Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

forum użytkowników modelu Optima
Optima2019
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2021, 15:22
model samochodu: KIA Optima 1.6

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: Optima2019 »

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów (jaki olej, po jakim przebiegu, koszt itp.) silnik 1.6
offtom
Posty: 18
Rejestracja: 01 mar 2019, 23:12

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: offtom »

wymieniłem w tym tygodniu przy przebiegu 75 tys.; olej z ASO; zauważalna poprawa w płynności działania skrzyni na zimnym silniku;
koszt 750 zł
temudzin
Posty: 19
Rejestracja: 24 mar 2022, 12:17
model samochodu: KIA Optima 1.6 T-GDI 7DCT

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: temudzin »

Polecacie wymieniac olej? tez wlasnie jade na przeglad 75tys km
kysior
Posty: 139
Rejestracja: 15 sty 2018, 21:51

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: kysior »

Ja polecam wymianę oleju, nie polecam dawać się łapać na dynamiczne wymiany - to pod względem mechanicznym zwykłą skrzynia, nie hydrokinetyk, wg mnie wystarczy zwykłą wymiana - do ogarnięcia samemu na kanale.

No ale każdy robi, jak chce.
MandeY
Posty: 1
Rejestracja: 23 kwie 2023, 12:56
model samochodu: KIA Optima 2016 r. 1,7 CRDI

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: MandeY »

Ja się właśnie zastanawiam, mam od nowości KIE, obecny przebieg 175 000 km. Jeszcze nie wymieniałem, bo serwis twierdził, że nie ma potrzeby, ale trochę mi to śmierdzi, więc chyba na dniach zrobię rozeznanie. Jakieś rady jaki olej, koszt ?
kazaa
Posty: 95
Rejestracja: 23 gru 2019, 22:07
model samochodu: Optima SW 1.6 T-GDI L + NAV + TECH
Lokalizacja: Wawa

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: kazaa »

zakupiłem 2L polecany olej i pasujący do naszych skrzyń Ravenol MTF-4 SAE 70W, 120 PLN za 1L, w wolnym czasie biorę się za wymianę (65KKM)
Guciu
Posty: 62
Rejestracja: 30 kwie 2022, 20:33
model samochodu: Kia Optima JF Sportwagon GT

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: Guciu »

A czy ktoś wymieniał w wersji 2.0 GT czyli skrzynia klasyczna 6AT?
kazaa
Posty: 95
Rejestracja: 23 gru 2019, 22:07
model samochodu: Optima SW 1.6 T-GDI L + NAV + TECH
Lokalizacja: Wawa

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: kazaa »

No i ja wymieniłem olej, aktualnie około 65kkm na budziku. Robota banalna, potrzebny kanał, browar i kilka kluczy. Najwięcej zabawy jest ze zdjęciem osłony, praktycznie większość jej elementów trzeba rozberać żeby było widać skrzynię. Jak się dostaniecie to jest wioczna duża śruba spustowa na dole skrzyni i od strony chłodnicy rewizyjna. Odkręcacie spust, powinno wylać się 2l oleju. Zakręcacie odwracając nakrętkę.
Ja kupiłem 2 butelki dedytkowanego oleju dla Kia Ravenol mtf-4 70w, ciężko go dostać, po kontancie z producentem wskazał dystrybutora "Czarne paliwo". Koszt 120zł za litr, a wchodzi całe 2L.
Butelka ma wysuwana szyjkę, przydatna druga para rąk ktora trzyma od góry butelkę i grawitacyjnie spływa olej przez korek rewizyjny. Zakręcacie i czyścicie to co się wylało nadmiarowo. Więcej zabawy z rozkręcaniem osłony niż samą wymianą oleju.
Jeżeli ktoś powie, że tutaj oleju się nie wymienia bo tak powiedział producent to polecam wizytę u lekrza. Olej był bardzo ciemny, widać jego przepalenie. Dodam, że moja optima robi praktycznie cały czas przebiegi autostradowe przy 110kmh. Nie upalam jej, jeżdzę jak emeryt, Jeżdząc głównie w mieście czarno widzę ten olej po większym przebiegu.

Obrazek
-kalo
Posty: 28
Rejestracja: 04 cze 2019, 16:02

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: -kalo »

Witam,proszę; podajcie link/namiary- gdzie zakupic ten olej.

Filtr skrzyni to juz w serwisie kia?
Dziekuje.

[edycja]
olej juz mam,pozdrawiam
Guciu
Posty: 62
Rejestracja: 30 kwie 2022, 20:33
model samochodu: Kia Optima JF Sportwagon GT

Re: Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów

Post autor: Guciu »

A ja poproszę o takie dane tylko dla hydrokinetycznej skrzyni 6AT stosowanej w silniku 2.0 t-gdi.
Mam już 90kkm i na pewno wymiana konieczna bo czasem nawet przeciągnie bieg.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”