Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
Zibi76
Posty: 14
Rejestracja: 27 paź 2022, 13:36
model samochodu: Kia Sportage V

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: Zibi76 »

erykporter pisze: 16 maja 2023, 01:09 Do dnia dzisiejszego, czyli 15 maja miałem okazje przejechania się następnym nowym autem i to samo. Dodam, że serwis w Toruniu twierdzi, że ten typ tak ma. Mam takie pytanie. Czy w samochodach, w których ten "defekt" nie występuje jest pokrętło zmiany biegów SBW. Może tu jest problem?
W moim aucie też jest SBW i nic jak na dzień dzisiejszy nie szwankuje. Podczas hamowania nawet nie czuć redukowania biegów. Podczas przyspieszania i hamowania wszystko działa płynnie.
MIKIKEK12
Posty: 15
Rejestracja: 05 maja 2023, 21:58
model samochodu: Hyundai Tucson IV

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: MIKIKEK12 »

erykporter pisze: 16 maja 2023, 01:09 Do dnia dzisiejszego, czyli 15 maja miałem okazje przejechania się następnym nowym autem i to samo. Dodam, że serwis w Toruniu twierdzi, że ten typ tak ma. Mam takie pytanie. Czy w samochodach, w których ten "defekt" nie występuje jest pokrętło zmiany biegów SBW. Może tu jest problem?
Masz jakiś pomysł co z tym zrobić? Mam Hyundai Tucson 2022 1.6 mhev 150KM w 7dct i mam to samo przy hamowaniu przed światłami szarpanie przy redukowaniu biegów... nie mam pojęcia co z tym zrobić bo serwis mnie zbywa a auto ma dopiero 3500km
erykporter
Posty: 49
Rejestracja: 16 mar 2023, 10:03
model samochodu: Sportage MHEV 180KM 7DCT FWD Business line AEB AE+

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: erykporter »

To coś nowego co napisałeś, a mianowicie o efekcie podczas zrzucania biegów przy dojeżdżaniu do skrzyżowania. Mnie się wydaje, że w moim jest to sama końcówka zahamowania. Szarpnięć podczas zrzucania biegów, czyli kilku nie zauważyłem. Fakt - auto jest na "D". Na "N" tego efektu nie ma. Co ja mam zrobić ? Szykuję się do napisania listu do centrali KIA. Gość, który dotychczas odpisywał zbywał zgłoszeniem do serwisu. Tyle, że serwis płocki i toruński twierdzi, że ten typ tak ma. Dodam, że raz na jakiś czas ( zdarzyło się dwa razy przy 2500 na liczniku) potrafi się normalnie zatrzymać.
MIKIKEK12
Posty: 15
Rejestracja: 05 maja 2023, 21:58
model samochodu: Hyundai Tucson IV

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: MIKIKEK12 »

erykporter pisze: 23 maja 2023, 10:14 To coś nowego co napisałeś, a mianowicie o efekcie podczas zrzucania biegów przy dojeżdżaniu do skrzyżowania. Mnie się wydaje, że w moim jest to sama końcówka zahamowania. Szarpnięć podczas zrzucania biegów, czyli kilku nie zauważyłem. Fakt - auto jest na "D". Na "N" tego efektu nie ma. Co ja mam zrobić ? Szykuję się do napisania listu do centrali KIA. Gość, który dotychczas odpisywał zbywał zgłoszeniem do serwisu. Tyle, że serwis płocki i toruński twierdzi, że ten typ tak ma. Dodam, że raz na jakiś czas ( zdarzyło się dwa razy przy 2500 na liczniku) potrafi się normalnie zatrzymać.
Mówisz o szarpnięciu skrzyni zaraz po zatrzymaniu? Przykladowo jedziesz 50km/h masz zapięty 5 bieg, auto zrzuca po kolei biegi 4-3-2- stop i wtedy szarpnięcie wyczuwasz?
MIKIKEK12
Posty: 15
Rejestracja: 05 maja 2023, 21:58
model samochodu: Hyundai Tucson IV

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: MIKIKEK12 »

