Skrzynia dwusprzęgłowa w Niro

forum użytkowników Kia Niro
wrzoch
Posty: 36
Rejestracja: 10 sie 2018, 23:11
model samochodu: Niro

Re: Skrzynia dwusprzęgłowa w Niro

Post autor: wrzoch »

Szarpanie, chociaż nazwałbym to raczej wyczuwalną zmianą biegu niż szarpaniem występuje tylko w trybie Sport i z gazem w podłodze, zresztą jest to nawet opisane w instrukcji obsługi (jakby ja ktokolwiek czytał).

Co do wyższości DCT nad CVT, ani jedna ani druga nie jest doskonała. W Toyotach problemem nie jest wycie skrzyni, tylko silnika, a to głównie przez to, że te silniki są po prostu za słabe do skrzyń CVT. Dopóki turlasz się po mieście jest spoko, jak chcesz tym gwałtownie przyspieszyć, to zachowuje się jak zatkany odkurzacz.

Co do DCT, one też nie są doskonałe. Są dwa rodzaje - ze sprzęgłami suchymi (stosowane w benzyniakach z niskim momentem i mocą) i mokrymi (praktycznie wszystkie Diesele mają mokre). Ogólnie koncept jest spoko, ale:
a) serwis tego jest pieruńsko drogi (mokre wymagają wymiany oleju co 50-60kkm, teraz staniał, ale początkowo koszt wymiany tego oleju z olejem to było około 1000PLN, jeszcze 3 lata temu trzeba było wydać na to minimum 500-600PLN).
b) naprawa tych skrzyń jest pieruńsko droga. Regeneracja skrzyni DCT to kwota rzędu 10000PLN, sam komplet sprzęgieł to 6000PLN, a znaleźć dobry serwis, który to ogarnie to czasem wycieczka na drugi koniec Polski.

Zgadza się cała grupa VAGa korzysta z DSG (tak się to u nich nazywa), w Fordach/Volvo były PowerShifty pieszczotliwie nazywane PowerShitami. Do 150-200kkm było spoko, działało płynnie nawet w trybie Sport nie poczujesz zmiany biegu, jak się zacznie sprzęgło albo jeszcze gorzej mechatronika kończyć, to poczujesz na pewno lekkość w kieszeni.

Na szczęście w Niro są suche - trochę bardziej bezobsługowe.
Dzonzi
Posty: 52
Rejestracja: 07 lis 2022, 15:44

Re: Skrzynia dwusprzęgłowa w Niro

Post autor: Dzonzi »

Ale VAGi mają chyba mokre skrzynie, a w niro są suche ;/
Iktorn
Posty: 11
Rejestracja: 17 wrz 2021, 11:59
model samochodu: Niro I HEV

Re: Skrzynia dwusprzęgłowa w Niro

Post autor: Iktorn »

W VAGach w tańszych typu T-roc do 1.5 TSI są suche, większe auta i pojemności już mokre.
PkDragon
Posty: 1
Rejestracja: 28 sty 2023, 17:52
model samochodu: Kia Niro II Phev

Re: Skrzynia dwusprzęgłowa w Niro

Post autor: PkDragon »

U mnie niestety totalna tragedia, skrzynia się posypała po 2 tys. km, sprzęgła chyba też się popaliły! Od awarii minęło już 17 dni i nie mam informacji z serwisu, kiedy będzie naprawione, czy będzie skrzynia wymieniona na nową. Właściwie to serwis twierdzi, że czeka na decyzję KIA. Porobili pomiary i czekają…Pewnie miałem pecha i trafiła mi się wadliwa skrzynia w nowym modelu Niro II Phev albo to choroba wieku dziecięcego…
Miejmy nadzieję, że to pierwsze i inni forumowicze nie będą mieli moich kłopotów.
Ciekawe ile będzie trwała naprawa i czy są w ogóle części w Europie?
Tracę cierpliwość
zbiban
Posty: 20
Rejestracja: 21 lut 2022, 09:55
model samochodu: Niro

Re: Skrzynia dwusprzęgłowa w Niro

Post autor: zbiban »

To bardzo przykra sprawa, taka poważna awaria w nowym samochodzie. Kia faktycznie informuje, że skrzynia biegów DCT w nowym Niro została jak oni to nazywają zoptymalizowana, zastosowano łożyska o mniejszych oporach toczenia, zmniejszona waga poprzez usunięcie biegu wstecznego (bieg wsteczny realizowany jest tylko przez silnik elektryczny). Czyżby coś poszło nie tak? osobiście uważam, że jest to jednak sprawa jednostkowa. Nie słyszało się wcześniej o tak poważnych awariach tych skrzyń DCT. Oby serwis Kia stanął na wysokości zadania i jak najszybciej wymienił tę skrzynię na nową, czego Ci życzę.
Krisk
Posty: 1
Rejestracja: 10 lut 2023, 09:59
model samochodu: Kia Niro HEV

Re: Skrzynia dwusprzęgłowa w Niro

Post autor: Krisk »

PioKia pisze: 23 sie 2019, 21:12 U mnie szarpanie pojawia się podczas nagłego hamowania, wygląda jakby skrzynia nie nadążała z redukcją biegów.
Cześć,
W moim Niro jest to samo, pytanie czy to jest normalne i czy może wcześniej też tak było ale tego nie zauważylem... Autem jeżdżę niecały rok, jest z 2018r, przebieg 154kkm. Czy ktoś na forum zauważa podobne zjawisko?
edgar
Posty: 6
Rejestracja: 25 gru 2023, 21:45

Re: Skrzynia dwusprzęgłowa w Niro

Post autor: edgar »

Rafaello pisze: 23 lip 2019, 08:25 Przeczytałem artykuł https://spidersweb.pl/autoblog/skrzynia ... undai/amp/ i komentarze pod w których użytkownicy szczególnie DSG narzekają na szarpanie automatu ... Tak sobie myślę że Niro łapie moment od 1000obr to może nie szarpie w nim skrzynia DCT . Macie w swoich Niro problemy z automatem?
narazie żadnych problemów przejechane 74 tys rocznik 2017
edgar
Posty: 6
Rejestracja: 25 gru 2023, 21:45

Re: Skrzynia dwusprzęgłowa w Niro

Post autor: edgar »

Dzonzi pisze: 12 lis 2022, 15:48 Ale VAGi mają chyba mokre skrzynie, a w niro są suche ;/
to w niro nie trzeba oleju wymieniac bo go niema?
Widerski
Posty: 225
Rejestracja: 07 lip 2021, 07:52

Re: Skrzynia dwusprzęgłowa w Niro

Post autor: Widerski »

Który producent zaleca wymianę i co ile. Wszystkie są dożywotnie dopieszczone do tego stopnia że producent nie podaje takich udzwignień
kenrad
Posty: 124
Rejestracja: 27 mar 2022, 21:29
model samochodu: Kia Optima JF kombi 2.0 CVVL

Re: Skrzynia dwusprzęgłowa w Niro

Post autor: kenrad »

Dziwny sarkazm ale w dobie napraw poprzez aktualizację oprogramowania ...

Z IO dla Niro z 2018
W- to wymiana
F - to jazda w dużym natężeniu ruchu ( to akurat znaczy wszystko i nic )
Załączniki
Niro 2018.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Niro”