Awaria skrzyni 7dct

forum użytkowników modelu ProCeed
Roman1100
Posty: 78
Rejestracja: 08 gru 2021, 20:44
model samochodu: ProCeed GT MY2022

Re: Awaria skrzyni 7dct

Post autor: Roman1100 »

@Rafal91, masz racje, że wszelkie objawy trzeba zgłaszać od początku, ale jeśli - tak jak w moim przypadku - nie masz wielkiego porównania z jazdy innymi dwysprzęgłówkami (ja tylko sporadycznie miałem taką okazję), a usterka wiąże się jedynie z niewielką uciążliwością dla kierowcy (przynajmniej na początku...), to masz niewielką szansę na rozpoznanie nieprawidłowości.
Moja propozycja jest taka, żeby przy okazji Waszych wizyt w ASO (np. serwis olejowy) zgłaszać ewentualne niepokojące objawy i prosić o diagnostykę stanu zużycia sprzęgieł. Może, jeśli obiektywny pomiar wykaże odstępstwo od norm w dziesiątkach nowych aut (hipotetycznie), to KIA nie będzie mogła pozostawić takiego problemu przynajmniej bez komentarza, a mam już przetartą ścieżkę w przypadku innej marki, gdyby trzeba było problemem zainteresować środowisko dziennikarzy motoryzacyjnych.
Awatar użytkownika
MJRegul
Posty: 84
Rejestracja: 22 lip 2021, 11:55
model samochodu: MY2022 CEED BL 1.5T-GDI 7DCT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Awaria skrzyni 7dct

Post autor: MJRegul »

Moi mili jak rozumieć wzmiankę o "kopnięciu" przy zmianie biegów w 7DCT?
Gdzies czytałem, że ogólnie "dual clutch" skrzynie tak zmieniają biegi pod obciążeniem, z takim "łupnięciem" i to normalne.
U mnie tak jest gdy mocniej przycisnę auto w pełnym automacie że zmianą biegów koło 6000rpm+ a chyba jeszcze bardziej przy zmianie ręcznej po kickdownie i zmianach w okolicy 4500-4700rpm.
Auto dopiero ma 2500km nalatane i teraz się zastanawiam czy ta skrzynia u mnie chodzi jak należy czy jednak nie bo cholera nie mam jak porównać.
Marek3003
Posty: 597
Rejestracja: 06 paź 2020, 10:52
model samochodu: ProCeed GT 1.6 T-GDI 6MT 2020
Lokalizacja: POMORSKIE

Re: Awaria skrzyni 7dct

Post autor: Marek3003 »

Ja mam manual ale zastanowiły mnie ostatnio słowa Pana w Aso. Kiedy jak zwykle ponarzekałem na swojego manuala i na radio … szumi a dopiero po chwili ewentualnie złapie stacje po zmianie / zresztą kolega w ev6 ma to samo co doprowadza go do pasji bo auto za 270 tys 😀 a radio jest z innej epoki / to odpowiedział mi bym się cieszył bo wielu użytkowników szczególnie tych co wcześniej mieli np auta z grupy Vw i Dsg bardzo narzeka na skrzynie Dct. Chodzi o szarpanie. Powiedział że to jest inna skrzynia nie powiedzmy automatyczna a bardziej manual z automatycznym przerzucaniem biegów. To mnie w sumie zastanowiło. Nie wiem co gość miał na myśli ale może chodziło o to ich sławne już stwierdzenie … to nie wada a cecha
Jutrzejszy
Posty: 273
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: Awaria skrzyni 7dct

Post autor: Jutrzejszy »

Marek3003 pisze: 02 maja 2023, 02:49 Powiedział że to jest inna skrzynia nie powiedzmy automatyczna a bardziej manual z automatycznym przerzucaniem biegów. To mnie w sumie zastanowiło. Nie wiem co gość miał na myśli ale może chodziło o to ich sławne już stwierdzenie … to nie wada a cecha
Od strony technicznej, skrzynia dwusprzęgłowa to połączenie (współśrodkowe) dwóch zautomatyzowanych skrzyń manualnych (każda z własnym sprzęgłem).
Natomiast klasyczna skrzynia automatyczna to przekładnia planetarna z konwerterem hydrokinetycznym zamiast sprzęgła.
Awatar użytkownika
MJRegul
Posty: 84
Rejestracja: 22 lip 2021, 11:55
model samochodu: MY2022 CEED BL 1.5T-GDI 7DCT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Awaria skrzyni 7dct

Post autor: MJRegul »

Marek3003 pisze: 02 maja 2023, 02:49 Powiedział że to jest inna skrzynia nie powiedzmy automatyczna a bardziej manual z automatycznym przerzucaniem biegów. To mnie w sumie zastanowiło. Nie wiem co gość miał na myśli ale może chodziło o to ich sławne już stwierdzenie … to nie wada a cecha
Bardzo skrotowo nasze 7DCT to zautomatyzowane manuale z 2 sprzeglami
mcy
Posty: 180
Rejestracja: 22 lut 2023, 20:11
model samochodu: XCeed GT-Line 1.5 DCT

Re: Awaria skrzyni 7dct

Post autor: mcy »

