Czujnik ciśnienia opon w Kia Rio IV 2019 rok.

forum użytkowników modelu Rio
MichalD
Posty: 5
Rejestracja: 25 kwie 2022, 20:02
model samochodu: Kia Rio IV 1.2

Czujnik ciśnienia opon w Kia Rio IV 2019 rok.

Post autor: MichalD »

Witam. Mam od niedawna Kia Rio z roku 2019 Wersja M, silnik 1.2 i mam pytanko dotyczące czujników ciśnienia w oponie. Mianowicie dzisiaj wymieniałem pierwszy raz opony w aucie i wulkanizator powiedział, że nie posiadam czujników ciśnienia przy wentylu w feldze. Powiedział, że czujnik jest w ABS lub w łożysku i kontrolka zapala się jak zejdzie powietrze z koła ponieważ koło kręci się z inną prędkością niż pozostałe. Mam z lewej strony kierownicy przycisk do resetowania czujników, który kazał mi wcisnąć po wymianie opon. Na zegarach zgodnie z instrukcją miga mi przez kilka sekund ta kontrolka od ciśnienia po czym gaśnie i że tak ma być. Pierwszy raz się z takim czymś spotkałem, raczej czujniki miałem na baterie wewnątrz opony. Może tak być czy jest coś zakombinowane?
Jutrzejszy
Posty: 273
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: Czujnik ciśnienia opon w Kia Rio IV 2019 rok.

Post autor: Jutrzejszy »

W Rio jest tzw. pośredni system kontroli ciśnienia w oponach.
Czyli nie ma czujników w kołach, ubytek ciśnienia jest wykrywany na podstawie różnicy prędkości obrotowych pomiędzy kołami.
Dlatego przycisku resetu należy używać TYLKO po sprawdzeniu że ciśnienie jest prawidłowe we wszystkich kołach.

Dzięki zastosowaniu systemu pośredniego, w Rio nie ma problemu z wymianą felg i kosztów programowania/wymiany czujników.
MichalD
Posty: 5
Rejestracja: 25 kwie 2022, 20:02
model samochodu: Kia Rio IV 1.2

Re: Czujnik ciśnienia opon w Kia Rio IV 2019 rok.

Post autor: MichalD »

Dokładnie mi tak wulkanizator powiedział ale ja, człowiek małej wiary, wolałem dopytać. Czyli alusy można brać bez problemów i dodatkowych kosztów. Dzięki.
jacekplacek
Posty: 14
Rejestracja: 21 lut 2022, 12:58
model samochodu: Rio 1.2 DPi 5MT 84 KM, L, Silky Silver,

Re: Czujnik ciśnienia opon w Kia Rio IV 2019 rok.

Post autor: jacekplacek »

Jutrzejszy pisze: 29 kwie 2022, 19:39 W Rio jest tzw. pośredni system kontroli ciśnienia w oponach.
Czyli nie ma czujników w kołach, ubytek ciśnienia jest wykrywany na podstawie różnicy prędkości obrotowych pomiędzy kołami.
A w takim przypadku wyświetlane jest konkretne ciśnienie jakie jest w oponie czy tylko sygnał się pojawia w przypadku nieprawidłowości? Sorry za może głupie pytanie ale do tej pory miałem czujniki TPMS a czekam na Rio :)
Jutrzejszy
Posty: 273
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: Czujnik ciśnienia opon w Kia Rio IV 2019 rok.

Post autor: Jutrzejszy »

jacekplacek pisze: 26 maja 2022, 07:36 A w takim przypadku wyświetlane jest konkretne ciśnienie jakie jest w oponie czy tylko sygnał się pojawia w przypadku nieprawidłowości?
Nie są wyświetlane wartości ciśnienia w oponach. W przypadku wykrycia podejrzanej różnicy w prędkościach obrotowych kół, wyświetlany jest ogólny komunikat w stylu "sprawdź ciśnienie w oponach". Wtedy trzeba wyrównać ciśnienie w kołach, a potem przytrzymać przycisk przez 3 sekundy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Rio”