Co może dolegać samochód kia picanto 1.0 46kw

forum użytkowników modelu Picanto
jez220
Posty: 2
Rejestracja: 27 gru 2021, 09:38
model samochodu: Picanto

Co może dolegać samochód kia picanto 1.0 46kw

Post autor: jez220 »

Świeci check i wyskakuję takie błędy?
Car Scanner ELM OBD2
DTC report
Selected brand: Kia

============1==============
P2096
Raw code: 2096
ECU: Jednostka sterująca silnika
Status: Potwierdzona
OBDII: Post catalytic converter fuel trim (FT), bank 1 - too lean
Kia: Post Fuel Trim Too Lean-B1

============2==============
P2096
Raw code: 2096
ECU: Jednostka sterująca silnika
Status: Oczekiwana usterka obecna, Sprawdzone i przechowywane w nieulotnej pamięci, Zweryfikowana usterka obecna, Zweryfikowana usterka wystąpiła podczas tego cyklu jazdy
OBDII: Post catalytic converter fuel trim (FT), bank 1 - too lean
Kia: Post Fuel Trim Too Lean-B1
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 604
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Co może dolegać samochód kia picanto 1.0 46kw

Post autor: Tolinek »

Wygląda jak nieszczelność w układzie wydechowym na odcinku między kolektorem wydechowym a w/w sondą. Ewentualnie sonda dogorywa. Masz LPG?
jez220
Posty: 2
Rejestracja: 27 gru 2021, 09:38
model samochodu: Picanto

Post autor: jez220 »

.
Ostatnio zmieniony 15 sty 2023, 15:16 przez jez220, łącznie zmieniany 1 raz.
Blues Brothers
Posty: 480
Rejestracja: 22 lis 2021, 22:20

Re: Co może dolegać samochód kia picanto 1.0 46kw

Post autor: Blues Brothers »

Ludziska kupują OBD, a potem pytania " co to znaczy". Kurtyna! Albo robisz sam wszystko od początku do końca, albo daj zarobić specjalistom.
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 604
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Co może dolegać samochód kia picanto 1.0 46kw

Post autor: Tolinek »

Może z ciekawości pytają. Ja bym pytał. Kto pyta ten zbłądził i chce się odnaleźć ;)

Pozdro
saron22
Posty: 600
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Co może dolegać samochód kia picanto 1.0 46kw

Post autor: saron22 »

Ja myślę, że auto jest zepsute. I potrzeba to mechanika/technika/serwisanta a nie lamusa co sobie kabelek na alie… kupił. Mózgu i wiedzy niestety nie idzie kupić. I cale szczęście…
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 604
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Co może dolegać samochód kia picanto 1.0 46kw

Post autor: Tolinek »

No. Pojazd jest zepsuty i wymaga interwencji. Oczywiście właściciel nie może się zainteresować tematem. Nie ma prawa do próby WSTĘPNEGO oszacowania obszaru wystepowania usterki i zakresu prac. Pod żadnym pozorem nie może się dowiedzieć od czego średnio rozgarnięty mechanik zacznie pracę oraz jak długo nie będzie miał samochodu. Ma dymać piechotą do bierdonki przez dwa tygodnie i czekać na sygnał z warsztatu "czy się udało".

Panowie, wy tak na serio? Ale serio, serio? Przecież już po 2 poście autora w tym temacie widać, że samodzielnie nie spróbuje naprawić usterki :D

Pozdro,

EDIT: https://www.youtube.com/watch?v=toL1tXrLA1c :D
kenrad
Posty: 117
Rejestracja: 27 mar 2022, 21:29
model samochodu: Kia Optima JF kombi 2.0 CVVL

Re: Co może dolegać samochód kia picanto 1.0 46kw

Post autor: kenrad »

Poczytaj jez220 https://autonevodpl.com/obd2-codes/p2096 , zobacz na parametry bieżące dla czujnika tlenu
Wojewoda82
Posty: 2
Rejestracja: 18 gru 2023, 16:11
model samochodu: KIA CEED JD II 1,4 2018

Re: Co może dolegać samochód kia picanto 1.0 46kw

Post autor: Wojewoda82 »

Nie będę zakładał nowego tematu, mam to samo w KIA CEED II 1,4 (1368cm) z roku 2018, brak LPG
Błąd z tematu jest specyficzny, bo nie wskazuje przyczyny źródłowej, tylko wskazuje problem, którego przyczyną może być kilka rzeczy.