MJRegul pisze: 02 maja 2023, 12:43
Marek3003 pisze: 02 maja 2023, 02:49 Powiedział że to jest inna skrzynia nie powiedzmy automatyczna a bardziej manual z automatycznym przerzucaniem biegów. To mnie w sumie zastanowiło. Nie wiem co gość miał na myśli ale może chodziło o to ich sławne już stwierdzenie … to nie wada a cecha
Bardzo skrotowo nasze 7DCT to zautomatyzowane manuale z 2 sprzeglami
Nie tylko nasze, ale wszystkie dwusprzeglowki dzialaja na zbliżonym patencie. Różnią się tylko sterowaniem. VAGowe dsg suche i mokre są sterowane poprzez mechatronike olejowa. U nas są to bardzo proste elektroniczne nastawniki do sprzęgieł i wybierania biegów. Trzeba poczekać aż ktoś mądry się weźmie za rozkmine tego i jakieś możliwości programowych modyfikacji/adaptacji.
X-Ceed 1.5 GT-LineObrazek
Megane Sport 2.0T 225 Obrazek
Awatar użytkownika
MJRegul
Posty: 84
Rejestracja: 22 lip 2021, 11:55
model samochodu: MY2022 CEED BL 1.5T-GDI 7DCT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Awaria skrzyni 7dct

Post autor: MJRegul »

mcy pisze: 02 maja 2023, 13:03 Nie tylko nasze, ale wszystkie dwusprzeglowki dzialaja na zbliżonym patencie. Różnią się tylko sterowaniem. VAGowe dsg suche i mokre są sterowane poprzez mechatronike olejowa. U nas są to bardzo proste elektroniczne nastawniki do sprzęgieł i wybierania biegów. Trzeba poczekać aż ktoś mądry się weźmie za rozkmine tego i jakieś możliwości programowych modyfikacji/adaptacji.
W końcu ktoś coś rozkmini, pytanie czy po modyfikacjach nie trzeba by szukać wzmocnionych sprzęgieł.

Ja bym z chęcią ciut moc podniósł i poprawił trochę moment zmiany biegu ale to śpiew przyszłości.
goldenguti
Posty: 101
Rejestracja: 10 lip 2021, 14:38
model samochodu: Proceed polift

Re: Awaria skrzyni 7dct

Post autor: goldenguti »

MJRegul pisze: 02 maja 2023, 00:10 Moi mili jak rozumieć wzmiankę o "kopnięciu" przy zmianie biegów w 7DCT?
Gdzies czytałem, że ogólnie "dual clutch" skrzynie tak zmieniają biegi pod obciążeniem, z takim "łupnięciem" i to normalne.
U mnie tak jest gdy mocniej przycisnę auto w pełnym automacie że zmianą biegów koło 6000rpm+ a chyba jeszcze bardziej przy zmianie ręcznej po kickdownie i zmianach w okolicy 4500-4700rpm.
Auto dopiero ma 2500km nalatane i teraz się zastanawiam czy ta skrzynia u mnie chodzi jak należy czy jednak nie bo cholera nie mam jak porównać.
To normalna sprawa, taka cecha ;) Posłuchaj sobie jak sportowe dwusprzęgłówki zmieniają biegi przy bucie w podłodze, jestem pewny, że prowadzący czuje te uderzenia solidnie na sobie :P
waciach
Posty: 175
Rejestracja: 04 wrz 2019, 13:24
model samochodu: ProCeed 1.4 2019

Re: Awaria skrzyni 7dct

Post autor: waciach »

Skrzynia to dramat, ma lagi, szarpie przy zmianie biegów (to co było wspominane a co jest bardzo niebezpieczne gdy jest ślisko bo potrafi zerwać przyczepność) a do tego sie sypie. Od 2 lat (produkcja grudzień 2019) zgłaszam szarpanie i słyszę że sprzęgła na komputerze w normie to gitara, tak ma być. Teraz skrzynia od czasu do czasu na wstecznym oraz przy wciskaniu hamulca robi brrrrrr ( tak że na drążku czuć wibracje) plus kamera cofania nie działa. Jak czytam to co tu czytam no to chyba trzeba nastawiać na to ze mi aso będzie kazało zapłacić 10k za naprawę tego gowna… także tego, nie polecam. Przebieg 47K, nigdy nie jeżdżony agresywnie, nigdy sport, silnik 1.4.
lethaljelly
Posty: 167
Rejestracja: 05 paź 2020, 19:46
model samochodu: Proceed GT MY24 AEB+PRE+Orange Fusion

Re: Awaria skrzyni 7dct

Post autor: lethaljelly »

waciach pisze: 25 cze 2023, 13:39 nigdy nie jeżdżony agresywnie, nigdy sport, silnik 1.4.
Tryb sport wręcz pomaga przetrwać ten skrzyni długie przebiegi
1. większe obroty - mniejszy moment obrotowy na sprzęgle
2. brak jazdy na półsprzęgle, na sport jedzie na jedynce dopóki nie będzie miał pewnego zesprzęglenia kolejnego biegu
3. nie przekłada na kolejny bieg podczas dynamicznej jazdy tylko daje długą chwile na zastanowienie i utrzymuje wysokie obroty
4. nigdy nie jeździ na jakichś idiotycznych obrotach typu trzeci bieg i 1050rpm
5. nie szarpie przepustnicą bo na sport ma regularną projekcję pedału gazu do faktycznej przepustnicy - typu 40% wciśnięcia pedału to 40% mocy, na normal do 60% nic się nie dzieje a później nagle szaleje i jeździsz na granicy kickdown
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia ProCeed”