Czas oczekiwania na odbiór w salonie

forum użytkowników modelu Ceed
emilek
Posty: 84
Rejestracja: 09 paź 2021, 19:46
model samochodu: Ceed GT-Line 1.5 MT Orange Fusion

Re: Czas oczekiwania na odbiór w salonie

Post autor: emilek »

Byłem w takiej samej sytuacji, w zamówieniu jestem jako pierwszy zamawiający, na dowodzie jestem jako właściciel a tata współwłaściciel. Z tego co wiem można zrobić darowiznę ale najlepiej po pół roku zeby nie płacić podatku.
lonewind
Posty: 61
Rejestracja: 15 lis 2021, 23:41

Re: Czas oczekiwania na odbiór w salonie

Post autor: lonewind »

emilek pisze: 22 maja 2022, 18:27 Byłem w takiej samej sytuacji, w zamówieniu jestem jako pierwszy zamawiający, na dowodzie jestem jako właściciel a tata współwłaściciel. Z tego co wiem można zrobić darowiznę ale najlepiej po pół roku zeby nie płacić podatku.
A to nie jest w innym przypadku? W sensie, że sprzedaż po 6 miesiącach od darowizny żeby nie płacić podatku?
emilek
Posty: 84
Rejestracja: 09 paź 2021, 19:46
model samochodu: Ceed GT-Line 1.5 MT Orange Fusion

Re: Czas oczekiwania na odbiór w salonie

Post autor: emilek »

lonewind pisze: 22 maja 2022, 18:47
emilek pisze: 22 maja 2022, 18:27 Byłem w takiej samej sytuacji, w zamówieniu jestem jako pierwszy zamawiający, na dowodzie jestem jako właściciel a tata współwłaściciel. Z tego co wiem można zrobić darowiznę ale najlepiej po pół roku zeby nie płacić podatku.
A to nie jest w innym przypadku? W sensie, że sprzedaż po 6 miesiącach od darowizny żeby nie płacić podatku?
Być może, taką informację dostałem od dealera gdy zapytałem o to samo. Mi tam akurat nie zależy w tej chwili więc się bardziej nie interesowałem tematem.
szajba
Posty: 26
Rejestracja: 22 mar 2022, 09:05
model samochodu: kia ceed III GT LINE+AEB 1,5-GDI /6 MT

Re: Czas oczekiwania na odbiór w salonie

Post autor: szajba »

W grupie 0 (m.in. ojciec/syn) nie ma podatku niezależnie od kwoty darowizny. Ale trzeba fakt darowizny zgłosić do US (obydwie strony niezależnie)
[/quote]
6 miesięcy jest czas na zgłoszenie do US
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Czas oczekiwania na odbiór w salonie

Post autor: kon »

I zgłoszenie leży po stronie beneficjenta.
pido
Posty: 14
Rejestracja: 06 maja 2022, 22:46
model samochodu: Kia Ceed SW 1.5 T-GDI 6MT

Re: Czas oczekiwania na odbiór w salonie

Post autor: pido »

