Problem z układem kierowniczym (Proceed GT przedlift)

forum użytkowników modelu ProCeed
ProCee_d56
Posty: 468
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Problem z układem kierowniczym (Proceed GT przedlift)

Post autor: ProCee_d56 »

A może lepiej nie ingerować w układ kierowniczy do czasu wydania ekspertyzy. Jeżeli rzeczoznawca potwierdzi usterkę albo wadę, o której napisałeś, to nawet jeżeli wymienisz części na swój koszt, będziesz mógł wystąpić do KIA o zwrot pieniędzy, ponieważ dwukrotnie zgłosiłeś w serwisie problem, którego nie usunęli.
Największym wrogiem postępu nie jest błąd, ale lenistwo. :)
GoldenMat
Posty: 32
Rejestracja: 24 wrz 2022, 12:24
model samochodu: Kia Proceed GT 1.6

Re: Problem z układem kierowniczym (Proceed GT przedlift)

Post autor: GoldenMat »

Dzięki. Planuje oddac wymieniona przekladnie do sprawdzenia w celu wykrycia ewentualnej wady. 3500 zl to jest troche kasy ale juz dla swietego spokoju tyle zaplace (pisząc to, właśnie wymieniaja przekładnie). Wolalbym zeby moje obawy sie nie potwierdzily. Naprawdę wolalbym zeby byla to ta przekładnia...
ProCee_d56
Posty: 468
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Problem z układem kierowniczym (Proceed GT przedlift)

Post autor: ProCee_d56 »

Trzymam kciuki i życzę Tobie, żeby wymiana była strzałem w dziesiątkę, aby udało się naprawić...
Napisz jaki po wymianie jest efekt.
Największym wrogiem postępu nie jest błąd, ale lenistwo. :)
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 604
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Problem z układem kierowniczym (Proceed GT przedlift)

Post autor: Tolinek »

I jak ?
GoldenMat
Posty: 32
Rejestracja: 24 wrz 2022, 12:24
model samochodu: Kia Proceed GT 1.6

Re: Problem z układem kierowniczym (Proceed GT przedlift)

Post autor: GoldenMat »

Hej Panowie,

Chciałem trochę pojeździć po wymianie, poobserwować i dopiero napisać aktualizacje w sprawie;) Sprawa wygląda w ten sposób, że kierownica nadal chodzi "ciężej" po lewej stronie, względem prawej (to trochę takie odczucie jakby coś po lewej stronie "blokowało"). Będę odwiedzać ASO kolejny raz, bo chyba nic innego mi nie pozostało poza odpuszczeniem tematu. Wymieniać kolumny za ~7tys. nie bardzo mi się uśmiecha skoro auto na gwarancji ;)

Macie może jakieś sugestie? Rozmawiałem z Rzeczoznawca i proponował zmierzenie sily z jaką chodzi kierownica podczas jazdy, co myslicie?
GoldenMat
Posty: 32
Rejestracja: 24 wrz 2022, 12:24
model samochodu: Kia Proceed GT 1.6

Re: Problem z układem kierowniczym (Proceed GT przedlift)

Post autor: GoldenMat »

P.S. Myslalem tez zeby moze wymienic kolumny mcphersona, tylko czy to cos da...
Pi_
Posty: 86
Rejestracja: 23 kwie 2022, 15:34
model samochodu: Obecnie:
Ceed III FL Kombi M 1.5 T-GDI 160KM 6MT Lunar Silver

Ostatnio:
Ceed II HB 1,4 CRDi '14

Dużo wcześniej wiele aut temu:
Ceed I HB 1,6 CRDi '08
Ceed I FL HB 1,6 CRDi '11

Pomiędzy Ceed-ami:
Fabia I 1,4 TDI '08, Astra II 1,6 '08, Fabia II 1,6 TDI '12, Octavia II FL 1,6 TDI '12, Fabia III 1,4 TDI '16, Octavia III 1,6 TDI '16.

Dawno temu:
Fiat 126p '99, Audi 80 B2 FL 1,6 '86, Mercedes 124 230E '86, Audi 80 B3 1,6D '89, Mercedes 190 2,0D '88, Ford Mondeo 2.0 '95, Kia Clarus 2.0 '00, Opel Corsa C 1,3 cdti,

Re: Problem z układem kierowniczym (Proceed GT przedlift)

Post autor: Pi_ »

GoldenMat pisze: 08 cze 2023, 17:39 P.S. Myslalem tez zeby moze wymienic kolumny mcphersona, tylko czy to cos da...
Ze strasznym zdziwieniem czytam cały ten wątek.
Masz auto na gwarancji i takie zastanawianie się co jest nie tak i kombinowanie na własną rękę nie powinno Ci zajmować głowy.
Napiszę to jako były kierownik serwisu ASO.

