Podróż do Grecji (Lefkada) samochodem

forum użytkowników modelu Sorento
Slavo_01
Posty: 20
Rejestracja: 09 cze 2021, 18:56
model samochodu: Kia Sorento III

Podróż do Grecji (Lefkada) samochodem

Post autor: Slavo_01 »

Witam
Wybieram się w sierpniu do Grecji z Katowic. Chętnie skorzystam z rad dotyczących rekomendowanej trasy, polecanych/odradzanych przejść granicznych i innych parametrów podróży. Planuję trasę w 1 stronę na 2-3dni. Jazda w dzień ~10godzin - wieczorem postój w hotelu, kolacja, drobne zwiedzanie miasteczka etc... Za wszelkie rady z góry dziękuję ;)
Slavo_01
Posty: 20
Rejestracja: 09 cze 2021, 18:56
model samochodu: Kia Sorento III

Re: Podróż do Grecji (Lefkada) samochodem

Post autor: Slavo_01 »

Nikt się nie podzielił doświadczeniami więc ja się podzielę swoimi… podróż zrobiona😊

Wytłumaczę się tylko że nie jestem masochistą. Sam pomysł na Lefkadę się urodził spoglądając na google maps który pokazuje że na wyspę można dotrzeć w 20 godzin jazdy samochodem ~ 2000km. Uznaliśmy, że 2 dni jazdy z jednym noclegiem damy radę i zarezerwowaliśmy apartament w bezzwrotnej ofercie. Kilka dni później dowiedziałem się że google nie dolicza czasu który trzeba odstać na przejściach granicznych. Szybka kalkulacja podróży samolotem + wynajęcie samochodu na miejscu okazała się 2-3 krotnie droższa od kosztów podróży dla rodziny 2+2, więc trzeba było jechać…
W każdym bądź razie nie było tak źle, w stronę do Lefkady staliśmy na granicach łącznie 5,5h (sobota) oraz zrobiliśmy 2 noclegi (Belgrad i Saloniki), w drogę powrotną z Aten na przejściach łącznie ~1,5h (środa) i również 2 noclegi (Nisz i Budapeszt). Przy okazji pozwiedzaliśmy Meteory, Korynt, Ateny i Budapeszt…
Najtrudniejsze z całej podróży jest oczekiwanie na przejściach granicznych i brak pewności ile czasu trzeba na to poświęcić. Bookowanie noclegu robiliśmy w trakcie podróży patrząc dokąd uda się danego dnia dojechać. Nie jeżdżę do upadłego. Wyjeżdżam około 9 po śniadaniu i max do 22 żeby dojechać do hotelu.
Autostrady są ok, wszędzie porównywalne pod względem jakości drogi, chociaż systemy poboru opłat inne. W Serbii bilet i płatność na zjeździe z autostrady, w Macedonii i Grecji co 30-40km bramki na środku autostrady i drobne opłaty po 1-4 euro - rzadko są to równe kwoty - częściej 1,80, 2,30, 3,70 itp. Tym sposobem nie wiem czy w Grecji na autostradach zapłaciłem 30 czy 70 euro. Sam przejazd mostem Rion Antirion kosztuje 13,70 euro.
Łącznie 4800km podróży, samochód (Sorento z 2017 2.0 diesel XL + box dachowy) potwierdził się kolejny raz jako bardzo komfortowy i niezawodny. Spalanie przy maksymalnych prędkościach dopuszczalnych wyszło średnio 8,0L. Sporo odcinków w Grecji przebiega po górach, gdzie często korzystałem z manualnej zmiany biegów lub trybu sport (wymusza wyższe obroty silnika do zmiany biegów).
Reasumując, nie trzeba się obawiać takiej podróży, natomiast ja już więcej autem tam nie pojadę 😊
galloper
Posty: 398
Rejestracja: 04 mar 2021, 14:21
model samochodu: Sorento PHEV 2021

Re: Podróż do Grecji (Lefkada) samochodem

Post autor: galloper »

W przyszłym roku wybieram się do Hiszpanii i chcę dojechać do Andaluzji. Czyli jakieś min. 6000 km - jazda samochodem na 2 tygodnie mija się z celem choć koszty są 4- 5x niższe niż samolot i wypożyczenie samochodu. Różnica więcej niż kusząca ale urlop nie jest po to, aby połowę spędzić w samochodzie. W moim wieku trzeba już, niestety, się szanować :-)
nagdob
Posty: 1119
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Podróż do Grecji (Lefkada) samochodem

