Ceed 3 1.4 tgdi - "przeskakiwanie" kierownicy

forum użytkowników modelu Ceed
Gielu
Posty: 170
Rejestracja: 04 gru 2019, 13:44
model samochodu: Ceed III SW 1.4 T-GDi

Ceed 3 1.4 tgdi - "przeskakiwanie" kierownicy

Post autor: Gielu »

Dziś zauważyłem u siebie dziwny efekt a mianowicie przy pierwszym delikatnym ruchu kierownica czy to w prawo czy w lewo kierownica zamiast chodzić płynnie np jak manetka gazu w motocyklu przeskakuje np jak pokrętło programatora pralki (nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć). Po tym pierwszym przeskoku dalej już idzie płynnie. Efekt jest silnie wyczuwalny przy wyłączonym silniku. Przy włączonym czuć to dużo mniej ale też jest wyczuwalne, czuć to również podczas jazdy. Auto ma przejechane 40 tysięcy i do tej pory kierownica chodziła płynnie w całym zakresie. Oczywiście zamierzam wybrać się z tym do aso ale może ktoś przerabiał coś takiego i może podpowiedzieć co to może być.
kemotl
Posty: 171
Rejestracja: 11 paź 2022, 13:00
model samochodu: Kia Sportage V MHEV 180KM 7DCT L+AEB

Re: Ceed 3 1.4 tgdi - "przeskakiwanie" kierownicy

Post autor: kemotl »

A jakie masz koła?. Ja na 17 225 miałem na kostce czasami podobny efekt ale to poprostu opona mi i przeskakiwała jak kreciłem.
Gielu
Posty: 170
Rejestracja: 04 gru 2019, 13:44
model samochodu: Ceed III SW 1.4 T-GDi

Re: Ceed 3 1.4 tgdi - "przeskakiwanie" kierownicy

Post autor: Gielu »

Kola mam 16 cali ale to na pewno nie pochodzi od tego bo efekt wyraznie pochodzi z jakiejs czesci ukladu kierowniczego ktora jest jeszcze w kabinie, a przynajmniej nie ten efekt ktory czuc na postoju przy wylaczonym silniku. To moze byc "wlasciwosc" elektrycznego wspomagania bo jak wsiadlem po nocy stania do auta to przeskakiwania nie bylo czuc albo bylo bardzo delikatnie wyczuwalne. Po odpaleniu auta (czyt. wlaczeniu wspomagania) poruszaniu kiera i wylaczeniu silnika efekt znow sie pojawil :). Byc moze wczesniej na to nie zwracalem uwagi a bylo tak od zawsze, sam nie wiem :) Co do tego efektu podczas jazdy to po zweryfikowaniu cisnienie w oponach i umyciu auta wydaje sie ze jest ok. Pojzezdzie, poobserwuje...jak problem bedzie dalej wystepowal udam sie do ASO i zobacze co powiedza.
pegazx
Posty: 44
Rejestracja: 18 cze 2021, 06:59
model samochodu: Kia xceed

Re: Ceed 3 1.4 tgdi - "przeskakiwanie" kierownicy

Post autor: pegazx »

Mam to samo, w sumie to miałem bo całkiem wysiadło i objaw ustąpił ale w Renault.
Czujnik kąta skrętu.
Całkiem wysiadło to zapaliła się ikonka kierownicy nie wiem jak jest w Kia.
Z objawem przeskakiwania auto było użytkowane z dwa lata.
Koła, zawieszenie,amory wszystko było sprawdzane i nic nie wychodziło,walka z autem dwa lata. Dopiero po zapaleniu kontrolki objaw ustąpił. Zagadka w moim wypadku rozwiązała się sama .
Gielu
Posty: 170
Rejestracja: 04 gru 2019, 13:44
model samochodu: Ceed III SW 1.4 T-GDi

Re: Ceed 3 1.4 tgdi - "przeskakiwanie" kierownicy

Post autor: Gielu »

pegazx pisze: 28 lis 2022, 10:45 Mam to samo, w sumie to miałem bo całkiem wysiadło i objaw ustąpił ale w Renault.
Czujnik kąta skrętu.
Całkiem wysiadło to zapaliła się ikonka kierownicy nie wiem jak jest w Kia.
Z objawem przeskakiwania auto było użytkowane z dwa lata.
Koła, zawieszenie,amory wszystko było sprawdzane i nic nie wychodziło,walka z autem dwa lata. Dopiero po zapaleniu kontrolki objaw ustąpił. Zagadka w moim wypadku rozwiązała się sama .
Moze to byc to bo na pewno "problem" jest gdzies w tym obszarze (wspomaganie, czujnik, kolumna). Mam jeszcze podejzenia co do lozyska wspomagania ktore niedawno mi wymienili na gwarancji bo szuralo przy kreceniu kierownica.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”