Swist powietrza

forum użytkowników modelu Kia XCeed
fotiks
Posty: 2
Rejestracja: 22 maja 2023, 19:25
model samochodu: XCeed

Swist powietrza

Post autor: fotiks »

Dzien dobry,

Od jakiegos miesiaca jestem posiadaczem XCeed PHEV i mam z nia maly problem.

Otoz od predkosci mniej wiecej 100km/h zaczyna sie w kabinie irytujacy swist powietrza, ktory dosc ciezko zlokalizowac. Nie jest bardzo uciazliwy przy grajacej muzyce, natomiast na dluzszych trasach, kiedy radio jest wylaczone zaczyna byc irytujacy.

Sprawdzilem uszczelki w drzwiach, jazde przy wylaczonym nawiewie, uszczelki os strony maski i wszystko wyglada ok.

Mial ktos moze podobny problem, a moze jest to normalne w tym aucie?

Z gory dziekuje za pomoc.
Cocosh
Posty: 257
Rejestracja: 10 gru 2022, 18:54

Re: Swist powietrza

Post autor: Cocosh »

Mam PHEV i świst irytuje mnie tylko jak jadę z bagażnikiem dachowym.
Bez bagażnika i belek do 120km/h w trybie EV cisza, w trybie HEV komfortowo.
fotiks
Posty: 2
Rejestracja: 22 maja 2023, 19:25
model samochodu: XCeed

Re: Swist powietrza

Post autor: fotiks »

Czyli cos jest nie tak z moim egzemplarzem, bo swist dochodzi z kabiny, ciezko bardzo go zlokalizowac, ale wydaje sie, ze dochodzi z nawiewu na szybe...
Hornet
Posty: 57
Rejestracja: 01 kwie 2023, 03:36

Re: Swist powietrza

Post autor: Hornet »

Ja mam zwykłego XCeeda, i jest to samo ... mam wrażenie że "odgłos wiejącego wiatru" czy coś podobnego ... pojawia się już od 60km/h i narasta.
Czasami mam wrażenie, że odgłos jest uzależniony od nawierzchni a za chwilę wydaje mi się że nie (trudno to rozpoznać) ... i wydaje mi się że on dobiega z tyłu samochodu (bagażnik???).
mcy
Posty: 176
Rejestracja: 22 lut 2023, 20:11
model samochodu: XCeed GT-Line 1.5 DCT

Re: Swist powietrza

Post autor: mcy »

Na moje to fatalnie wygłoszona część tylu auta. Będę coś z tym działał wedle tutaj umieszczonych poradników.
X-Ceed 1.5 GT-LineObrazek
Megane Sport 2.0T 225 Obrazek
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 605
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Swist powietrza

Post autor: Tolinek »

Proponuję zainstalować apkę na smartfona co się zwie Spectroid. Pokazuje na bieżąco całe widmo i gęstość mocy. Jest super do szukania irytujących hałasów o specyficznym tonie. Można sobie jeszcze pomóc generatorem dzwięków (też apka na smartfona) i najpierw z grubsza znaleźć ton o który może chodzić aby oglądać w spectroidzie zakres widma który was interesuje. Im bliżej źródła, tym większa amplituda tonu którego szukamy. Hałas towarzyszący poszukiwaniom nie ma praktycznie znaczenia. Jeżeli jakiś ton wybija się na tle innych będzie bardzo wyraźnie "wystawał" ponad lokalną średnią.

BTW. Smartfony nie są w stanie zagrać częstotliwości od 0 do 150hz. Aby je usłyszeć trzeba je podłączyć np. do głośnika blutacz.
Hornet
Posty: 57
Rejestracja: 01 kwie 2023, 03:36

Re: Swist powietrza

Post autor: Hornet »

Tolinek znasz może alternatywę do tej apki na iPhona?
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 605
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Swist powietrza

Post autor: Tolinek »

Hornet pisze: 26 maja 2023, 01:07 Tolinek znasz może alternatywę do tej apki na iPhona?
Niestety nie znam fajnej alternatywy dla IOS ale widzę że jest tego trochę w applestore. Jeżeli ma gdzieś opcję obejżenia widma gęstości mocy w dziedzinie czasu(to coś co wygląda jak wodospad w dolnej części spectroida) to ten wydaje mi się być niegłupi:
https://apps.apple.com/pl/app/audio-spe ... 73790?l=pl
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 605
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Swist powietrza

Post autor: Tolinek »

Hornet pisze: 26 maja 2023, 01:07 Tolinek znasz może alternatywę do tej apki na iPhona?
Na forum MB jakiś ziomek polecił SpectrumViewPlus. Patrząc na skrinszoty w warzywniaku to jest bardzo fajny program. Praktycznie jak Spectroid. Podoba mnie się.

https://apps.apple.com/us/app/spectrumv ... d571455198
PanKawowy
Posty: 22
Rejestracja: 06 lis 2023, 19:28
model samochodu: Kia xCeed 1,6 XL BL 2020

Re: Swist powietrza

Post autor: PanKawowy »

mcy pisze: 22 maja 2023, 23:30 Na moje to fatalnie wygłoszona część tylu auta. Będę coś z tym działał wedle tutaj umieszczonych poradników.
udało się coś ustalić? Bo albo jestem przewrażliwiony i to prostu przez wiatry albo mi też się wydaje, jakby faktycznie z "bagażnika" byłby słyszalny lekki świst od 70km/h
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”