deftonsiusz pisze: 22 maja 2022, 15:08 Może ktoś był w podobnej sytuacji i pomoże.. przy zakupie auta skorzystałem z pomocy taty - emerytowanego górnika (rabat 4%)...teraz nadchodzi czas odbioru auta i chciałbym wiedzieć co i jak po kolei załatwić i zrobić, żeby auto przepisać na mnie. Z góry dzięki
Przymierzałem się do skorzystania z podobnego rabatu na rzecz mojego taty chcąc zapłącić za samochód gotówką. Konsultowałem się w tej sprawie z salonem, urzędem skarbowym i nawet wydziałem komunikacji.
Pierwszą sprawą jest to, że Twój tata musi widnieć na fakturze, którą wystawi salon - jest to jeden z warunków otrzymania rabatu. Z punktu widzenia urzędu skarbowego to on powinien zapłacić z własnego konta (nie można zapłacić za kogoś). To oznacza, że będziesz musiał Twojemu tacie przelać pieniądze na zakup auta i z tej darownizny (pieniędzy) twój Tata będzie musiał się rozliczyć w urzędzie skarbowym (na szczęście jest on zwolniony z podatku, ale deklaracja musi być złożona przez niego w ciągu 6 miesięcy - ten termin bym jeszcze dla pewności sprawdził).
Twój tata musi też widnieć na dowodzie rejestracyjnym - z tego co pamiętam może być na drugiej pozycji. Jeśli przy zakupie auta chciałbyś być wpisany w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel (na pierwszej lub drugiej pozycji), to należy spisać umowę darowizny (dla wydziału komunikacji) oraz Ty musiałbyś złożyć do urzędu skarbowego deklarację dotyczącą otrzymania darowizny, tj. 50% wartości pojazdu ( i znowu ma się na to pół roku i ze względu na stopień pokrewieństwa nie zapłacisz podatku). Ponieważ zakałdam, że docelowo chciałbyś być pełnym włąścicielem, to póżniej należy spisac kolejną umowę darowizny (pozostałe 50% pojazdu), aby w urzędzie komunikacji wykreślono Twojego tatę. W urzędzie skarbowym należy wtedy złożyć już trzecią deklarację dotyczacą darowizny (znowu jest zwolnienie z podatku).
Można zaoszczędzić trochę czasu rezygnując z bycia współwłaścicielem przy zakupie samochodu i po jakimś czasie spisać umowę darowizny całego pojazdu i oczywiście złożyć odpowiednią deklarację w urzędzie skarbowym (wtedy zamiast 2 deklarcji składa się tylko jedną + deklaracja Twojego taty za darowane pieniądze). Tylko warto wtedy sprawdzić, jaka będzie wysokość składki OC i autocasco, gdy jedynym właścicielem będzie Twój tata.
Kilometr
Posty: 53
Rejestracja: 12 gru 2021, 21:45
model samochodu: Kia Rio

Re: Czas oczekiwania na odbiór w salonie

Post autor: Kilometr »

Marcin_1976 pisze: 20 maja 2022, 07:29
kogi pisze: 19 maja 2022, 21:12 Dokładnie. Jest po prostu trochę samochodów w manualu zamówionych przez KMP i jak ktoś się wstrzeli z zamówieniem to dostanie je szybciej. Taki to jest priorytet.
Dalej uważam, że płacić za manuala więcej niż za automat za ponad 100k wygląda trochę dziwnie.
Dokładnie tak. Wtedy zamiast 180 dni prawdopodobnie około 60 dni, ale sam dealer zaznaczył, że obiecać na 100% nie może. Zobaczymy ile w tym prawdy, bo dzień po zamówieniu dealer potwierdził, że dostał potwierdzenie na to, że załapałem się na takie auto. Z mojej strony wymagało to zmiany koloru z białego na białą perłę. Czas pokaże.
chrzanienie, mi przy zamawianiu dealer mówił że już jest zamówione 5 sztuk samochodów w mojej konfiguracji do polski i załapałem się na ostatni niezaklepany egzemplarz - no brzmi cudownie jak się zamawia i myśli się "ale mam farta!" no i jajco 8 miesiąc czekania
Kia Rio M 1.0 T-GDI 7-DCT + Most Yellow + AEB + SMT

Zamówienie 27.09.2021
Info o wyprodukowaniu 29.07.2022
13.10.2022 info ze samochód jest w salonie na placu
deftonsiusz
Posty: 8
Rejestracja: 04 maja 2022, 12:47
model samochodu: KIA CEED 1.5 BL

