Współdziałanie podświetlenia panelu zegarów i klimy w zależności od działania świateł automatycznych.

forum użytkowników modelu Kia XCeed
sparrow777
Posty: 116
Rejestracja: 27 lip 2013, 17:21
model samochodu: Kia Pro_Cee'd 1.6 07. 2012-
Kia Xceed 1.5 BLP+ 01.23-10.23
Kia Xceed 1.6 BLP+ 10.23-

Współdziałanie podświetlenia panelu zegarów i klimy w zależności od działania świateł automatycznych.

Post autor: sparrow777 »

Witajcie, na mój temat było pewne info, ale nie do końca to, co mnie trapi/ Chodzi o podświetlenie, a raczej współpracę podświetlenia zegarów i panelu klimatyzacji i mapy. Powiedzcie,czy wraz z automatyczną zmianą świateł z dziennych na mijania, w powiedzmy nie do końca słoneczny dzień, ale też nie taki bardzo pochmurny, nie doświadczyliście czasem mocnego przyciemniania panelu klimy i oznaczeń załączonego trybu przy lewarku DCT?Jednocześnie główne zegary wówczas w zasadzie rażą!Jak włączają się ś. mijania, nie w ciemności,ale już też nie w pełnym słońcu, panel klimy jest w zasadzie niewidoczny. Jest to bardzo wkurzające,jak robi się ciemno, wszytko wraca do normy,światła zegarów bledną, nie rażą, a klima jest podświetlona w sam raz, wkurza to prawie tak jak te głupie wycieraczki na auto. Chodzi mi oczywiście o wyświetlacz cyfrowy.
Cocosh
Posty: 262
Rejestracja: 10 gru 2022, 18:54

Re: Współdziałanie podświetlenia panelu zegarów i klimy w zależności od działania świateł automatycznych.

Post autor: Cocosh »

U mnie przyciemnianie panelu i oznaczeń przy skrzyni działa prawidłowo.
Nie przyciemnia się jedynie licznik elektroniczny. Czy dzień czy noc ta sama jasność
sparrow777
Posty: 116
Rejestracja: 27 lip 2013, 17:21
model samochodu: Kia Pro_Cee'd 1.6 07. 2012-
Kia Xceed 1.5 BLP+ 01.23-10.23
Kia Xceed 1.6 BLP+ 10.23-

Re: Współdziałanie podświetlenia panelu zegarów i klimy w zależności od działania świateł automatycznych.

Post autor: sparrow777 »

Ale jakie masz zegary?Analogowe, czy ten cluster cyfrowy?
Cocosh
Posty: 262
Rejestracja: 10 gru 2022, 18:54

Re: Współdziałanie podświetlenia panelu zegarów i klimy w zależności od działania świateł automatycznych.

Post autor: Cocosh »

sparrow777 pisze: 19 mar 2023, 21:18 Ale jakie masz zegary?Analogowe, czy ten cluster cyfrowy?
Kogo pytasz? Ja mam cyfrowe
sparrow777
Posty: 116
Rejestracja: 27 lip 2013, 17:21
model samochodu: Kia Pro_Cee'd 1.6 07. 2012-
Kia Xceed 1.5 BLP+ 01.23-10.23
Kia Xceed 1.6 BLP+ 10.23-

Re: Współdziałanie podświetlenia panelu zegarów i klimy w zależności od działania świateł automatycznych.

Post autor: sparrow777 »

@Cocosh Ciebie pytałem, dzięki. Miałem wątpliwość, bo napisałeś o tym liczniku elektronicznym, rozumiem, że chodzi o pokazywanie prędkości cyfrą? Coś tu chyba u mnie jest nie tak, rozumiem, gdyby licznik powiedzmy, przyciemniał się za wolno, albo odwrotnie, ale przy pochmurnym dniu, kiedy odczytuje, że same dzienne nie wystarczą, naprawdę głupieje, nie widać wskazań klimy, nie widać oznaczeń przy gałce biegów, a zegary rażą, przyciemnianie działa w minimalnym stopniu. Może powinni mi coś wgrać elektronicznie od nowa, czy co?
Cocosh
Posty: 262
Rejestracja: 10 gru 2022, 18:54

Re: Współdziałanie podświetlenia panelu zegarów i klimy w zależności od działania świateł automatycznych.

Post autor: Cocosh »

sparrow777 pisze: 19 mar 2023, 21:34 @Cocosh Ciebie pytałem, dzięki. Miałem wątpliwość, bo napisałeś o tym liczniku elektronicznym, rozumiem, że chodzi o pokazywanie prędkości cyfrą? Coś tu chyba u mnie jest nie tak, rozumiem, gdyby licznik powiedzmy, przyciemniał się za wolno, albo odwrotnie, ale przy pochmurnym dniu, kiedy odczytuje, że same dzienne nie wystarczą, naprawdę głupieje, nie widać wskazań klimy, nie widać oznaczeń przy gałce biegów, a zegary rażą, przyciemnianie działa w minimalnym stopniu. Może powinni mi coś wgrać elektronicznie od nowa, czy co?
Mam te supervisiln cluster czy jakoś tak to się nazywa.
Elektroniczne zegary - wyświetlacz elektorniczny. Żadnych „analogowych” wskazówek.
amilmar
Posty: 81
Rejestracja: 12 gru 2022, 10:01
model samochodu: Kia Xceed 1.6 T-GDI 7DCT Prestige Line MY22

Re: Współdziałanie podświetlenia panelu zegarów i klimy w zależności od działania świateł automatycznych.

