Zmiana kół z 16" na 18"

forum użytkowników Kia Niro
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 612
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Zmiana kół z 16" na 18"

Post autor: Tolinek »

Krótsza droga hamowania to jest argument. Jednak 1.2m to (dla mnie) za mało źeby stawiać go na równi z np. Hałasem. Przy 5m chyba bym się zastanowił. Chcę podkreślić że nie hejtuję osiemnastek. Bardzo, bardzo było mi żal źe tak hałasują. Uważam że samochòd na 18 wygląda nie na szóstkę a na siódemkę. Oczy aż się świecą. Mają jednak swoje wady wiẹc wybrałem coś co wyglądało na zdjęciach na 3+ a okazało się "w realu" być na piątkę. Szkoda że nie można mieć wszystkiego...
Widerski
Posty: 229
Rejestracja: 07 lip 2021, 07:52

Re: Zmiana kół z 16" na 18"

Post autor: Widerski »

Jeszcze czasami jest potrzebna zmiana w konfiguracji modułów z 16 na 18 lub odwrotnie.
saron22
Posty: 624
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Zmiana kół z 16" na 18"

Post autor: saron22 »

Tolinek pisze: 05 mar 2023, 09:56 Krótsza droga hamowania to jest argument. Jednak 1.2m to (dla mnie) za mało źeby stawiać go na równi z np. Hałasem. Przy 5m chyba bym się zastanowił. Chcę podkreślić że nie hejtuję osiemnastek. Bardzo, bardzo było mi żal źe tak hałasują. Uważam że samochòd na 18 wygląda nie na szóstkę a na siódemkę. Oczy aż się świecą. Mają jednak swoje wady wiẹc wybrałem coś co wyglądało na zdjęciach na 3+ a okazało się "w realu" być na piątkę. Szkoda że nie można mieć wszystkiego...
1,2m to mało? Jak zabraknie ci 1,2m to zatrzymujesz sie w polowie przejścia dla piszeszych…
marcinos
Posty: 177
Rejestracja: 19 lis 2022, 17:49
model samochodu: KIA Niro II 2023 HEV Business Line

Re: Zmiana kół z 16" na 18"

Post autor: marcinos »

My tutaj nie rozpatrujemy drogi hamowania, która zresztą bardzo znacząca nie jest. Ponadto mówimy także o Niro, która ścigaczem nie jest więc tego typu dylematy głównie powinny mieć osoby wybierające samochody sportowe. Nie zrozum mnie źle ale też mówimy o hybrydzie, którą należy jeździć specyficznie aby jej posiadanie miało sens. Mnie też sprzedawca namawiał na 18 ale świadomie wybrałem 16. Dlatego też w przypadku Niro 18 mają aspekt głównie wizualny.
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 612
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Zmiana kół z 16" na 18"

Post autor: Tolinek »

saron22 pisze: 05 mar 2023, 10:50 1,2m to mało? Jak zabraknie ci 1,2m to zatrzymujesz sie w polowie przejścia dla piszeszych…
To prawda lecz to dla mnie zbyt mała różnica aby miała znaczenie praktyczne. Namiętnie oglądam Stopham i tym podobne kanały na YouTube gdzie zdecydowana większość pieszych fruwa trafiona bez pròby hamowania lub hamowaniu rozpoczętym tak późno że 1.2m na hamowaniu ze 100 km/h nie ma żadnego znaczenia praktycznego. Najwyżej kogoś podetnę jak nie zauważę I systemy bezpieczeństwa też nie zauważą pieszego.

Saron, ja naprawdę miałem zgryz co wybrać i mocno się drapałem po głowie nad kartką z plusami i minusami. Rozumiem autora wątku.
Awatar użytkownika
colins
Posty: 231
Rejestracja: 25 wrz 2022, 14:38
model samochodu: KIA Niro II HEV Business Line 2023 Mineral Blue
Lokalizacja: Słubice

Re: Zmiana kół z 16" na 18"

Post autor: colins »

Kijaszek pisze: 05 mar 2023, 03:06
marcinos pisze: 04 mar 2023, 12:15 Wiele osób kupuje "oczami" bo to wygląda bardzo atrakcyjnie. Później jednak okazuje się, że popełnili błąd dlatego do wszystkiego trzeba podejść na chłodno. Ja mam porównanie 16 vs 17 i korzyści większe są po stronie 16 a w przypadku 18 pewnie te różnice większe i to samo piszą koledzy jak widać.....