Post autor: nagdob »

galloper pisze: 26 sie 2022, 11:31 W przyszłym roku wybieram się do Hiszpanii i chcę dojechać do Andaluzji. Czyli jakieś min. 6000 km - jazda samochodem na 2 tygodnie mija się z celem choć koszty są 4- 5x niższe niż samolot i wypożyczenie samochodu. Różnica więcej niż kusząca ale urlop nie jest po to, aby połowę spędzić w samochodzie. W moim wieku trzeba już, niestety, się szanować :-)
Trochę "pojechałeś" z tym kosztem samolotu. Bilety kupuje się z bardzo dużym wyprzedzeniem, nawet jednego roku, a minimum 6 miesięcy. Auto rezerwuje się tuż po zakupie biletów na samolot. Rezerwacja lokum też dużo wcześniej, np. do 3 miesięcy przed wyjazdem lub wcześniej. I za prawdę powiadam ci koszt wychodzi kilkakrotnie mniejszy niż samochodem w tak długą trasę. Podróżuję tak od lat i wiem co piszę. Owszem, też czasami jadę dalej samochodem, ale tylko dlatego, że zabieram rowery, deskę windsurfingową i inne sprzęty, których nie wezmę do samolotu, a jak zima to oczywiście narty. Tak czy inaczej szerokości życzę ;) , chociaż jak piszesz, nie pojedziesz samochodem. Samochodem to można do Chorwacji, Włoch, ewentualnie północ Krety, w tym np. wyspa Thassos, na którą wybieram się we wrześniu i nomen omen samochodem :mrgreen:
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
galloper
Posty: 398
Rejestracja: 04 mar 2021, 14:21
model samochodu: Sorento PHEV 2021

Re: Podróż do Grecji (Lefkada) samochodem

Post autor: galloper »

Nie wchodząc głębiej w temat. Bilety lotnicze - pewnie możesz kupić z 600 PLN z przesiadką i 8h oczekiwania na drugi lot. Albo i bezpośredni, który wylatuje o 6 rano, co oznacza nockę z głowy (dojazd do lotnika z 200-300km). Albo przylot o 23.15, co oznacza pół nocki z głowy. I do tego bagaż 8-10kg co jest ciut mało na 2 tygodnie (pewnie, że się da!) - jak kupujesz rejestrowany to + 200-250 PLN w jedną stronę wszędzie (w każdej linii lotniczej). Do tego planuję powrót z innego lotniska a to też ciut przedraża. Byłbym super zadowolony jak wyjdzie bilet w dwie strony na osobę 1500 PLN a raczej nastawiam się na bliżej 2000 PLN. I przyglądam się cenom już teraz - to jest oczywiste.
Tak samo z wypożyczeniem samochodu. Może i 5 osób zmieściłoby się w Oplu Corsie dopchniętych kolanem. Jak chcesz mieć jako taki standard + dobre ubezpieczenie (ono potrafi zwiększyć koszt wynajmu nawet 2x) to poniżej4k nie ma szans. No i dodatkowa opłata za pozostawienie samochodu w innej lokalizacji.
PS. Miłego i udanego wyjazdu życzę!! :-)
nagdob
Posty: 1119
Rejestracja: 21 mar 2020, 13:55
model samochodu: Sportage V, 1.6 T-GDI 230 KM 6AT AWD HEV, wersja BL, kolor H8G (Dark Penta Metal), AE+, HAR, LTH, PNS, HAK wertykalny, produkcja lipiec 2022

Re: Podróż do Grecji (Lefkada) samochodem

Post autor: nagdob »

To jest tak jak wyższość świąt Bożego Narodzenia nad wyższością Wielkiej Nocy. Wszystko zależy od dobrej okazji zakupu biletów i od "dobrze" znalezionej wypożyczalni, bo lokum tak i tak trzeba gdzieś wynająć. I miałem też sytuację, że auto brałem na jednym i oddawałem na drugim lotnisku. Ba, raz nawet auto brałem na lotnisku, oddawałem w porcie, po czym jak przypłynąłem promem na inną wyspę to brałem w porcie, a oddawałem na lotnisku. I żadne dodatkowe koszty. Ale to trzeba trochę poszperać w necie. Pozdro... ;)
Drugie auto: KIA NIRO HEV 2020, full opcja, brązowa skóra.
Slavo_01
Posty: 20
Rejestracja: 09 cze 2021, 18:56
model samochodu: Kia Sorento III

Re: Podróż do Grecji (Lefkada) samochodem

Post autor: Slavo_01 »

Jak tylko mogę wybieram podróż samochodem. W mojej opinii taka podróż ma więcej walorów poznawczych niż samolotem. Bardziej można poznać kraj i ludzi i jest się panem swojego czasu i losu. Warto wtedy zwiedzać wszystko co fajne po drodze i tak staramy się robić. W każdej chwili można zmieniać plany i to jest komfortowe. Czas spędzony na lotniskach też jest kosztowny i zawsze trzeba się dopasować do rozkładu lotu. W sezonie urlopowym (sierpień w Europie) tanich biletów nie ma nawet z wyprzedzeniem + wypożyczenie rodzinnego samochodu.
Gdyby kraje tranzytowe były w Szengen pewnie nie byłoby tego wątku, bo to granice powodują największy problem a nie odległość. Z Gdańska do Dubrownika jest podobnie daleko a większość pojedzie samochodami.
No i jeszcze rozmiar i jakość samochodu ma znaczenie. Zwykłym kombi bym się nie wybrał ale Sorento nadaje się na takie podróże jak najbardziej - stąd ten wątek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sorento”