Awarie nowego auta.

Rozpocznij przygodę z forum Kia Motors Klub! Przywitaj się i dyskutuj o motoryzacji.
Kenzo
Posty: 5
Rejestracja: 17 cze 2022, 20:17
model samochodu: Sportage

Awarie nowego auta.

Post autor: Kenzo »

Witam serdecznie.

Auto mojego ojca ( piszę w jego imieniu ) to Kia Sportage 1.6 diesel 7dct. odebrane z salonu w dniu 03/08/2021r.
Prośba o poradę do szanownych klubowiczów, czy mamy jakieś prawa w związku z poniższymi przygodami.

Po pierwsze to na drugi dzień po odbiorze auta ( nówki sztuki) , gdy emocje już opadły zorientowałem się że tylna lampa
jest źle zamontowana, odstaje od karoserii. Okazało się, że nie była utrafiona w zatrzask ( poprawili w ASO gdy podjechałem... ). Swoją drogą "świetną" mają inspekcje jakości w fabryce na Słowacji... ale dobra zdarza się nie będę się czepiał.

Po drugie jakoś przed zimą wezwano nas do serwisu na jakąś zmianę oprogramowania na zimę w aucie. Skoro wołają to ojciec się stawił. Wszystko ok gdyby nie fakt że po tym zabiegu system automatycznego wyłączania silnika przestał działać. Więc kolejna wizyta z zapytaniem czy to oni maczali w tym palce. Odpowiedź brzmiała " nie, pewnie akumulator słaby". Dziwne, że w drodze do nich działało a po wyjechaniu z aso już nie...

Po trzecie po kilku miesiącach użytkowania skrzynia biegów co jakiś czas zaczęła nieźle "kopać" przy ruszaniu. A więc kolejna wizyta w aso, gdzie nam powiedziano aby jeździć dotąd aż się porządnie nasili. No dobrze więc wracamy za jakieś 2 msce, bo się nasiliło i łaskawie wzięto auto na serwis. Po naprawie auta powiedziano nam, że wgrano nowe oprogramowanie dla skrzyni i wymieniono w niej olej bo podobno zły leją !!!???? No dobra póki co od miesiąca jest ok. Aha i jakimś cudem system automatycznego wyłączania silnika się naprawił po tej wizycie :)
A jak dalej nie wiem bo:

Po czwarte, ojciec wybrał się autem nad morze. W drodze powrotnej zaczeło coś zęzić i piszczeć w silniku, na szczęście już miał blisko do domu. Na drugi dzień wybrał się do ASO gdzie Panowie NAGRALI ( chyba dla potrzeb centrali ) jak się silnik zachowuje i stwierdzili że pewnie wadliwy napinacz rozrządu albo coś. W każdym razie auto nam zabrano i nie powiedziano kiedy będzie do odbioru bo jest problem z częściami ! Auta zastępczego nie dostaliśmy bo "nie mają". Na pytanie czym mam teraz jeździć zaproponowano aby ewentualnie wyjechać autem za miasto i zadzwonić po lawetę to dostaniemy zastępcze auto z ubezpieczenia ! to jakieś kpiny są.

A więc prośba do bardziej doświadczonych użytkowników w temacie, czy mamy jakieś prawa ?
Kto ojcu zwróci chociażby pieniądze za ubezpieczenie które opłaca a nie może użytkować auta ? Czym ma teraz jeździć...
Auto ma obecnie około 21tys przebiegu. W ASO stoi póki co od 13/06/2022. ( ASO - wszystkie wizyty były w salonie w którym kupiliśmy auto ).

I jaką mam opinie wystawić tej marce i salonowi... to nasza pierwsza i ostatnia kijanka.

p.s. mam obawy, że wszystko co było produkowane za czasów wariactwa pandemii, może być trefne...
Grundi
Posty: 165
Rejestracja: 24 paź 2021, 13:18

Re: Awarie nowego auta.

