Tempomat adaptacyjny ACC

forum użytkowników modelu Kia XCeed
Awatar użytkownika
Legal
Posty: 212
Rejestracja: 23 kwie 2023, 20:28
model samochodu: Kia Niro II 1.6 GDI 141 KM DCT HEV MY 23' wersja L+BCW KLG (Steel Grey)

Re: Tempomat adaptacyjny ACC

Post autor: Legal »

shider pisze: 19 maja 2023, 07:07 To dotyczyło tylko wersji przedliftowej. Nie zrobisz tego w aucie z 2023.
Tak myślałem. Dzięki :)
Niro II HEV 2023 L+BCW KLG (Steel Grey)
Hornet
Posty: 57
Rejestracja: 01 kwie 2023, 03:36

Re: Tempomat adaptacyjny ACC

Post autor: Hornet »

Miałem okazje przejechać się po autostradzie na większym dystansie niż kilka kilometrów testowi i … tempomat ACC … wydaje mi się jakiś dziwny :shock:

Przykład:
Jadę 120km/h i muszę zjechać na prawo bo coś mnie goni, zjeżdżam pomiędzy tiry ( bo prawy pas w PL to ławica tirów :mrgreen: ), X’s wyhamowuje do 80km/h … poganiacz pojechał, no to wyskakuje na lewy pas ( jechałem te 80 na 7 biegu) … i X’s widzi pusta drogę wiec redukcja o dwa biegi … gaz do podłogi, obroty 4,5 tys., zmiana biegu, gaz do podłogi i tak do 6 biegu … potem 7 po dłuższej chwili od uzyskania ustalonej prędkości.

Da się to jakoś ustawić, żeby to robił w jakiś cywilizowany sposób :evil: , ja na manualu robię to bez zmiany biegu, wyjeżdżam na 7 biegu na lewy dodaje gazy i za chwile mam 120.

To fajne raz, dwa razy ale kilkadziesiąt takich akcji to … składnie żeby to wyłączyć.

Tez tak macie na autostradzie?
Ostatnio zmieniony 17 cze 2023, 08:32 przez Hornet, łącznie zmieniany 1 raz.
saron22
Posty: 600
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Tempomat adaptacyjny ACC

Post autor: saron22 »

W ProCeed działa to dokładnie tak samo.
Awatar użytkownika
shider
Posty: 523
Rejestracja: 24 lis 2021, 07:55
model samochodu: CEED GT-Line MY22 1.5 T-GDI 7DCT AEB

Re: Tempomat adaptacyjny ACC

Post autor: shider »

Hornet pisze: 17 cze 2023, 01:24 Tez tak macie na autostradzie?
Ja w takich sytuacjach mijam spokojnie z prędkością 140 km/h kolumnę, którą wyprzedzałem.

Sam tempomat faktycznie przy prędkościach większych niż 100 powoduje zrzucanie biegu aby osiągnąć sprawnie zadaną prędkość bez niezdrowego wysilania silnika na niskich obrotach. Chyba też zasady eco drivingu tak nakazują. Mi to akurat pasuje i w sumie mogę zrozumieć projektantów, że tak to zrobili. Co do porownania z manualem zwróć uwagę na to, że w manualu jest 6 biegów, inaczej zestrojonych. Na najwyższym biegu w manualu masz wyższe obroty niż na najwyzszym w automacie. 7 bieg w automacie jest w sumie takim nadbiegiem do ekonomicznej jazdy - auto w zasadzie nigdy na nim nie przyspiesza a nawet przy wyższych prędkościac. Chetnie zrzuca bieg na 5 lub 6 gdy przyspiesza i nawet na niewielkich podjazdach. Na pewno jest to zdrowsze dla silnika niż próba wykonania tego na zbyt wysokim biegu.

Co do kultury jazdy na naszych autostradach (na niemieckich prawie niespotykane), jeśli jedziesz przepisowo autostradą i celowo nie blokujesz lewego pasa, żaden "poganiacz" nie ma prawa prowokować Cię do wjeżdżania między tiry. Może lepszym rozwiązaniem jest kamerka na tył i zgłaszanie na policję kierowców (bezmyslnych idiotów) niebezpiecznie i nieprzepisowo siadających na zderzaku?

Przepisy jasno to określają: "Odstęp wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę.", a mandat to chyba 300-500 PLN i 5 pkt karnych.
Igor.M
Posty: 1
Rejestracja: 22 cze 2023, 11:25
model samochodu: Kia Optima JF 2016r. 1.7 CRDi

Re: Tempomat adaptacyjny ACC

Post autor: Igor.M »

Witam
Wiecie może jak wyłączyć adaptacyjny tempomat tak żeby był zwykły tempomat w kia optima jf 2016r?
Awatar użytkownika
shider
Posty: 523
Rejestracja: 24 lis 2021, 07:55
model samochodu: CEED GT-Line MY22 1.5 T-GDI 7DCT AEB

Re: Tempomat adaptacyjny ACC

Post autor: shider »

Igor.M pisze: 22 cze 2023, 11:27 Witam
Wiecie może jak wyłączyć adaptacyjny tempomat tak żeby był zwykły tempomat w kia optima jf 2016r?
Nie ten dział forum. Tu jest mowa o tempomacie w xceed/ceed 2019+. Podpytaj w dziale Optima. Możesz spróbować tego co działało w ceed przed liftingiem czyli przytrzymać 2s przycisk od odległości po aktywacji tempomatu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”