Komfort, mniejsze ryzyko uszkodzenia profil 60 vs 45), niższe zużycie paliwa (szerokość 205 vs 225) i cena vs 1,2m krótsza droga hamowania i wygląd. Co komu pasuje...

Ps. Jak kiedyś kolegom zabraknie te odrobinę drogi hamowania, to ciekawe co wtedy napiszą? Będą uważali, że 18" to błąd?
Nikt wcześniej nie wspominał o drodze hamowania, była mowa tylko o lepszym wyglądzie 18" (od tego zaczął się temat).
Jako autor tematu przecież napisałem kilka postów wyżej, że jedna z zalet 18", to poza wyglądem nieco lepsza przyczepność, co rzecz jasna wiąże się z krótszą drogą hamowania. Dodam teraz jeszcze, że najpewniej dzięki większemu stykowi kół z podłożem, auto może prowadzić się na 18" też nieco lepiej (pewniej).
Na chłodno jednak kalkulując wychodzi na to, że mniejsze koła 16" mają więcej zalet (niższe spalanie, większy komfort jazdy, mniejszy hałas, niższe prawdopodobieństwo uszkodzenia felg, tańszy zakup, a najpewniej także wolniej zużywające się zawieszenie, bo dzięki większym "balonom" mniej drgań przenosi się na jego elementy).
Natomiast bez względu na wszystko, to już mogę sobie co najwyżej pogdybać w tym temacie, bo tak jak pisałem zmiana zamówienia nie jest już możliwa. No chyba żebym złożył nowe zamówienie, ale na to już mi czas nie pozwala (i tak czekam już ponad 5 miesięcy).
Jutrzejszy
Posty: 274
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: Zmiana kół z 16" na 18"

Post autor: Jutrzejszy »

Jeśli już szczegółowo drążyć temat, to szersze opony nieco skracają drogę hamowania na suchej i czystej nawierzchni, ale wydłużają hamowanie na mokrej (mniejszy nacisk jednostkowy i większa podatność na aquaplaning), a zwłaszcza zaśnieżonej/oblodzonej.
Kijaszek
Posty: 4
Rejestracja: 20 lis 2022, 19:44

Re: Zmiana kół z 16" na 18"

Post autor: Kijaszek »

colins pisze: 05 mar 2023, 11:35
Kijaszek pisze: 05 mar 2023, 03:06 Nikt wcześniej nie wspominał o drodze hamowania, była mowa tylko o lepszym wyglądzie 18" (od tego zaczął się temat).
Jako autor tematu przecież napisałem kilka postów wyżej, że jedna z zalet 18", to poza wyglądem nieco lepsza przyczepność, co rzecz jasna wiąże się z krótszą drogą hamowania. Dodam teraz jeszcze, że najpewniej dzięki większemu stykowi kół z podłożem, auto może prowadzić się na 18" też nieco lepiej (pewniej)...
Przy aquaplaningu to 16" (na węższych oponach) zachowują się lepiej (przyczepność), ale mają dłuższą drogę hamowania.
miazga
Posty: 11
Rejestracja: 24 mar 2023, 14:29
model samochodu: Niro HEV '23

Re: Zmiana kół z 16" na 18"

Post autor: miazga »

Jako nowy uzytkownik forum dorzuce swoje 2 zdania w temacie szesnastek w Niro:
Kupowalem "z placu" wersje na fabrycznych felgach 16" - dopoki felgi sa czyste, a opony nowe i w odcieniu glebokiej czerni, nie wyglada to najgorzej. Ale po przejechaniu na nich zimy, jak opony troche zszarzaly, to auto wyglada jak kolpakach z marketu - glownie przez specyficzny profil tych felg :D
radier
Posty: 119
Rejestracja: 08 gru 2022, 15:43
model samochodu: Niro MY23 HEV L

Re: Zmiana kół z 16" na 18"

Post autor: radier »

Jak dbasz, tak masz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Niro”