Drapanie na szybie przedniej podczas jazdy

forum użytkowników modelu Rio
Kriford
Posty: 40
Rejestracja: 21 wrz 2020, 19:51
model samochodu: Kia Rio IV (2020)
kia Sportage NQ5

Drapanie na szybie przedniej podczas jazdy

Post autor: Kriford »

Jeśli ktoś z was ma następujący problem z odgłosem jakby coś drapało w szybę to mam rozwiązanie. Niestety problem z poprzedniej generacji Kia Rio pozostał (2019). Dostaje się piasek i syf do podszybia szyby przedniej i wydaje dźwięki rodem z horroru. Przyciskanie plastikowego podszybia nie wywoływały u mnie tych dźwięków. Tylko były podczas jazdy.

Rozwiązaniem jest zdemontowanie podszybia i wyczyszczenie go.
1. Zdemontować wycieraczki
2. Zdemontować boczki podszybia z lewej i z prawej strony. Podważyć śrubokrętem i powoli wyciągnąć. Boczki są elastyczne więc nie powinno być problemu.
3. Odczepić szlauch od spryskiwaczy. Lewa strona podszybia.
4. Wyciągnąć pineski-klipsz mocujące podszybie. Należy wcisnąć pin na środku klipsa aby go zwolnić i następnie wyjąć. Nie wciskać za mocno. Są 4 klipsy – 2 przy kielichach i dwa na środku.
5. Następnie delikatnie podważyć przód podszybia aby było luźne. Nie ciągnąć na chama bo uszkodzicie podszybie lub szybę przednią.
6. Teraz podszybie wysunąć w kierunku silnika. Podszybie trzyma się na około 15 klipsach mocowanych na dolnej części szyby przedniej.
7. Wyczyścić szybę i podszybie.
Kia chciała rozwiązać ten problem przez doklejenie taśm na klipsach-mocowaniach do szyby. U mnie taśma przesunęła się i dodatkowo dostał się piach . Następnie piach tarł niemiłosiernie o szybę.
Dokleiłem nową taśmę, wyczyściłem wszystko i złożyłem do kupy. Teraz jest cisza.
Tu jest link do video gdzie koleś demontuje podszybie aby wymienić spryskiwacze.

https://www.youtube.com/watch?v=SupqURnRhxo

Mam nadzieje ze to pomoże jak macie podobny problem.
Ksebki
Posty: 159
Rejestracja: 27 sie 2020, 18:32
model samochodu: RIO 1.2 M [3.2020] + [7.2023]
Kontakt:

Re: Drapanie na szybie przedniej podczas jazdy

Post autor: Ksebki »

pkt. 4 - uwaga, te kołeczki są dość delikatne, za mocne wciśnięcie środeczka czyni z nich zamiast wielorazowych jednorazowymi.
Nelan
Posty: 27
Rejestracja: 01 paź 2020, 10:05
model samochodu: Kia Rio IV 1.4

Re: Drapanie na szybie przedniej podczas jazdy

Post autor: Nelan »

Kriford pisze: 09 sty 2023, 23:07 Jeśli ktoś z was ma następujący problem z odgłosem jakby coś drapało w szybę to mam rozwiązanie. Niestety problem z poprzedniej generacji Kia Rio pozostał (2019). Dostaje się piasek i syf do podszybia szyby przedniej i wydaje dźwięki rodem z horroru. Przyciskanie plastikowego podszybia nie wywoływały u mnie tych dźwięków. Tylko były podczas jazdy.

Mam nadzieje ze to pomoże jak macie podobny problem.
Dzięki za fajny opis.

Naklejałeś jakąś specjalną taśmę?
Czy jest problem z ponownym wstawieniem podszybia (czy klipsy pasują?)
Kriford
Posty: 40
Rejestracja: 21 wrz 2020, 19:51
model samochodu: Kia Rio IV (2020)
kia Sportage NQ5

Re: Drapanie na szybie przedniej podczas jazdy

Post autor: Kriford »

Witam

1. nie ma problemu z kolkami. Użyłem dokładnie tych samych i nie musiałem kupować nowych.
2. Kolega " Ksebki" ma racje, uwaga z wciskaniem ich aby je wyjąc, róbcie delikatnie.
3. Wycieraczki nie maja oznacznika pozycji do montażu. Nakleiłem taśmę na szybę przed demontażem aby ramienia wycieraczek były w tej samej pozycji co przed demontażem.
4. Użyłem taśmy materiałowej, jakiej w samochodach używa się do kabli. Oryginalna na podszybiu wyglądała podobnie.

Na razie jest cicho w aucie :D .

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Rio”