Post autor: Grundi »

A więc prośba do bardziej doświadczonych użytkowników w temacie, czy mamy jakieś prawa ?
Kto ojcu zwróci chociażby pieniądze za ubezpieczenie które opłaca a nie może użytkować auta ? Czym ma teraz jeździć...
Auto ma obecnie około 21tys przebiegu. W ASO stoi póki co od 13/06/2022. ( ASO - wszystkie wizyty były w salonie w którym kupiliśmy auto ).
1. Możesz wynająć auto na własny koszt i po udowodnieniu ze było Tobie niezbędne do zapewnienia bytu rodzinie próbować domagać się zwrotu.
2. Osobisty mój faworyt. Jak oddajesz auto na wymianę oleju, albo na wymianę opon na zimę ( bo akurat mamy lato) i zostawiłeś auto na dłużej to te będziesz się domagał zwrotu ubezpieczenia za to ze auta nie używałeś? Muszę przyznać ze zrobiłeś mi dzień tym pomysłem.
3. Auto stoi od 8 dni kalendarzowych w czym był „długi weekend” czyli od 4 z dzisiejszym to 5 dni roboczych, Chłopaku, przecież na rozpatrzenie reklamacji butów albo czajnika czeka się dłużej, a Ty myślisz ze wjechał „hrabia” i od ręki ma być zrobiony? Nie zdziwił bym się gdyby nawet nikt nie zajrzał do auta jeszcze. Kolejki są wszędzie. Nawet w serwisie. No i bez zgodny KMP w ramach gwarancji nawet palcem nie kiwną. :-)

To tak żebyś i Ty miał tak dobry dzień jaki udało się zrobić Mi :-) za co serdecznie dziękuje.
Kenzo
Posty: 5
Rejestracja: 17 cze 2022, 20:17
model samochodu: Sportage

Re: Awarie nowego auta.

Post autor: Kenzo »

Szanowny Grundi, dziękuję za odpowiedź chociaż nie wiele ona wnosi do mojej sprawy.

Wiem że był weekend itp. i nie panikowałbym gdyby nie to że wyraźnie zaznaczyli że nie wiedzą kiedy auto naprawią.

Ojciec był dziś tj. 21/06 w salonie i powiedzieli mu że przewidują naprawę na wrzesień i że być może wał będzie do wymiany, że wszystko możliwe.

Gdyby ktoś umiał podejść do sprawy bardziej merytorycznie to będę wdzięczny.
Blues Brothers
Posty: 480
Rejestracja: 22 lis 2021, 22:20

Re: Awarie nowego auta.

Post autor: Blues Brothers »

Idziesz do salonu bierzesz auto, wyjeżdżasz za bramę, wołasz asisstance- masz auto zastępcze.
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Awarie nowego auta.

Post autor: kon »

Jeśli masz na myśli Assistance od Kia, to zastępczak przysługuje bezpłatnie na max 3 dni i tylko w przypadku naprawy gwarancyjnej.
Blues Brothers
Posty: 480
Rejestracja: 22 lis 2021, 22:20

Re: Awarie nowego auta.

Post autor: Blues Brothers »

Assistance od ubezpieczyciela
Kenzo
Posty: 5
Rejestracja: 17 cze 2022, 20:17
model samochodu: Sportage

Re: Awarie nowego auta.

Post autor: Kenzo »

Za bramę autem już nie wyjadę gdyż jest częściowo rozebrane.
Dziś potwierdzili, że wał będzie również wymieniany i nie wiadomo kiedy przyjdą części. Prawdopodobnie wrzesień.

Naprawa jest oczywiście na gwarancji, auto ma nie cały rok, awaria nie z mojej winy. ( olej wymieniony po 4k na nasze życzenie)

Rozumiem że nikt z was nie miał takiej sytuacji dlatego nic konkretnego sie tutaj nie dowiem.

Byłem w zaprzyjaźnionym salonie innej marki i podpowiedzieli mi co mam zrobić.

