Budzące wątpliwości zapisy w umowie rezerwacyjnej

Rozpocznij przygodę z forum Kia Motors Klub! Przywitaj się i dyskutuj o motoryzacji.
Killarun
Posty: 1
Rejestracja: 13 gru 2022, 14:33

Budzące wątpliwości zapisy w umowie rezerwacyjnej

Post autor: Killarun »

Dzień dobry wszystkim,

zdecydowałem się na zakup Sportage V i w związku z tym poprosiłem o wzór umowy rezerwacyjnej, gdyż w związku z obecną sytuacją na samochód czekałbym około 6 miesięcy. W umowie tej znajdują się dwa zapisy, które budzą moje wątpliwości.

Jeden z ustępów traktuje o tym, że strony są świadome, iż cena ostateczna samochodu z dużym prawdopodobieństwem ulegnie zmianie. Wydaje mi się to dziwne, bo oczywiście rozumiem, że cena może ulec zmianie, ale z tego zdania wynika, że zmiana ceny referencyjnej (z pewnością na niekorzyść klienta) jest w zasadzie pewna i nieunikniona.

Inny z zapisów zakłada brak możliwości odstąpienia od zakupu samochodu w momencie otrzymania zawiadomienia o gotowości auta do sprzedaży w ciągu dwóch miesięcy od wydania zawiadomienia w sytuacji, gdy cena ostateczna samochodu nie przekroczy 110% ceny referencyjnej. W trakcie ustnych ustaleń zostałem poinformowany, że nie ma problemu z wycofaniem się z zawarcia umowy, gdy cena będzie wyższa niż podczas zawierania umowy rezerwacyjnej, ale zapis umowny się z tym nie zgadza. Skonsultowałem ten zapis z dealerem i potwierdził on moje obawy, jednocześnie zapewniając mnie, że ten zapis ma tylko i wyłącznie na celu zniechęcać niezdecydowanych klientów do bezrefleksyjnej rezerwacji pojazdów. Z zapisu jednak wynika jasno, że KIA może podnieść cenę o 10% i po poinformowaniu mnie o podwyżce ceny będę zmuszony do zawarcia umowy.

Czy Wasze umowy rezerwacyjne też zawierały takie zapisy? To normalna praktyka, czy jestem jakiś przewrażliwiony? Za odpowiedzi i pomoc dziękuję, pozdrawiam!
saron22
Posty: 619
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Budzące wątpliwości zapisy w umowie rezerwacyjnej

Post autor: saron22 »

To normalna praktyka. Jedyne co możesz zrobić to nie kupować.
We większości tego typu umów jest jedynie informacja o tym, jaka kara umowna czy konsekwencje grożą kupującemu jeśli nie wywiąże się z umowy czyli np nie odbierze produktu i najczęściej jest to utrata zadatku.
Natomiast z reguły nie ma mowy o tym co stanie się gdy dostawca produktu bądź usługi nie wywiąże się z umowy czyli np nie dostarczy produktu/usługi na czas.
Możesz też próbować domagać się aby te zapisy umowy zmienić oraz wpisać w umowę co będzie jeśli w oznaczonym czasie dealer nie dostarczy samochodu. Może to być np obniżenie ceny o jakąś kwotę albo zwrot zadatku w podwójnej wysokości czy co tam sobie jeszcze wymyślisz. Ale obawiam się, że dealer nie będzie chętny takiej umowy podpisywać.
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Budzące wątpliwości zapisy w umowie rezerwacyjnej

Post autor: kon »

Skoro macie razem ze sprzedawcą zgodne podejście do ewentualnej rezygnacji z zakupu, to wystarczy zapisać taką możliwość w zamówieniu.
krositinka
Posty: 10
Rejestracja: 03 maja 2023, 13:09

Re: Budzące wątpliwości zapisy w umowie rezerwacyjnej

Post autor: krositinka »

Jaka wartość zadatku jest obecnie pobierana? Wartość procentowa od wartości samochodu czy kwotowa, jakiej wysokości?
saron22
Posty: 619
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Budzące wątpliwości zapisy w umowie rezerwacyjnej

Post autor: saron22 »

Jakies 2 tygodnie temu u dealerów różnych marek życzyli sobie od 3 do 5 tys. zł.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum ogólne”