Smród spalin w kabinie

forum użytkowników modelu Optima
Yeti
Posty: 7
Rejestracja: 10 sie 2022, 12:51
model samochodu: Optima

Smród spalin w kabinie

Post autor: Yeti »

Witam,

od pół roku posiadam Kia Optima 1.7 CRDI 2013 rok. Od kilku dni zauważyłam że po odpaleniu silnika u przejechaniu niedużej odległości wpada mi do kabiny smród spalin. W miarę upływu jazdy zapach traci na intensywności ale gdzieś jest nadal wyczuwalny.
Druga rzecz jest taka że po odpaleniu silnika obroty na jałowym biegu wynoszą 960 obrotów. Po nagrzaniu silnika spadają do 900. Z czego to może wynikać? To jest normalne zjawisko przy zimnym silniku?
Jakieś sugestie? Bardzo proszę o pomoc :)
szabak
Posty: 8
Rejestracja: 12 kwie 2022, 17:12
model samochodu: Kia Optima 1,7

Re: Smród spalin w kabinie

Post autor: szabak »

Witam
czy udało się poradzićz problemem ?
Guciu
Posty: 62
Rejestracja: 30 kwie 2022, 20:33
model samochodu: Kia Optima JF Sportwagon GT

Re: Smród spalin w kabinie

Post autor: Guciu »

Zimny silnik zawsze ma wyższe obroty na biegu jałowym więc to nie dziwne absolutnie, że masz 960 a później spadają do 900.
Jeżeli te 900 to dla Ciebie mało komfortowe, masz może wtedy większe wibracje czy coś to wiem, że można zaingerować w sterownik silnika i zmienić minimalne obroty biegu jałowego np. na 950 obr/min. Większe spalanie na postoju i pewnie minimalne większe zużycie podzespołów ale takie sprawy możesz wyeliminować. Choć z drugiej strony jeśli czuć jakieś większe wibracje na biegu jałowym to może czas zainteresować się kołem dwumasowym :)

Co do smrodku to masz gdzieś nieszczelność i najlepiej gdzieś podjechać na sprawdzenie. Nikt tutaj nie wywróży. Może być zawór EGR, chłodniczka EGR, może być przewód elastyczny (najpewniej), może być też kolektor wydechowy. To że po czasie znika to pewnie się przyzwyczajasz do zapachy albo jedziesz szybciej i się delikatnie rozwiewa zapach albo po nagrzaniu silnik sprawniej spala spaliny i aż tak nie czuć.
Generalnie ja bym się zainteresował tym jak najszybciej bo spaliny diesla są rakotwórcze i szkoda się truć. To są przecież spaliny jeszcze przed przejściem przez wszystkie filtry i DPF.
szabak
Posty: 8
Rejestracja: 12 kwie 2022, 17:12
model samochodu: Kia Optima 1,7

Re: Smród spalin w kabinie

Post autor: szabak »

GUCIU
wyczerpująca odpowiedź i wskazująca ewentualne przyczyny przenikania spalin do kabiny.
Czy EGR może wpływać na zwiększone zużycie paliwa ?
MarRa
Posty: 275
Rejestracja: 27 kwie 2022, 20:42
model samochodu: Kia Ceed, Kia Stonic

Re: Smród spalin w kabinie

Post autor: MarRa »

Co do zapachu spalin w kabinie, to w innym samochodzie miałem coś podobnego. Śmierdziało po odpaleniu i podczas postoju na załączonym silniku. Winnym okazała się sparciała odma olejowa. Po wymianie problem ustąpił.
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 605
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Smród spalin w kabinie

Post autor: Tolinek »

Pierwszym raz gdy czułem coś co wydawało mi się smrodem spalin była wypalona uszczelka miedziana pod wtryskiwaczem. Spaliny były wydmuchiwane tą nieszczelnością. Potem miałem jeszcze raz to samo w innym dieslu. Łatwo zobaczyć, zdejmujesz plastikową pokrywkę z silnika i widzisz ktòry wtryskiwacz jest zapyziały w czanej mazi.
Damian9@
Posty: 1
Rejestracja: 20 paź 2023, 12:56
model samochodu: Kia Optima

Re: Smród spalin w kabinie

Post autor: Damian9@ »

Witam,

Czy udało się rozwiązać problem?
Mam ta sama przypadłość ze po odpaleniu wlatuje do srodka zapach spalin ale jak auto się dogrzeje to wydaje mi się ze jest Ok albo zapach nie jest na tyle intensywny.
Yeti
Posty: 7
Rejestracja: 10 sie 2022, 12:51
model samochodu: Optima

Re: Smród spalin w kabinie

Post autor: Yeti »

Mechanik nic nie "zauważył", zapach spalin nie jest wyczuwany, może to jakiś dziwny przypadek :)
artic82
Posty: 93
Rejestracja: 06 lip 2022, 10:38
model samochodu: Optima GT Line 1.7 CRDI

Re: Smród spalin w kabinie

Post autor: artic82 »

Radzę zajrzeć do wtrysków. Na początku tylko czuć spaliny, potem zaczyna się pocić, potem jak się zgorzel zrobi to już nie śmierdzi ale wtrysku możesz już łatwo nie wyjąć. No i tak to wygląda jak na zdjęciu u mnie.
Załączniki
IMG_20231121_143613.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”