Komputer pokładowy, wskaźnik - poziom uwagi

forum użytkowników modelu Ceed
rkon1
Posty: 39
Rejestracja: 10 sty 2022, 19:10
model samochodu: Kia Ceed PHEV 2020

Komputer pokładowy, wskaźnik - poziom uwagi

Post autor: rkon1 »

Komputer pokładowy w jednej z opcji pokazuje wskaźnik o nazwie poziom uwagi. Czy ktoś ma wiedze co on mierzy i w jaki sposób ? Co ciekawe ostatnio jak jechałem jakieś 9 km po mieście załączyłem sobie tę opcję jak na zdjęciu nr 1, po przejechaniu ok 8 km i zatrzymaniu się na światłach wskaźnik wyłączył się pokazując info jak na zdjęciu nr 2.
Załączniki
2.jpg
2.jpg (27.68 KiB) Przejrzano 2222 razy
1.jpg
1.jpg (30.19 KiB) Przejrzano 2222 razy
Blues Brothers
Posty: 480
Rejestracja: 22 lis 2021, 22:20

Re: Komputer pokładowy, wskaźnik - poziom uwagi

Post autor: Blues Brothers »

Jakiś algorytm, bierze dane z prędkości ( również zbyt niskiej) czy auto trzyma się pasa( nawet gdy wyłæczony asystent) czy obie ręce na kierownicy. Tyle wiem z własnych obserwacji. Nie załączy się po 3 godzinach na autostradzie, a po 30 minutach na głebokiej prowincji podczas powolnego zwiedzania.
Widerski
Posty: 223
Rejestracja: 07 lip 2021, 07:52

Re: Komputer pokładowy, wskaźnik - poziom uwagi

Post autor: Widerski »

Zależy od Modelu, rocznika bo w różnych konfiguracjach szły sterowniki, nie posiadam samochodu więc z fusów nie będę wróżył, ale System z zasady wskazuje poziom uwagi kierowcy i jest wyświetlany w skali, im niższa liczba tym uwaga kierowcy spada, Komunikat z ostrzeżeniem w CLU pojawia się kiedy algorytm spadnie poniżej 1. System nie zasugeruje przerwy jeżeli całkowity czas jazdy jest poniżej 10 minut. Resetowanie systemu jest przeprowadzone przez określone warunki:
silnik wyłączony
kierowca odepnie pas i otworzy drzwi kierowcy
silnik chodzi na biegu jałowym więcej niż 15 minut.
System ponownie działa kiedy kierowca wznowi jazdę.
System wyłączy sie gdy:
nie widzi znaków drogowych(poziome)
prędkość jazdy jest poniżej określonej wartości chyba 60 km/h lub powyżej 220km/h dlatego o tym piszę, bo system wykorzystuje kamerę przednią do poprawnego działania, kamera przednia powinna być czysta, na desce rozdzielczej nie mogą znajdować się przedmioty, które odbijają światło
wykonywaniu gwałtownych manewrów
czy przy zmianie kierunku jazdy
gwałtowne wymijanie innych pojazdów
jazda na wyboistej drodze.
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Komputer pokładowy, wskaźnik - poziom uwagi

Post autor: kon »

Głównym "triggerem" dla tego systemu jest najeżdżanie na linie. Śledzone przy użyciu kamery.
dam9an
Posty: 360
Rejestracja: 08 mar 2022, 19:07

Re: Komputer pokładowy, wskaźnik - poziom uwagi

Post autor: dam9an »

kon pisze: 27 cze 2022, 22:12 Głównym "triggerem" dla tego systemu jest najeżdżanie na linie. Śledzone przy użyciu kamery.
a gdzie jest ta kamera? przy lusterku na szybie?
Blues Brothers
Posty: 480
Rejestracja: 22 lis 2021, 22:20

Re: Komputer pokładowy, wskaźnik - poziom uwagi

Post autor: Blues Brothers »

Tak
rkon1
Posty: 39
Rejestracja: 10 sty 2022, 19:10
model samochodu: Kia Ceed PHEV 2020

Re: Komputer pokładowy, wskaźnik - poziom uwagi

Post autor: rkon1 »

Zrobiłem testy i wszystko się potwierdza. Przekraczałem świadomie oś jezdni (żeby nie było, całkowicie bezpiecznie) i licznik p.t. os.przerw. zwiększał się po każdej takiej akcji. Natomiast wykres poziomu uwagi spadł. Jest on ściśle powiązany z przebytą odległością lub czasem jazdy, bo po pewnym czasie bezpiecznej jazdy osiągnął znowu maksimum.
Załączniki
20220628_162342_1.gif
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”