Delikatne stuki tył - amortyzatory?

forum użytkowników Kia Niro
Kristof
Posty: 5
Rejestracja: 16 sie 2019, 00:20
model samochodu: Kia Niro
Lokalizacja: Szczecin

Delikatne stuki tył - amortyzatory?

Post autor: Kristof »

Witam,
W specyficznych okolicznościach tzn przy nierównym, dziurawym asfalcie i prędkości około 20-40km/h występuje delikatne stukanie z tyłu. Nie jest to głośne, ale w aucie jest ogolnie tak cicho, że nawet niewielkie stukanie denerwuje.
Wyjmowalem już wszystko z bagażnika włącznie z lewarkiem i ciągle to występuje. Wykrecilem też gorne bolce z klapy a dolne wyciszylem podkładając pod nie kawałki materiału. Dalej słychać.
Obecnie mam podejrzenia odnośnie tylnych amortyzatorów a konkretnie ich osłon. Mam do Was pytanie, czy osłona amortyzatora (plastikowa czarna rurka u gory amortyzatora pod gumowym odbojem, widać ją między kołem a nadkolem) wydaje u Was dźwięki przy poruszaniu ja na boki? U mnie jest ona bardzo luzna, przy delikatnych ruchach ten plastik stuka o amortyzator, to może być ten dźwięk.
Dzięki za odpowiedzi
Adrian
Posty: 40
Rejestracja: 16 paź 2018, 11:57

Re: Delikatne stuki tył - amortyzatory?

Post autor: Adrian »

Pomacałem u siebie i faktycznie plastikowa osłona delikatnie się rusza i jakiś dźwięk to wydaje ale nie sądzę żeby mogłoby to być słyszalne w kabinie.
Ja kiedyś też nasłuchiwalem odgłosów z okolic bagażnika i okazało się że mam dwa zaczepy (śruby) holownicze a miejsce w styropianowe jest tylko na jedną ;)
Kristof
Posty: 5
Rejestracja: 16 sie 2019, 00:20
model samochodu: Kia Niro
Lokalizacja: Szczecin

Re: Delikatne stuki tył - amortyzatory?

Post autor: Kristof »

Zaczep do holowania: u mnie też tak jest, ale zawinąłem go w szmatkę i nie hałasuje.
Być może u Ciebie ta osłona amortyzatorów jest mniej obluzowana, ale u mnie to słychać w kabinie (przeprowadzony test: ja siedzę w kabinie, kolega rusza).
Poruszaj to kilka razy dość szybko, wtedy jest ten dźwięk... To by wyjaśniało dlaczego słychać to tylko przy mocno nierównym, "poszatkowanym" asfalcie.
zbiban
Posty: 20
Rejestracja: 21 lut 2022, 09:55
model samochodu: Niro

Re: Delikatne stuki tył - amortyzatory?

Post autor: zbiban »

Kristof pisze: 25 lis 2019, 18:52 Witam,
W specyficznych okolicznościach tzn przy nierównym, dziurawym asfalcie i prędkości około 20-40km/h występuje delikatne stukanie z tyłu. Nie jest to głośne, ale w aucie jest ogolnie tak cicho, że nawet niewielkie stukanie denerwuje.
Wyjmowalem już wszystko z bagażnika włącznie z lewarkiem i ciągle to występuje. Wykrecilem też gorne bolce z klapy a dolne wyciszylem podkładając pod nie kawałki materiału. Dalej słychać.
Obecnie mam podejrzenia odnośnie tylnych amortyzatorów a konkretnie ich osłon. Mam do Was pytanie, czy osłona amortyzatora (plastikowa czarna rurka u gory amortyzatora pod gumowym odbojem, widać ją między kołem a nadkolem) wydaje u Was dźwięki przy poruszaniu ja na boki? U mnie jest ona bardzo luzna, przy delikatnych ruchach ten plastik stuka o amortyzator, to może być ten dźwięk.
Dzięki za odpowiedzi
Czy ustaliłeś ostatecznie co było powodem tych stuków z tyłu pojazdu? Pytam ponieważ w moim Niro pojawiają się dokładnie takie same stuki z tyłu jak opisujesz, walczę z tym już dość długo, ale niestety bezskutecznie.
Awatar użytkownika
SikoR
Posty: 3
Rejestracja: 06 lis 2022, 20:06
model samochodu: Kia Niro SG2 HEV BL

Re: Delikatne stuki tył - amortyzatory?

Post autor: SikoR »

Odkopuję temat. W moim niro również przez ostatnie miesiące było słychać stukanie z tyłu z prawej strony. Miałem poczekać z tym do pierwszego serwisu ale w końcu w tym tygodniu nie wytrzymałem i zacząłem szukać skąd dobiega ten hałas. Zrobiłem z tatą "jazdę testową" po dojść nierównej nawierzchni (ja jako pasażer tylnej kanapy) i okazało się, że stukanie nie słychać z nadkola ani z bagażnika... była to kanapa samochodowa która obijała się o metalowy zawias :!: :lol:
Z lewej strony nie było słychać tak stukania ponieważ cały czas wożę fotelik samochodowy który musiał ją lekko docisnąć.
Na chwilę obecną naprawiłem "profesjonalnie" te stukania poprzez owinięcie na metalowym zawiasie duct tape'a :D
Jak będę w serwisie to im to zgłoszę ale nie jestem pewien czy coś poradzą bo prawdopodobnie będą musieli wymienić całe zapięcie chyba, że można jakoś to wyregulować.
Calee
Posty: 88
Rejestracja: 16 kwie 2020, 19:48
model samochodu: Niro HEV FL

Re: Delikatne stuki tył - amortyzatory?

Post autor: Calee »

Ja miałem podobne stukanie męczyłem się z tym z pół roku, a rozwiązanie było proste wystarczyło posmarować te czarne ślizgacze wazeliną techniczną i od roku cisza... A wpadłem na to przez przypadek gdyż zobaczyłem że zamek jest wytarty z czarnej farby właśnie w miejscu gdzie dotyka tych ślizgaczy.. (więc pewnie pojawiły się jakieś luzy i stukało, a czasami nawet skrzypiało jak stara kanapa)
Smarujemy tu gdzie wskazują strzałki na załączniku.
Załączniki
ślizgacze rygla.png
ślizgacze rygla.png (168.05 KiB) Przejrzano 1000 razy
darektos@tlen.pl
Posty: 21
Rejestracja: 17 maja 2023, 18:17
model samochodu: Niro

Re: Delikatne stuki tył - amortyzatory?

Post autor: darektos@tlen.pl »

Witam cię powiedz konkretnie o które ślizgacze chodzi bo u mnie też te stuki występują i pojęcia nie mam skąd ten dźwięk
Calee
Posty: 88
Rejestracja: 16 kwie 2020, 19:48
model samochodu: Niro HEV FL

Re: Delikatne stuki tył - amortyzatory?

Post autor: Calee »

Może na tym zdjęciu będzie to lepiej widać.
Załączniki
ślizgacze rygla2.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Niro”