Pacjent to Kia CEED JD (II) z 2018 roku, z silnikiem 1,4 Kappa (1368cm3, ten lżejszy). Auto ma 5,5 roku, przebieg 55 000km, ja jeżdżę nim od marca tego roku, wcześniej 4 lata tym autem jeździła kobieta w okolicy 50-tki, robiąc około 5000km rocznie (ja robię z 10 000 rocznie). Błąd pojawił się pierwszy raz około 20 października czyli po ponad pół roku mojego użytkowania, około 150km po dotankowaniu VERVY (tankowanie w dniu wyborów, nie było 95). Auto miało dotychczas robione przeglądy roczne w ASO (kolejny wypada w styczniu), z wyłączeniem gwarancji jednostki napędowej (właścicielka spóźniła się 2 miesiące na roczny serwis). Aku oryginalny, chyba 45Ah.
Mam ELM 327 na Bluetootha i Car Skanner na telefonie.
Kilka wykresów napięć na rozgrzanym silniku i wolnych obrotach sondy przed katem (czerwony wykres) i po kacie (zielony). Jaki jest problem? Czasami wykresy wygalają normalnie, sonda po kacie podąża za sondą przed, tylko nieco wypłaszczając wykres (działa katalizator)...
sondy 1.jpg
sondy 1.jpg (106.06 KiB) Przejrzano 586 razy
sondy 2.jpg
sondy 2.jpg (110.49 KiB) Przejrzano 586 razy
...A czasami stoi prawie w miejscu, albo wysoko, albo nisko, dodanie gazu zmienia odczyt sond:
sondy 3.jpg
sondy 3.jpg (113.93 KiB) Przejrzano 586 razy
sondy 4.jpg
sondy 4.jpg (110.39 KiB) Przejrzano 586 razy
Tak wyglądają korekty po około 50km od skasowania błędu (nie patrzcie w tym momencie na temperaturę płynu chłodniczego), korekta długoterminowa już ponad -3%, jak będzie w okolicy -6,5%, to wywali check:
korekty.jpg
Podjęte kroki od czasu pojawienia się błędu pierwszy raz:
1) Dotankowanie do pełna 95 na Orlenie oraz K2 na układ paliwowy, skasowanie błędu
2) Pojawienie się błędu ponownie po około 130-150km, skasowanie na niezależnym warsztacie, wstępna diagnoza sonda po kacie stoi (choć jak widać nie zawsze) 100zł (czyli tylko komputer), sonda po kacie podobno tylko do kupienia w KIA, umówienie się do ASO Długołęka
3) Wizyta w ASO Długołęka, błąd nie zdąży się pojawić (za mało km zrobiłem), nie skasowali mnie za to, według nich z tym błędem nigdy jeszcze problemem nie była sonda po kacie, tylko przed. Ewentualnie problem z katem lub kiepskie paliwo (już było w baku z 70% nowego po tej Vervie)
4) Pojawienie się błędu ponownie 2x, drugi raz idealnie 150km od jego skasowania
5) Ponowna wizyta w ASO Długołęka, skasowali błąd i wyzerowali adaptację, dalej brak ustalonej przyczyny.
6) Pojawienie się błędu ponownie, wyjechanie baku do około 1/6, zmiana stacji na Shell, dotankowanie do pełna, skasowanie błędu.
7) I nie pomogło, błąd już raz się pojawił, a obecna korekta długoterminowa, która zaczyna dążyć od startowego 0 do -6,5 (miałem nawet -7%), sugeruje, że błąd się pojawi ponownie.


Jestem rozczarowany ASO i ich nieprecyzyjną diagnozą (stąd prawdopodobnie nie zrobię kolejnego przeglądu w ASO). Nie chcę i nie mam zamiaru jeździć z tym problemem, ale oczekiwałbym precyzyjnej diagnozy, a nie na zasadzie " wymienimy to, jak nie pomoże, to to". A oni zachowują się jak wymieniacze.

Jestem umówiony na niezależnym warsztacie na sprawdzenie sond, kolektora wydechowego, sssącego, instalacji do sond (nie widać zewnętrznych uszkodzeń), napięć do kompa itp koszt około 500-600zł.
pasqudek
Posty: 28
Rejestracja: 09 lip 2022, 16:27
model samochodu: KIA PICANTO

Re: Co może dolegać samochód kia picanto 1.0 46kw

Post autor: pasqudek »

@wojewoda: bez urazy. Koleżanka ma auto innej firmy, ale w cabrio. Dala auto do mechanika do drobnej naprawy. Efekt? Silnik do wymiany.
Natomiast robiąc w ASO mają w systemie info co naprawili. A w razie kłopotów albo naprawa albo sąd + rzecznik konsumenta i muszą przywrócić auto do pełnej sprawności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Picanto”