A tak btw na początku sierpnia kończy się oc/ac, ciekawe co mi zaproponuje pani z ubezpieczenia od nich z salonu bo tam kupowałem :)

nigdy więcej KIA ( moja prywatna opinia ).

pozdrawiam.
dam9an
Posty: 360
Rejestracja: 08 mar 2022, 19:07

Re: Awarie nowego auta.

Post autor: dam9an »

Kenzo pisze: 23 cze 2022, 20:01 Za bramę autem już nie wyjadę gdyż jest częściowo rozebrane.
Dziś potwierdzili, że wał będzie również wymieniany i nie wiadomo kiedy przyjdą części. Prawdopodobnie wrzesień.

Naprawa jest oczywiście na gwarancji, auto ma nie cały rok, awaria nie z mojej winy. ( olej wymieniony po 4k na nasze życzenie)

Rozumiem że nikt z was nie miał takiej sytuacji dlatego nic konkretnego sie tutaj nie dowiem.

Byłem w zaprzyjaźnionym salonie innej marki i podpowiedzieli mi co mam zrobić.

A tak btw na początku sierpnia kończy się oc/ac, ciekawe co mi zaproponuje pani z ubezpieczenia od nich z salonu bo tam kupowałem :)

nigdy więcej KIA ( moja prywatna opinia ).

pozdrawiam.
Generalnie oczywiście to co piszesz to straszna lipa i takie cos nie powinno miec miejsca niemniej jednak w innych markach jest tak samo
Marek3003
Posty: 579
Rejestracja: 06 paź 2020, 10:52
model samochodu: ProCeed GT 1.6 T-GDI 6MT 2020
Lokalizacja: POMORSKIE

Re: Awarie nowego auta.

Post autor: Marek3003 »

Nie wiem jak jest teraz w innych markach ale chce Ci powiedzieć że po moich doświadczeniach z tą marką to czekam do końca leasingu potem darowizna i sprzedaż tak szybko jak pozwolą na to względy podatkowe. Pytałeś się o swoje prawa? Nie masz żadnych. No chyba że kupisz dobra wódkę, wjedziesz im na ambicje i coś wybłagasz. W każdym Aso jest inne pojęcie gwarancji. A tu na forum jest masa osób pracujących albo w Kia Polska albo dla nich. Szczerze współczuje.
Mnie trafiło …klapa mimo różnych podkładek z Aso nadal klekocze, wymiana wtrysków, 2 krotna próba naprawy fotela kierowcy tez jakieś podkładki - nadal puka i buja się, tarcze poddały się przy 17 tys km wraz z klockami- całość żenujacej jakosci! Właśnie odpadła druga listwa pod szybą w drzwiach ale mam już zawsze z sobą Kropelkę. Teraz jestem na etapie wybierania lakiernika. Każde 200 km autostradą to kolejne odpryski na zderzaku ale tez już są i na masce. Zderzak chce pomalować bo zimy na pewno nie przetrzyma. Mam 18 tys przebiegu przede mną wyjazd na wakacje. Decyzja podjęta jadę starym 10 letnim sprawdzonym samochodem. Kia zostanie w garażu.
Kenzo
Posty: 5
Rejestracja: 17 cze 2022, 20:17
model samochodu: Sportage

Re: Awarie nowego auta.

Post autor: Kenzo »

Napisaliśmy pismo wg. podpowiedzi z zaprzyjaźnionego salonu. Chodziło o to że nie chcą nam dać auta zastępczego bo " nie mają".
Ojciec zaniósł pismo do salonu. Byli "lekko" zaskoczeni, stwierdzili że za chwilę zorganizują mu auto zastępcze a tego pisma może nie będą podpisywać... oczywiście ojciec kazał podpisać. Godzinę później z pod salonu odjechał zastępczym ceedem :D Teraz namawiam ojca na wizyte u prawnika aby pogadac jak to jest z rękojmią. Ona chyba rok obowiązuje wiec musimy sie pospieszyć. Chodzi o to że wg nas wada jest fabryczna i mamy prawo rządać wymiany rzeczy na wolną od wad. Ale nie wiem, może się mylę...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum ogólne”