Kia sportage 2022-2023

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
Arek9522
Posty: 3
Rejestracja: 04 paź 2022, 01:21
model samochodu: Kia sportage 2022

Kia sportage 2022-2023

Post autor: Arek9522 »

Witam przymierzam się do zakupu pierwszej w życiu KIA i mam kilka pytań co do niej :mrgreen:

1 jak wyglada napęd 4x4 w niej czy sprawuje się w zimie?
Pytam bo mieszkam na południu Polaki okolice Krynicy zdrój i jak to w zimie bywa różnie z tym odgarnianie i wgl.
2. Słyszałem ze nie ma podgrzewanej szyby w niej wiec jak się sprawuje nadmuch w niej jest jakiś elektryczna grzałka ze leci jakieś ciepłe powietrze czy jednak nici z tego.
3.Czy dopłacać do nagłośnienia tego lepszego czy nie ma sensu ? Sprzedawca mi odradzał bo i tak jest dobre nagłośnienie w niej ja tam specem nie jestem ale jest na poziomie średnim+ według mnie
Prosił bym o jakieś opinie na jej temat i wadach również
Dziękuje i pozdrawiam
nagdob
Posty: 1119
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Kia sportage 2022-2023

Post autor: nagdob »

Arek9522 pisze: 04 paź 2022, 01:27 Witam przymierzam się do zakupu pierwszej w życiu KIA i mam kilka pytań co do niej :mrgreen:

1 jak wyglada napęd 4x4 w niej czy sprawuje się w zimie?
Pytam bo mieszkam na południu Polaki okolice Krynicy zdrój i jak to w zimie bywa różnie z tym odgarnianie i wgl.
2. Słyszałem ze nie ma podgrzewanej szyby w niej wiec jak się sprawuje nadmuch w niej jest jakiś elektryczna grzałka ze leci jakieś ciepłe powietrze czy jednak nici z tego.
3.Czy dopłacać do nagłośnienia tego lepszego czy nie ma sensu ? Sprzedawca mi odradzał bo i tak jest dobre nagłośnienie w niej ja tam specem nie jestem ale jest na poziomie średnim+ według mnie
Prosił bym o jakieś opinie na jej temat i wadach również
Dziękuje i pozdrawiam
1. Napęd jest AWD, czyli dołącza się automatycznie w razie potrzeby. Nie wiem jak w wersji MHEV, ale w wersji HEV i PHEV nie można zablokować wszystkich kół na raz.
2. Przednia szyba nie jest podgrzewana elektrycznie, jest nadmuch.
3. Harman Kardon gra lepiej, ale dupy też nie urywa. Dla mnie mimo wszystko brakuje niskich tonów pomimo subwoofera. Przy głośniejszym słuchaniu jest lepiej niż przy cichszym.

Poczytaj forum, opisywane są zarówno zalety jak i wady. Dla mnie autko jest na prawdę kompletne i ma wszystko czego mi potrzeba. Przejechałem ponad 3,5 tys. km i jak na razie wszystko jest ok.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
Lunar GT
Posty: 1114
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kia sportage 2022-2023

Post autor: Lunar GT »

nagdob pisze: 04 paź 2022, 08:13 Napęd jest AWD, czyli dołącza się automatycznie w razie potrzeby. Nie wiem jak w wersji MHEV, ale w wersji HEV i PHEV nie można zablokować wszystkich kół na raz.
Gwoli ścisłości, AWD określa się napędy stałe 4x4, Sportage ma 4WD ale obserwując wskaźnik napędu kół widać że napęd na 4 koła jest przekazywany bardzo często, mHEV ma przycisk blokowania 4x4
nagdob pisze: 04 paź 2022, 08:13 Harman Kardon gra lepiej, ale dupy też nie urywa.
Potwierdzam.
nagdob
Posty: 1119
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Kia sportage 2022-2023

Post autor: nagdob »

Lunar GT pisze: 04 paź 2022, 08:46 ...
Gwoli ścisłości, AWD określa się napędy stałe 4x4, Sportage ma 4WD ale obserwując wskaźnik napędu kół widać że napęd na 4 koła jest przekazywany bardzo często, mHEV ma przycisk blokowania 4x4
...
Ani w cenniku, ani w instrukcji obsługi, nigdzie nie piszą 4WD, tylko AWD. 4WD to nic innego jak 4x4, a Sportage takiego napędu nie ma. Zgadzam się, że na wskaźniku napędu kół bardzo często, albo prawie zawsze widać, że tylna oś też pracuje. Ale nie jest to 4WD. Tył z reguły pracuje "słabiej" niż przód, a na prostych odcinkach z jednostajną jazdą nie pracuje w ogóle.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
Lunar GT
Posty: 1114
Rejestracja: 23 kwie 2022, 12:38
model samochodu: Kia Sportage V GT 4WD HEV + wszystko (tylko dziury w dachu nie chciałem)
Lokalizacja: Śląsk

Re: Kia sportage 2022-2023

Post autor: Lunar GT »

Tu jest w oryginale, a reszta to tylko dowolna interpretacja
https://www.kia.com/kr/vehicles/sportage/features
nagdob
Posty: 1119
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Kia sportage 2022-2023

Post autor: nagdob »

Lunar GT pisze: 04 paź 2022, 11:18 Tu jest w oryginale, a reszta to tylko dowolna interpretacja
https://www.kia.com/kr/vehicles/sportage/features
Tylko, że to jest wersja nie na Europę. Co do interpretacji to się zgadzam, ale skoro na Europę jest w nomenklaturze AWD to tego się trzymajmy. W USA niech mają 4WD ;) :mrgreen:
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
Arek9522
Posty: 3
Rejestracja: 04 paź 2022, 01:21
model samochodu: Kia sportage 2022

Re: Kia sportage 2022-2023

Post autor: Arek9522 »

Koledzy jedna sprawa czyli den nadmuch na szybę jest beznadziejny i ani nie ogrzeje lekko szyby ani nie rozmrozi jeśli dobrze rozumiem tak?

