz hamulcowych dotyczące klocków do nich.
Oprócz uciążliwości dźwiękowej dochodzi też bezpieczeństwo, czyli długość drogi hamowania i niezawodność.
Uważam, że komplet Brembo jest dobrą alternatywą i jeszcze mnie nie zawiódł.
Największym wrogiem postępu nie jest błąd, ale lenistwo. :)
grzesiu_j
Posty: 56
Rejestracja: 28 lip 2021, 07:39
model samochodu: Kia Optima 1,7 DCT

Re: Piszczące hamulce po wymianie

Post autor: grzesiu_j »

Czytajcie ze zrozumieniem: PISZCZĄCY STARY ZESTAW BYŁ KOMPLETEM (!!!) Z FIRMY BOSCH. NIE ZAKŁADAŁEM NOWYCH KLOCKÓW DO STARYCH TARCZ ANI ODWROTNIE, KUPIŁEM KOMPLET!!!!

Inna sprawa jakiej jakości są produkty tej firmy...
Milamber
Posty: 146
Rejestracja: 17 wrz 2019, 09:02
model samochodu: Optima 1.6 GT line SRF, TEC, Red.

Re: Piszczące hamulce po wymianie

Post autor: Milamber »

Ja dzisiaj montuję tarcze i klocki przednie ATE. Dam znać czy piszczą ;)
W KIA chcieli prawie 2k. Kupiłem na IPARTS za 900, montaż za 400 -zł.
kazaa
Posty: 95
Rejestracja: 23 gru 2019, 22:07
model samochodu: Optima SW 1.6 T-GDI L + NAV + TECH
Lokalizacja: Wawa

Re: Piszczące hamulce po wymianie

Post autor: kazaa »

nie dawno kupowałem komplet ATE, nic nie piszczy, ale sam zmieniałem więc wszystko posmarowałem i klocki przykleiłem, jeżeli ktoś robi na odwal to potem są takie efekty.

W innym temacie dałem dokładne nr dla 1.6 tgdi zwykłej wersji

Tarcze: ATE24.0128-0256.1/RS8
Klocki: ATE 13.0460-5647.2 ---- uwaga, oryginał z allegro i ślizgi dołączone były od tylnej tarczy!!

btw nie ma czujnika zużycia, więc klocki piszczą jak są zużyte ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”