Problem z silnikiem 1.2 DPI

forum użytkowników Kia Stonic
Jutrzejszy
Posty: 272
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: Problem z silnikiem 1.2 DPI

Post autor: Jutrzejszy »

Bywalec pisze: 01 lut 2023, 21:03 Posiadam stonika właśnie z silnikiem 1.2 rok produkcji 2022. U mnie akumulator był wymieniany na gwarancji. Od początku problemy z rozruchem i już myślałem, że to problem o którym piszecie, zmierzyłem napięcie na aku, a tam 11 V dziwne, bo po naładowaniu prostownikiem akumulator nie trzymał napięcia.
Na forum Rio nie było ani jednego przypadku problemu z rozruchem silnika DPI.
Rio DPI ma fabrycznie akumulator AGM, czy w Stonicu też jest AGM?
(łatwo to sprawdzić, bo jest napis na akumulatorze)
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: 01 lis 2022, 20:46
model samochodu: Stonic 1.2

Re: Problem z silnikiem 1.2 DPI

Post autor: Bywalec »

Tak fabrycznie AGM był od początku
Jutrzejszy
Posty: 272
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: Problem z silnikiem 1.2 DPI

Post autor: Jutrzejszy »

Bywalec pisze: 02 lut 2023, 14:27 Tak fabrycznie AGM był od początku
DPI ma tzw. inteligentny alternator z rekuperacją, napięcie w czasie pracy silnika może wahać się od 12,4 do 14,8V (dotyczy jazdy na światłach dziennych).
Jeśli są problemy z naładowaniem akumulatora, warto kupić za kilka złotych woltomierz do gniazdka zapalniczki.
Przy mocno niedoładowanym akumulatorze, napięcie cały czas wynosi 14,7-14,8V (pod warunkiem jazdy na światłach dziennych).
Inna sprawa, że akumulator AGM można zepsuć nawet jednorazowym ładowaniem zwykłym prostownikiem (zamiast ładowarką).

off topic:
Mam Rio DPI, z ciekawości obejrzałem test Stonica DPI:
https://youtu.be/UuxnBR8EMFg?t=485
Zdziwiła mnie tylko tylko jedna rzecz, mianowicie przełożenie 5 biegu.
Przy licznikowych 140km/h:
- w Stonicu DPI jest 4300 obr/min
- w Rio DPI jest 3700 obr/min
Spora różnica przełożeń jak na bliźniacze konstrukcje z takim samym silnikiem.
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: 01 lis 2022, 20:46
model samochodu: Stonic 1.2

Re: Problem z silnikiem 1.2 DPI

Post autor: Bywalec »

Może inaczej zestrojona z uwagi na to że Stonik ma większe opory i tak ma gorsze osiągi więc może musieli to tak zestroić.
Jabu
Posty: 4
Rejestracja: 18 sie 2023, 11:16
model samochodu: Kia Rio 1.2 dpi MY 22

Re: Problem z silnikiem 1.2 DPI

Post autor: Jabu »

Popo pisze: 01 kwie 2022, 06:29 Witam . Dzisiaj i u mnie nie chciał odpalić. Kręcony kilkanaście razy . Co jest??? Odebrany w styczniu 2022.
Byłem dziś w serwisie z identycznym problemem. Wgrali aktualizację odpowiedzialna za rozruch. Jak objaw się powtórzy dzwonić po lawetę. Problem występuję w modelach z silnikiem 1,2 dpi.
Jabu
Posty: 4
Rejestracja: 18 sie 2023, 11:16
model samochodu: Kia Rio 1.2 dpi MY 22

Re: Problem z silnikiem 1.2 DPI

Post autor: Jabu »

Popo pisze: 22 wrz 2022, 19:46 Dzisiaj kilka godzin w serwisie na kłopoty z odpaleniem . Serwis nic nie stwierdził. Zero błędów . W 8 miesięcy 2 razy nie chciał odpalić. Czekamy dalej aż się silnik po kilkukrotnym kręceniu nie odpali.
Byłem dziś z ty mi problemem na sprawdzenie w serwisie. Wgrano aktualizację odpowiedzialna za rozruch. Jak usterka się powtórzy wzywać lawetę. Podobno problem dotyczy silników 1.2 dpi w różnych modelach.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Stonic”