Jeżeli serwis nie widzi problemu, kontaktujesz się z Importerem. Jeżeli importer Cię zlewa, zgłaszasz się do rzeczoznawcy o opinię. W twoim przypadku, jeżeli opinia mówi, że w lewo chodzi ciężko to z tą opinią zgłaszasz się do serwisu.
Jeżeli serwis dalej nie widzi problemu, to z opinią zgłaszasz się do importera. Jeżeli importer Cię zlewa, przygotowujesz pismo w formie wezwania przedsądowego o odstąpienie od umowy z powodu niezgodności towaru z umową.
GoldenMat
Posty: 32
Rejestracja: 24 wrz 2022, 12:24
model samochodu: Kia Proceed GT 1.6

Re: Problem z układem kierowniczym (Proceed GT przedlift)

Post autor: GoldenMat »

Dzięki za odpowiedź.

Nie ukrywam, że brakuje mi doświadczenia w adresowaniu tego typu spraw. Doswiadczenia, ktore z pewnością Pan posiada. Z importerem już się kontaktowałem, zlewa sprawę konsekwentnie pisząc, że muszę udać się do ASO bo oni nie są w stanie pomóc.
Koledzy z wczesniejszych postów zasugerowali mi rozmowę z rzeczoznawca, cos, co mnie nigdy przez myśl nie przeszło. Teraz, po wydaniu 3500zl w ASO bez pożądanego efektu, jestem coraz bardziej zdeterminowany żeby sprawę pociągnąć nawet na drogę sądową (czego oczywiście wolałbym uniknąć).

To nie jest usterka z gatunku tych life-threatening, za to tych z kategorii "jedziesz i rozpraszasz się bo coś co powinno działać poprawnie, działa inaczej"...
ProCee_d56
Posty: 468
Rejestracja: 07 maja 2023, 11:14
model samochodu: ProCeed 1.6 T-GDI

Re: Problem z układem kierowniczym (Proceed GT przedlift)

Post autor: ProCee_d56 »

Tylko, że w obecnej sytuacji, kiedy użytkownik samochodu ingerował w układ kierowniczy poprzez wymianę przekładni, może być problem z reklamacją lub podana ścieżka reklamacji może się wydłużyć.
Opinie i ekspertyzy należy wykonywać przed jakimikolwiek ingerencjami w wadliwie działający system, ponieważ teraz wystawiona ekspertyza nie będzie oparta o część ze stanu pierwotnego.
Być może nie będzie miało to znaczenia, jednak jest to punkt zaczepienia tak dla serwisu jak i importera. Może zażądają przywrócenia do stanu pierwotnego. Reakcje serwisów lub importerów bywają nieprzewidywalne w procesie reklamacji.
Reklamacje do serwisu i do importera składaj na piśmie, z potwierdzeniem daty oraz odbioru na kopii składanego pisma. Jeżeli nie będą chcieli potwierdzić odbioru pisemnej reklamacji, to wysyłaj pocztą, listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.
I pilnuj wszystkich wpisów w książce gwarancyjnej oraz dokładności opisu reklamacji i wykonanych czynności przez serwis.
Zakładam, że na układ kierowniczy jest jeszcze gwarancja.
Ostatnio zmieniony 10 cze 2023, 08:54 przez ProCee_d56, łącznie zmieniany 1 raz.
Największym wrogiem postępu nie jest błąd, ale lenistwo. :)
GoldenMat
Posty: 32
Rejestracja: 24 wrz 2022, 12:24
model samochodu: Kia Proceed GT 1.6

Re: Problem z układem kierowniczym (Proceed GT przedlift)

Post autor: GoldenMat »

Dzięki- spróbuję podjąć z nimi tą walke i zobaczymy. Umówię jeszcze jedną wizytę w ASO (zasugerowali mi, że jesli problem nie zniknie po wymianie to beda chcieli go potrzymać u siebie 2 dni na dokladniejsze testy - może dotrzymają słowa). W międzyczasie wysłałem maila do Rzeczoznawcy.

Mam świadomość, że fakt, że wymienilem przekladnie moze byc argumentem do wykorzystania dla drugiej strony. Informowałem natomiast o tym importera mailowo, dzien przed wymianą. Mam nadzieję, że fakt, iż informuje ich w sprawie na bieżąco, nawet jesli z ich strony wiekszego zainteresowania nie ma, bedzie zadziałać na moja korzysc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia ProCeed”