przy przyspieszaniu na moment przydusza silnik + stukają zawory

forum użytkowników modelu Ceed
rkrzem
Posty: 3
Rejestracja: 24 lis 2022, 21:27
model samochodu: Kia Ceed II kombi, 2013, benzyna 1.6 GDI, 99kW, chyba 139 koni

przy przyspieszaniu na moment przydusza silnik + stukają zawory

Post autor: rkrzem »

Kia Ceed kombi, 2013, benzyna 1.6 gdi, 99kW, 135 lub 139 koni ??, przebieg 124000km
Witam i proszę o pomoc w rozpoznaniu problemu.
Samochód przy przyspieszaniu na moment przydusza przy obrotach ok. 1800-2000, słychać wtedy stukanie zaworów - objaw uwidacznia się najwyraźniej na drugim biegu. Po chwili łapie ciąg i jedzie dalej bez problemów. Problem nie występuje przy każdym przyspieszaniu - nie potrafię powiązać go z jakimiś konkretnymi "warunkami" przyspieszania - pojawia się "losowo" i niestety występuje coraz częściej.
Kilka informacji technicznych - może przydatnych:
Olej wymieniony kilka tys. kilometrów temu - Shel Helix Ultra 5W-30 syntetyk – nie zauważyłem zwiększonego ubytku oleju.
Dolałem do paliwa "oczyszczacza" wtrysków – nie pomogło.
Filtr powietrza nowy - bez wpływu na zmniejszenie zjawiska. Wlot powietrza za filtrem w kierunku silnika czysty.
Auto pali bez problemu od pierwszego razu.
Nie wyświetla kontrolki „silnika”
Nie zauważyłem zwiększonego zużycia paliwa (z rury wydmuchuje czarne kropki/kropelki - widoczne na jasnej podłodze garażu).
Nie zauważyłem zwiększonego dymienia ani nie czuję żadnych podejrzanych zapachów.
Płyn chłodzący w chłodnicy w normie – bez dolewania od nowości.
Na biegu jałowym silnik pracuje cicho i równo – nie słychać żadnych podejrzanych stuków ani innych dźwięków.
Świece zapłonowe fabryczne od nowości – w książce jest napisane aby wymieniać przy 150000km dlatego jeżdżą dalej. Ostatnio wypinałem każdą cewkę po kolei aby sprawdzić czy nie padła któraś ale za każdym razem silnik tracił rytm więc sądzę, że są OK.
Od kilku lat czasami słychać zawory przy przyspieszaniu. W książce serwisowej jest napisane że to stan normalny i że zawory ustawiają się hydraulicznie - więc nie reagowałem.
Pompa paliwa zawsze głośno pracowała, ostatnio jakby przycichła i nabieram podejrzeń, że może to być powiązane z opisanym wyżej problemem.
Czy ktoś ogarnia temat???
Czy ktoś coś mądrego podpowie???
Z góry dziękuję :-)
wajkii
Posty: 4
Rejestracja: 25 paź 2022, 14:27

Re: przy przyspieszaniu na moment przydusza silnik + stukają zawory

Post autor: wajkii »

Jakby był problem z pompą paliwa, to przy gazie w podłogę i obrotach powyżej 4tys powinno mu jeszcze bardziej brakować paliwa. Jeśli tam jest płynnie, to nie pompa. Mimo wszystko zacząłbym od swiec, wydatek nie jest duzy, i tak niedługo wymiana a po co szkodzić silnikowi i układowi wydechowemu, może to będzie to. Jak nie to szukanie dalej. Przy wykręcaniu swiec zaznacz sobie która gdzie była, jak jakąś będzie wyglądać inaczej, a po wymianie się nie poprawi, to tam będzie trzeba szukać problemu
Micha
Posty: 70
Rejestracja: 27 wrz 2020, 19:45
model samochodu: Kia Ceed SW 1.5 T-GDI 7DCT '21

Re: przy przyspieszaniu na moment przydusza silnik + stukają zawory

Post autor: Micha »

Podłączyć do komputera i sprawdzić błędy czy coś jest w pamięci. Nie musi zapalić check'a jeśli błąd występuje okresowo. Wykręcić i sprawdzić świece jak kolega wcześniej pisal-wyglad może sporo powiedzieć o spalaniu mieszanki w cylindrze .Jeśli błędów nie ma na kompie to mamy niestety problem. Przyczyn może być wiele np wtryski ( bezpośredni wtrysk paliwa GDI), przepływomierz ( nie uszkodzony całkowicie, ale wolno reagujący na zmiany w dolocie), przytykajace się sitko pompy paliwa w baku, uszkodzone koło wariatora faz rozrządu, jeśli to automat to problem ze skrzynią też może powodować takie zachowanie. Ogólnie jeśli nie ma check'a potrzeba niestety komputera najlepiej dedykowanego do KiA żeby w czasie rzeczywistym sczytać co się dzieje na poszczególnych kanałach. No i jeszcze najważniejsze wiedzą i doświadczeniem żeby dobrze zinterpretować odczyty. Powodzenia Pozdrawiam serdecznie
gzyms
Posty: 86
Rejestracja: 21 lut 2020, 17:34
model samochodu: Kia Cee'd, SW (SportWagen, kombi) M SmartPlus, 1.6 GDI, 99 kW

Re: przy przyspieszaniu na moment przydusza silnik + stukają zawory

Post autor: gzyms »

Przyzwyczaj się
Kia Ciyapostrofd
rkrzem
Posty: 3
Rejestracja: 24 lis 2022, 21:27
model samochodu: Kia Ceed II kombi, 2013, benzyna 1.6 GDI, 99kW, chyba 139 koni

Re: przy przyspieszaniu na moment przydusza silnik + stukają zawory

Post autor: rkrzem »

AKTUALIZACJA
Dziękuję za porady.
Zanim wybiorę się do ASO wymieniłem świece na nowe (sprzedawca polecił Breu). Zobaczę, czy problem ustąpi... Jeśli nie, to komputer.
Dam znać za jakiś czas.
Pozdrawiam.
rkrzem
Posty: 3
Rejestracja: 24 lis 2022, 21:27
model samochodu: Kia Ceed II kombi, 2013, benzyna 1.6 GDI, 99kW, chyba 139 koni

Re: przy przyspieszaniu na moment przydusza silnik + stukają zawory

Post autor: rkrzem »

rkrzem pisze: 26 lis 2022, 22:14 AKTUALIZACJA
Dziękuję za porady.
Zanim wybiorę się do ASO wymieniłem świece na nowe (sprzedawca polecił Breu). Zobaczę, czy problem ustąpi... Jeśli nie, to komputer.
Dam znać za jakiś czas.
Pozdrawiam.
AKTUALIZACJA
Niestety problem wciąż występuje.
Wymiana świec nie pomogła :|
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”