Post autor: amilmar »

Ja mam cyfrowe zegary i z tego co zauważyłem to za równo światła mijania, jasność zegarów, ekranu i przycisków/pokręteł zależy od tego jak pracuje czujnik świateł, przy czym według moich obserwacji to nie jest tak że wszystko równo się rozjaśnia lub przygasa.

Światła mijania są najczulsze na czujnik światła. Zapalają się pod wiaduktami czy w tunelach, potrafią się odpalić gdy jest ostre słońce, albo gdy ze słońca wjeżdżam w cień drzew. Mam wrażenie że jest to zaprogramowane tak by raczej się zapalały niż nie jeśli system ma jakieś skrajne brzegowe wartości lub po prostu bardzo dużą zmianę tych wartości w krótkim czasie co uważam za rozsądne podejście.
W deszczu lub przy opadach śniegu należy jednak ręcznie włączyć światła mijania bo z reguły system sam ich nie zapali w takich warunkach.

Jasność zegarów można sterować przyciskiem po lewej stronie od kierownicy, ale myślę że automat działa zero-jedynkowo. Albo wykrywa noc i wtedy jest mocno przyciemniony albo wykrywa dzień i wtedy jest jasny. Ja mam ustawione na 8 z 20 punktów. 6 trochę za ciemno w dzień.

Jasność ekranu multimedialnego zdecydowanie najpłynniej działa i można zdecydowanie najdokładniej go ustawić w ustawieniach samego ekranu. Im jaśniej na zewnątrz tym mocniej świeci. Zmiany są płynne i ewidentnie reaguje na odczyty z czujnika, w tym również na porażenia gdy potrafi bardzo szybko się skrajnie podświetlić i przyciemnić w ciągu kilku - kilkunastu sekund.
Mam ustawione auto i wartości domyślne. Dodatkowo włączyłem filtr światła niebieskiego, który aktywuje się dopiero po zmroku.

Przyciski i pokrętła według moich obserwacji działają chyba tak jak zegary - albo świecą mocno w dzień, albo słabo w nocy.
Nie dostrzegam jakiejś płynności czy fluktuacji jak w przypadku ekranu multimedialnego.
sparrow777
Posty: 116
Rejestracja: 27 lip 2013, 17:21
model samochodu: Kia Pro_Cee'd 1.6 07. 2012-
Kia Xceed 1.5 BLP+ 01.23-10.23
Kia Xceed 1.6 BLP+ 10.23-

Re: Współdziałanie podświetlenia panelu zegarów i klimy w zależności od działania świateł automatycznych.

Post autor: sparrow777 »

@amilmar No właśnie u mnie działa niby wszystko tak, jak trzeba,ale w pochmurny dzień coś zdecydowanie jest nie tak. Włącza mijania i wtedy przygasa bardzo cały panel,infotainment,czy nawigację widać ok, ale klimę-praktycznie zero, a zegary na maxa.Regulacja w tym trybie,jak pisałem działa minimalnie,między skrajnymi położeniami jest mała różnica,ja mam wartości między 1, a 15,wóz po ostatnim liftingu, może coś spaprali?
amilmar
Posty: 81
Rejestracja: 12 gru 2022, 10:01
model samochodu: Kia Xceed 1.6 T-GDI 7DCT Prestige Line MY22

Re: Współdziałanie podświetlenia panelu zegarów i klimy w zależności od działania świateł automatycznych.

Post autor: amilmar »

Ja mam przedlita.

Uzupełnię tylko to co wcześniej pisałem - w dzień pokrętła od klimy i dioda przy wybieraku biegów jasno świecą, przyciski w ogóle nie świecą w dzień.
Po zmroku pokrętła i diody przy wybieraku świecą słabiej by nie razić (wystarczająco) a zapalają się przyciski (na czerwono), więc to też zero jedynkowe.

Tyle co też mogę dodać to o ile światła mijania potrafią się same zapalić gdy wcale nie muszą, to nie koreluję tego u siebie ze zmianą jasności zegarów czy ekranu multimedialnego.
W sensie tak na codzień gdy mi się mijania włącza bo poraziło czujnik słońcem albo bo wjechałem w cień czy pod wiaduktem chwilkę to nie.
To musi być serio dłuższa chwila pod wiaduktem by auto uznało, że to jest już noc, ale wtedy - tak jak pisałem wyżej - w moim odczuciu to bardziej zero jedynkowe jest. Pierwsze zapalają się mijania, potem przygasa zegar, zapalają się przyciski, przygasają pokrętła od klimy, ekran multimediów wchodzi w tryb "nocny" (mapy na ciemnym tle) i jedyne co w miarę płynnie reaguje (co nie oznacza, że nie szybko) to ekran, który sobie przygasa swoim tempem i gradientem.
Reszta albo się świeci albo nie jakby były tylko dwie opcje.

Innymi słowy - nie widziałem ani razu jakiejś dziwnej dyskoteki, może poza sporadycznym nieco dłuższym przejazdem pod wiaduktem. Nic co by mnie rozpraszało czy zaniepokoiło.

Może coś tu zmienili w polifcie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”