Montaż haka a gwarancja

Rozpocznij przygodę z forum Kia Motors Klub! Przywitaj się i dyskutuj o motoryzacji.
Macko22
Posty: 1
Rejestracja: 21 kwie 2022, 10:35
model samochodu: Carens

Montaż haka a gwarancja

Post autor: Macko22 »

Hej,
Ponieważ zdania na forum są różne, czy ktoś zna jednoznaczną odpowiedź czy w aucie na gwarancji mogę montować hak poza ASO nie tracąc gwarancji?

Z góry dzięki.
Maciek
Fred.X
Posty: 365
Rejestracja: 27 cze 2021, 09:38

Re: Montaż haka a gwarancja

Post autor: Fred.X »

Masz ingerencję w elektronikę pojazdu , więc wg KIA Polska tracisz gwarancje
mario444444
Posty: 23
Rejestracja: 07 cze 2021, 11:41
model samochodu: KIA ceed CD; 1,5 T-GDi; 2021.
KIA cee'd SW; 1,6 GDI; 2015

Re: Montaż haka a gwarancja

Post autor: mario444444 »

Nie do końca jest tak, że traci się gwarancję, kwestia jaki to będzie hak i w jaką instalację się go wyposaży. Jeżeli zakłada się hak renomowanych marek, który nie wymaga wiercenia dodatkowych otworów w karoserii, a wykorzystujemy jedynie otwory do tego przewidziane, to nie stracimy gwarancji na nadwozie. Jeżeli instalacja haka jest instalacją dedykowaną, która nie wymaga wcinania się w instalację elektryczną, tylko wykorzystuje się do podłączenia przystosowane do tego celu złącze z lewej strony z tyłu, wewnątrz bagażnika to nie ma podstaw prawnych do tego, aby nie uznać nam gwarancji. Serwisy najczęściej montują instalację tańszą, wymagającą robienia wcinek, co jest jednoznaczne z utratą gwarancji producenta, czyli KIA. W takim przypadku cała odpowiedzialność za instalację spada na serwis (tylko ten, który tą instalację zamontował). Żaden inny serwis, innego dealera nie uzna nam gwarancji i odeśle nas do serwisu montującego instalację. Pewnie ktoś zapyta dlaczego serwisy montują te tańsze instalację, a dlatego, że po 1. Ludzie się tym zbytnio nie interesują, bo myślą, że jak serwis zakłada to już jest wszystko super. Mało kto wie, że serwis ma także instalację dedykowaną, której koszt jest 2 razy większy (około 800 zł). Po 2. Ludzie szukają oszczędności co jest normalne i każdy zamiast zostawić w serwisie okolo 4000 zł woli zostawić 2500-2800 zł.
Na swoim przykładzie mogę się wypowiedzieć ponieważ we wszystkich swoich samochodach montowałem haki holownicze Thule (obecnie Brink), Westfalia oraz Steinhof, żadnych innych wynalazków (oczywiście nie neguję pozostałych). Instalacja kupowana albo tych samych producentów, lub oryginalne producenta pojazdu. Oczywiście jak pisałem wcześniej, były to instalację dedykowane (plug & play). Wszystko działa, nic nie trzeba aktywować. Jedyne co jest potrzebne, to dwie ręce lewa, prawa, przeciętnie myśląca głowa i trochę zdolności manualnych służących do rozebrania i złożenia auta, no i oczywiście do estetycznego położenia instalacji.

Obecnie też zakładam hak do mojego ceeda III sw model 2022. Czekam na instalację dedykowaną od Kia (koszt 730 zł)
Hak Westfalia demontowalny, koszt około 2000 zł (udało mi się kupić za 1360 zł). Wersja TOP wyjdzie mi okolo 2100 zł. Serwis proponował mi 3800 zł z hakiem sygnowanym logo KIA (nie odpowiadał mi pod wieloma względami) oraz instalację uniwersalną (wymagającą robienia wcinek w poszczególne przewody). W tym przypadku utracił bym gwarancję na instalację.
Szybka kalkulacja i decyzja podjęta.

W żadnym przypadku nigdy nie usłyszałem, jak coś się dzialo, że nie mam gwarancji.
Pablo1972
Posty: 2
Rejestracja: 14 paź 2022, 12:23
model samochodu: Xceed 1,4 automat

Re: Montaż haka a gwarancja

Post autor: Pablo1972 »

Cześć i czołem.
Wracam z podobnymi przemyśleniami, ASO tez chce się wcinać w instalację z wiązką firmy Autohak. Cena po rabacie 2800 zł.
Jakoś mi się to nie widzi, skoro Steinhof z dedykowaną około 1100 zł plus montaż.
Dziwi mnie podejście Aso, bo w innych sprawach sa bardzo skrupulatni jesli chodzi o gwarancję, opóźnienie w wymianie oleju o miesiąc i bach, tracisz gwarancję na silnik.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum ogólne”