erykporter pisze: 23 maja 2023, 10:14 To coś nowego co napisałeś, a mianowicie o efekcie podczas zrzucania biegów przy dojeżdżaniu do skrzyżowania. Mnie się wydaje, że w moim jest to sama końcówka zahamowania. Szarpnięć podczas zrzucania biegów, czyli kilku nie zauważyłem. Fakt - auto jest na "D". Na "N" tego efektu nie ma. Co ja mam zrobić ? Szykuję się do napisania listu do centrali KIA. Gość, który dotychczas odpisywał zbywał zgłoszeniem do serwisu. Tyle, że serwis płocki i toruński twierdzi, że ten typ tak ma. Dodam, że raz na jakiś czas ( zdarzyło się dwa razy przy 2500 na liczniku) potrafi się normalnie zatrzymać.
No to mamy dokładnie to samo. Teraz doczytalem, u mnie też w samej końcówce jest te szarpnięcie. Wczoraj z każdym zatrzymaniem to miałem. Dziś jezdzilem, chcialem wywołać i nie mogłem. Może raz delikatnie szarpło przed całkowitym zatrzymaniem. Byłem na wymianie oleju w silniku po dotarciu (3.5k przebiegu) napomniałem o tym szarpaniu skrzyni i też o tym, że w okolicy 500km przebiegu zdarzało sie szarpnąć przy wrzucaniu 2 biegu, ale serwis mnie zbył mówiąc, że sprzęgła muszą sie ułożyć, że to też praca tej skrzyni jest taka, że jest cały czas gotowa do jazdy i jak hamuje to zbija biegi i wrzuca chwilowo na obroty, żeby być w gotowości i bez zwłoki ruszyć. No ale to mnie nie przekonuje... automat powinien chodzić bez szarpnięć i tyle! A tu taki bubel... mam czasem wrazenie jakby przed calkowitym zatrzymaniem za późno sprzęgło jakby załączał. Coś jakbym w manualu jechał do swiatel na drugim biegu i nie wcisnął sprzęgła i efekt szarpniecia przed zgasnieciem silnika... a tutaj start stop od początku mam wyłączony, jeżdżę tylko na normal i sport... auto dziś ma 3600km
MARCO46
Posty: 284
Rejestracja: 17 cze 2022, 16:15
model samochodu: KIA SPORTAGE V, L, MHEV, 150 KM, 2023, Blue Flame

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: MARCO46 »

Cześć,

Szczerze mówiąc nie wiem o jakie szarpnięcie chodzi.
To mój pierwszy automat więc sam się uczę.
Jak jadę w eco i zdejmę nogę z gazu i nie włączy się tryb żeglowania to auto wyhamowuje i skrzynia zrzuca biegi. Na pewno nie dzieje się to niezauważalnie. Ale może tak ma być skoro nie jest to bezstopniowa skrzynia?
Pewnie nasze doznania i oczekiwania mogą się różnić między sobą.
Ja jak zbija biegi to to "czuję".
Przy hamowaniu gdy się zatrzyma jest delikatne bujnięcie do tyłu ale w zwykłych autach też chyba tak jest tj. taki "odrzut".
Kasztelan
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2023, 19:36
model samochodu: KIA SPORTAGE V 1,6 TGDI MHEV 7DCT

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: Kasztelan »

erykporter pisze: 23 maja 2023, 10:14 Fakt - auto jest na "D". Na "N" tego efektu nie ma. Co ja mam zrobić ? Szykuję się do napisania listu do centrali KIA.
To nawet nie przyznawaj się, że używasz trybu N. Tryb N służy jedynie do pchania/holowania na krótkich odcinkach.
erykporter
Posty: 49
Rejestracja: 16 mar 2023, 10:03
model samochodu: Sportage MHEV 180KM 7DCT FWD Business line AEB AE+

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: erykporter »

To że efektu szarpnięcia nie ma na "N" pokazał mi serwisant KIA z Płocka. Zwróciłem jemu uwagę jak Ty mnie, ale odpowiedział, że nic się nie stanie.
erykporter
Posty: 49
Rejestracja: 16 mar 2023, 10:03
model samochodu: Sportage MHEV 180KM 7DCT FWD Business line AEB AE+

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: erykporter »

Wrzeszczcie znalazłem osobę z KIA, która pochyliła się nad moim problemem z bujnięciem samochodu. Zdaniem tego Pana, a jest to osoba u której zamówiłem auto, wygląda to jakby w bagażniku był duży zbiornik z wodą, która podczas zahamowania daje efekt przelewania. Oby jeszcze ktoś to chciał naprawić.
MIKIKEK12
Posty: 15
Rejestracja: 05 maja 2023, 21:58
model samochodu: Hyundai Tucson IV

Re: Szarpnięcie (bujnięcie) autem MHEV automat przy hamowaniu

Post autor: MIKIKEK12 »

erykporter pisze: 13 cze 2023, 22:53 Wrzeszczcie znalazłem osobę z KIA, która pochyliła się nad moim problemem z bujnięciem samochodu. Zdaniem tego Pana, a jest to osoba u której zamówiłem auto, wygląda to jakby w bagażniku był duży zbiornik z wodą, która podczas zahamowania daje efekt przelewania. Oby jeszcze ktoś to chciał naprawić.
Witam, czy udało się coś zdziałac w tym temacie? Mój tucson teraz ma 9tys i wszystkie objawy zniknęły, przyjemnie się jezdzi aczkolwiek wiecej auta z tą skrzynią nie kupię, nie odpowiada mi praca jej oraz zdarza się jej szarpnąć przy redukowaniu. Nie raz pod górę mam wrazenie, ze aż za agresywnie się zachowuje redukcjami
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”