Pytam o ten napęd bo pan z kia mi powiedział ze on działa tylko do 50km/h później jest tylko zwykły napęd
nagdob
Posty: 1119
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Kia sportage 2022-2023

Post autor: nagdob »

Arek9522 pisze: 04 paź 2022, 22:18 Koledzy jedna sprawa czyli den nadmuch na szybę jest beznadziejny i ani nie ogrzeje lekko szyby ani nie rozmrozi jeśli dobrze rozumiem tak?

Pytam o ten napęd bo pan z kia mi powiedział ze on działa tylko do 50km/h później jest tylko zwykły napęd
Nadmuch na szybę jest bardzo dobry. Jak silnik jest ciepły to i nadmuch jest ciepły, ale rano trudno żeby tak było. Nie mniej jednak jak szyba jest zaparowana to odparowuje w miarę szybko, od dołu się zaczyna. Silnik też dosyć szybo się nagrzewa, ale na pewno nie odmrozi szyby wcześniej niż jakby w szybie była grzałka. Tak więc na zimę lub poranne przymrozki najlepsza zasłonka, czyli patent sprawdzony od lat :mrgreen: Co do pana z KIA, to nie wiem o którym napędzie mówił. Bo jeżeli mówił o wersji mHEV 7dct to pewnie miał rację. Jak zepniesz napędy na stałe to po przekroczeniu pewnej prędkości napęd się rozepnie. I tak ma być, tak jest we wszystkich chyba autach. Spięcie napędów służy tylko do ekstremalnych warunków przy małych prędkościach. Natomiast jeżeli pan z KIA mówił o napędzie AWD w wersji HEV lub PHEV to niestety racji nie miał. AWD działa w całym zakresie prędkości.
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
Krych86
Posty: 78
Rejestracja: 12 cze 2022, 09:48
model samochodu: KIA Sportage V HEV BL AWD

Re: Kia sportage 2022-2023

Post autor: Krych86 »

nagdob pisze: 05 paź 2022, 07:58
Arek9522 pisze: 04 paź 2022, 22:18 Koledzy jedna sprawa czyli den nadmuch na szybę jest beznadziejny i ani nie ogrzeje lekko szyby ani nie rozmrozi jeśli dobrze rozumiem tak?

Pytam o ten napęd bo pan z kia mi powiedział ze on działa tylko do 50km/h później jest tylko zwykły napęd
Nadmuch na szybę jest bardzo dobry. Jak silnik jest ciepły to i nadmuch jest ciepły, ale rano trudno żeby tak było. Nie mniej jednak jak szyba jest zaparowana to odparowuje w miarę szybko, od dołu się zaczyna. Silnik też dosyć szybo się nagrzewa, ale na pewno nie odmrozi szyby wcześniej niż jakby w szybie była grzałka. Tak więc na zimę lub poranne przymrozki najlepsza zasłonka, czyli patent sprawdzony od lat :mrgreen: Co do pana z KIA, to nie wiem o którym napędzie mówił. Bo jeżeli mówił o wersji mHEV 7dct to pewnie miał rację. Jak zepniesz napędy na stałe to po przekroczeniu pewnej prędkości napęd się rozepnie. I tak ma być, tak jest we wszystkich chyba autach. Spięcie napędów służy tylko do ekstremalnych warunków przy małych prędkościach. Natomiast jeżeli pan z KIA mówił o napędzie AWD w wersji HEV lub PHEV to niestety racji nie miał. AWD działa w całym zakresie prędkości.
Pan z salonu chyba w ogóle nie miał racji. Co do tego, że w wersji HEV nie da się zapiąć napędu 4x4 na stałe to potwierdzam, ale w wersji mHEV już tak. Polecam filmik https://youtu.be/V3DJ63cGePo?t=1075. Według tego filmiku, ograniczenia do 50 km już nie ma w tej wersji. Ja mam co prawda HEV i z napędu 4x4 jestem zadowolony, nigdy mi się nie zdarzyła utrata trakcji przy przyśpieszaniu.
jarmk
Posty: 312
Rejestracja: 09 wrz 2022, 19:26
model samochodu: Już nie KIA z wadliwym GPF-em..

Re: Kia sportage 2022-2023

Post autor: jarmk »

Podłącze się i odswieże wątek, bo mam pytanko..
Mam zamówioną KS V 1,6 T-GDI benzyna, manual w wersji wyposażenia z Busines Line i chciałbym wiedzieć, czy w tej wersji fotele przednie są wentylowane ? Na pewno podgrzewane, ale czy mają wentylację i do ich włączenia posiadają oddzielne przyciski ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”