Re: Czas oczekiwania na odbiór w salonie

Post autor: deftonsiusz »

pido pisze: 22 maja 2022, 22:03
deftonsiusz pisze: 22 maja 2022, 15:08 Może ktoś był w podobnej sytuacji i pomoże.. przy zakupie auta skorzystałem z pomocy taty - emerytowanego górnika (rabat 4%)...teraz nadchodzi czas odbioru auta i chciałbym wiedzieć co i jak po kolei załatwić i zrobić, żeby auto przepisać na mnie. Z góry dzięki
Przymierzałem się do skorzystania z podobnego rabatu na rzecz mojego taty chcąc zapłącić za samochód gotówką. Konsultowałem się w tej sprawie z salonem, urzędem skarbowym i nawet wydziałem komunikacji.
Pierwszą sprawą jest to, że Twój tata musi widnieć na fakturze, którą wystawi salon - jest to jeden z warunków otrzymania rabatu. Z punktu widzenia urzędu skarbowego to on powinien zapłacić z własnego konta (nie można zapłacić za kogoś). To oznacza, że będziesz musiał Twojemu tacie przelać pieniądze na zakup auta i z tej darownizny (pieniędzy) twój Tata będzie musiał się rozliczyć w urzędzie skarbowym (na szczęście jest on zwolniony z podatku, ale deklaracja musi być złożona przez niego w ciągu 6 miesięcy - ten termin bym jeszcze dla pewności sprawdził).
Twój tata musi też widnieć na dowodzie rejestracyjnym - z tego co pamiętam może być na drugiej pozycji. Jeśli przy zakupie auta chciałbyś być wpisany w dowodzie rejestracyjnym jako współwłaściciel (na pierwszej lub drugiej pozycji), to należy spisać umowę darowizny (dla wydziału komunikacji) oraz Ty musiałbyś złożyć do urzędu skarbowego deklarację dotyczącą otrzymania darowizny, tj. 50% wartości pojazdu ( i znowu ma się na to pół roku i ze względu na stopień pokrewieństwa nie zapłacisz podatku). Ponieważ zakałdam, że docelowo chciałbyś być pełnym włąścicielem, to póżniej należy spisac kolejną umowę darowizny (pozostałe 50% pojazdu), aby w urzędzie komunikacji wykreślono Twojego tatę. W urzędzie skarbowym należy wtedy złożyć już trzecią deklarację dotyczacą darowizny (znowu jest zwolnienie z podatku).
Można zaoszczędzić trochę czasu rezygnując z bycia współwłaścicielem przy zakupie samochodu i po jakimś czasie spisać umowę darowizny całego pojazdu i oczywiście złożyć odpowiednią deklarację w urzędzie skarbowym (wtedy zamiast 2 deklarcji składa się tylko jedną + deklaracja Twojego taty za darowane pieniądze). Tylko warto wtedy sprawdzić, jaka będzie wysokość składki OC i autocasco, gdy jedynym właścicielem będzie Twój tata.
Dużo tych formalności...a gdybym wybrał pieniądze z banku. Tato wpłaci na swoje konto (wiem kombinowanie) to w praktyce dalej musi to zgłosić do US?
lonewind
Posty: 61
Rejestracja: 15 lis 2021, 23:41

Re: Czas oczekiwania na odbiór w salonie

Post autor: lonewind »

Informacja o każdej transakcji w wysokości 15k EUR i więcej z automatu leci do US. Czy ojciec jest w stanie w razie czego udowodnic, że to jego kasa? Pewnie kwestia wysokości dochodów
deftonsiusz
Posty: 8
Rejestracja: 04 maja 2022, 12:47
model samochodu: KIA CEED 1.5 BL

Re: Czas oczekiwania na odbiór w salonie

Post autor: deftonsiusz »

lonewind pisze: 23 maja 2022, 07:38 Informacja o każdej transakcji w wysokości 15k EUR i więcej z automatu leci do US. Czy ojciec jest w stanie w razie czego udowodnic, że to jego kasa? Pewnie kwestia wysokości dochodów
jasne nie ma co wydziwiać...skoro i tak jako ojciec-syn jesteśmy zwolnieni z podatku pozałatwiam to normalnie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”